کارناوال - راهنمای سفر
ویدیو HD
زهرا میرزایی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

20 اسفند 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

سرزمین عزیزمان ایران تاریخ پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است روزهایی مملو از ظلم و ستم و دورانی پر از شادی و سرور. با رانده شدن شاه پهلوی از ایران نظام جمهوری اسلامی در کشورمان طلوع کرد و رفته رفته آثار حکومت های گذشته از جمله پهلوی در حال از بین رفتن هستند اما گاهی خوب است که به آثار و اشیای باقی مانده از پادشاهان گذشته نگاهی کنیم تا وقایع تاریخی از یادمان نرود و از آن ها درس گرفته و در زندگی بهره ببریم.

اینبار نگاهی داریم به یکی از مهم ترین عقدنامه هایی که در ایران در زمان حکومت پهلوی ها بسته شد و با سر و صدای زیادی هم همراه بود، آن چیزی نیست چون عقدنامه ی ازدواج شاه و فرح پهلوی آخرین ملکه ی ایران.

شاه و فرح در بیست و نهم ماه آذر سال 1338 میلادی به عقد یکدیگر در آمدند و خوب است نگاهی گذرا به عقد نامه ی آن ها داشته باشیم. متن آغازین عقدنامه ی آن ها به شرح زیر است:

ستایش پروردگاری را سزا است که اقوام هستی را با اختلاط و امتزاج و بقای بشر را به مناحکت و ازدواج محکم و استوار ساخته، درود نامحدود بر رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم که این سنت سکینه را تشویق و تاکید فرموده...

لازم به ذکر است مهریه ای جز یک جلد کلام الله مجید و یک شاخه نبات در عقدنامه ی این دو فرد نوشته نشده است. با بررسی این عقد نامه می توان با سبک نگارش عقدنامه در دوران پهلوی آشنا شد.

محل نگهداری: موزه مردم شناسی روستای کندلوس، استان مازندران


دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان

همچنین می توانید درباره برخی از آثار تاریخی و بقایای جذاب دنیا در زیر بخوانید: 

قدیمی ترین کتاب عاشقانه در دانمارک

لباس عروس سلطنتی ملکه معروف انگلیس

نیمتاج نورالعین | الماس دریای نور روی تاج ملکه ایران

تاج محبوب فرح پهلوی

اولین و قدیمی ترین باتری جهان را ایرانی های ساختند+تصاویر

عقدنامه شاه و فرح
عقدنامه شاه و فرح
عقدنامه شاه و فرح
عقدنامه شاه و فرح

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

1 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
Heydar

پیوندشون مبارک

25 اسفند 1395

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.