ویدیو HD
زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

18 شهریور 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

فرش مشاهیر یکی از جالب توجه ترین و زیباترین فرش‌های دنیاست که در کاخ موزه نیاوران در معرض دید عموم قرار دارد. بر روی فرش مشاهیر تصویر 109 تن از مشاهیر ایران و 56 تن از مشاهیر جهان به چشم می‌خورد که با دقت و ظرافت بافته شده اند. علاوه بر تصاویر مشاهیر، 16 تصویر از حجاری‌هایی مربوط به دوران هخامنشی و ساسانی بر روی فرش دیده می‌شود. طراحی حاشیه فرش مشاهیر از کتاب «عجم» فرصت الدوله شیرازی اقتباس گرفته شده و همچنین در طراحی فرش نیز از این کتاب استفاده شده است. در بالای فرش مشاهیر شعری بافته شده است:

برقرار باشی زندگی کنندگان عالم

پاینده باد بزرگان مشاهیر عالم

در پایین و وسط فرش نیز طرحی از احمدشاه قاجار نقش بسته است. در کنار هر شخصیت یک عدد به چشم می‌خورد که در حاشیه فرش مشاهیر، این اعداد به همراه اسامی آنان بافته شده. از جمله مشاهیر ایران می‌توان به :

کیومرث، طهمورث، جمشید جم، ضحاک، فریدون، افراسیاب، گرشاسب، کیکاووس، کیخسرو، اشک اول، خسرو، اردشیر بابکان، بهرام گور، انوشیروان دادگر، خسروپرویز، پوران دخت، مهین دخت، فرحزاد، شاه اسماعیل، شاه عباس صفوی، نادرشاه، کریمخان زند و ناصرالدین شاه اشاره کرد.

از جمله مشاهیر جهان نیز تصویر حضرت موسی (ع)، حضرت سلیمان (ع)، رومولوس، کنفسیوس، سقراط، اسکندر، کلویس، تراژان، کنستانتین، حضرت عیسی (ع)، قیصر سزار، چنگیزخان، عمر (خلیفه دوم)، شارلمان، لوئی نهم، گیوم تل، کریستف کلمب، فرانسوا اول، لویی چهاردهم، فردریک دوم، ژرژ واشنگتن و ناپلئون دیده می‌شود. 

فرش مشاهیر در مجموعه کاخ موزه نیاوران و باغ نیاوران قرار دارد که برای اطلاعات بیش تر از بازدید این مجموعه، می‌توانید به این مطالب رجوع کنید.

دوره تاریخی: قاجار

زمان ساخت: 1299 خورشیدی

هنرمندان: طراحی: حسن خان شاهرخی ؛ بافنده: استاد علی کرمانی

جنس: نخ و پشم

ابعاد: هشتاد رج در 3.38 × 5.30 متر : 18 متر مربع

محل نگهداری: موزه نیاوران، تهران

فرش مشاهیر موزه نیاوران
photo by Bahareh Fallah | Karnaval
فرش مشاهیر موزه نیاوران

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.