karnaval.ir

رویا افشاری

انتشار

23 آبان 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

اگر گذرتان به موزه ایران باستان افتاده باشد، در میان آثار تاریخی، حتما چشمانتان به یک موجودی عجیب و غریب درون یک محفظه ی شیشه ای می افتد. کمی جلور بروید و بادقت این مومیایی را ببینید. آری، درست متوجه شده اید، چهره و موهای مردی مومیایی که از 1700 سال پیش تا به امروز تا حدودی سالم باقی مانده و در موزه ایران باستان ساکن شده است.

این مرد که شما آن را درون یک شیشه می بینید، روزگاری از مردمان متمول بوده که موهای بلند سر و صورت آرایش خاصی داشته و در پایش چکمه ای چرمیِ ظریف و هنرمندانه و در گوش چپ خود گوشواره ای طلا دارد.

مرد نمکی در سال 1372 معدن‌کارانی که در حال خاکبرداری و استخراج نمک از معدن نمک چهرآباد استان زنجان بودند، در اواسط یکی از تونل‌های معدن که حدود ۴۵ متر طول داشت، با نیم‌تنه یک جسد مواجه شدند و سبب شد تا کاوش در این منطقه آغاز شود. 

با تحقیقات و بررسی ها و آزمایش های دی ان ای دانشمندان به این نتیجه رسیدند که این مرد 37 ساله با قدی در حدود 175 سانتی متر و گروه خون +B در این معدن فوت کرده و موریانه جسدش را خورده و در نهایت بر اثر سقوط ناگهانی درون یکی از گودالهای معدن نمک، و ضربه ای شدید که به سمت راست جمجمه و صورتش وارد شده، از میان رفته است ( البته هنوز علت مرگ این مرد در پرده ابهام قرار دارد).

براساس ظاهر او پارچه لباس خاص وی و شئ نقره‌ای همراهش، او اشراف زاده بوده نه یک کارگر معدن، به همین خاطر این فرض وجود دارد که او در حال فرار به این غار پناه برده یا در یک جنگ از میدان جنگ گریخته و به این مکان پناه آورده است.

مردان نمکی، عنوانی است برای شش پیکر که در این منطقه در چند سال کاوش، کشف شد. مرد نمکی موزه ایران باستان نخستین مرد نمکی است که در این منطقه یافت شد.

مردان نمکی دیگر و اشیای همراه آن ها، در آینده به طور مفصل شرح داده می شود.

دیگر آثار موجود در موزه ایران باستان را در کارناوال ببینید. 

جام طلایی دو شیر کلاردشت

پیکره داریوش هخامنشی

گل میخ چغازنبیل در موزه ایران باستان

گاو نگهبان چغازنبیل

نخستین پویانمایی جهان در شهر سوخته سیستان


قدمت : ۱۷۰۰ سال (اواخر اشکانی – اوایل ساسانی)

سال کشف: 1372 هجری شمسی

محل کشف : معدن نمک چهرآباد استان زنجان

محل نگهداری مرد نمکی شماره 1: موزه ایران باستان

 

مرد نمکی

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

آیا این مطلب مفید بود؟

3 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

عالی

انتشار:08 آبان 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

محمد غ

خوب بود,بهتر میشد اگر از چند زاویه تصویر برداری میشد.

انتشار:10 بهمن 1395

آیا این دیدگاه مفید بود؟

احسان

جام طلایی دو شیر کلاردشت پیکره داریوش هخامنشی گل میخ چغازنبیل در موزه ایران باستان گاو نگهبان چغازنبیل نخستین پویانمایی جهان در شهر سوخته سیستان لینک متصل خرابه

مهسا محرابی

سلام کاربر گرامی لینک ها چک شدند و مشکلی وجود نداشت. با یک مرورگر دیگر چک کنید در صورتی که مشکل وجود داشت اطلاع دهید.

24 آبان 1395

انتشار:24 آبان 1395

آیا این دیدگاه مفید بود؟

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.