karnaval.ir

زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

17 خرداد 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

حدود 1440 سال پیش بود که قرآن، کتاب آسمانی آخرین دین الهی بر حضرت محمد فرو فرستاده شد و در طی 23 سال با نزول تدریجی تکمیل شد. پس از آن بود که افرادی با عنوان حافظان و کاتبان در میان مسلمانان مشهور شدند که به حفظ آیات ارزشمند قرآن می پرداختند و به کتابت این نشانه ها مشغول می شدند. حتما می دانید که یکی از برجسته ترین حافظان و کاتبان قرآن، امام علی (ع) نخستین امام شیعیان بودند.
در پیش رو قرآنی تاریخی و قدیمی می بینید که در سال 966 خورشیدی از سوی شاه عباس صفوی به کتابخانه حرم امام رضا اهدا شده است. همراه این قرآن وقف نامه ای موجود است که به خط شیخ بهایی، دانشمند بزرگ زمان نوشته شده و نگارنده این قرآن را امام علی (ع) می داند. قرآن پیش رو به خط کوفی ممتاز و در 15 سطر نوشته  شده و جنس صفحات آن از کاغذ پوست آهوی نباتی می باشد. این قرآن در مجموع 69 برگ داشته و ابعاد هر برگ آن در حدود 23 × 32 سانتی متر ارزیابی می شود.
امروزه قرآن با دستخط امام علی (ع) در موزه قرآن و نفایس واقع در حرم امام رضا (ع) نگهداری می شود. 
برای آشنایی و اطلاعات بیش تر از موزه آستان قدس و دیگر امکانات حرم مطهر امام رضا (ع) بخوانید:
دوره تاریخی: اسلامی
مشخصات: جلد: تیماج قهوه‌ای ضربی دورو، کاغذ پوست آهوی نباتی، خط کوفی ممتاز، 69 برگ
ابعاد: 32 × 23 سانتی متر
اهداکننده: شاه عباس صفوی
محل نگهداری: موزه قرآن و نفایس، حرم مطهر امام رضا (ع)، مشهد
ساعات بازدید: شنبه تا پنج شنبه: از ساعت 8 تا 18، جمعه ها: از ساعت 8 تا 13

دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان
می توانید درباره برخی از آثار تاریخی جالب ایران و جهان در زیر بخوانید:

قرآن با دستخط امام علی

چند سالی است که با کارناوال، هر روز دست به قلم می شوم و نوشتن، گاه چالشی روزانه است و گاه، شربت بهار نارنج تگری که در یک روز داغ تابستانی به جانم می نشیند... و این چیزی است که آن را خوش حالی

...

آیا این مطلب مفید بود؟

1 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

ناشناس

الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

انتشار:18 خرداد 1396

آیا این دیدگاه مفید بود؟

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.