ویدیو HD
زهرا میرزایی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

10 شهریور 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نمونه ای دیگر از گنجینه های تاریخی ایران خواهیم پرداخت که در ورایشان داستان های زیادی را پنهان کرده اند ، این آثار زیبا به نقاب های غار کلماکره معروف هستند ، #غار کلماکره در لرستان قرار دارد و با بررسی این غار آثار باستانی زیادی که مربوط به دوران هخامنشیان و ساسانیان بوده از جمله این نقاب ها پیدا شده است ، این کشف در سال 1368 هجری اتفاق افتاد و از آن به عنوان یکی از شش گنجینه ی کشف شده ی بزرگ تاریخ یاد می شود.

و اما داستان این نقاب ها : نقاب های کلماکره در حقیقت شامل سه نقاب از جنس طلا است که به دوران پادشاهی هخامنشیان باز می گردد ، این نقاب ها دقیقا شبیه به نقاب هایی است که هم اکنون در جشن های کشور های اروپایی استفاده می شود و جزئی از فرهنگ آنان می باشد و کسی به ذهنش نمی رسد که شاید در ایران هم از این نقاب ها استفاده می شد.

با کشف این نقاب ها دریچه ای نوین به روی تمدن کهن ایران باز شد ، با بررسی این نقاب ها می توان دریافت که در ایران قدیم هم جشن هایی مانند جشن بالماسکه ی اروپائیان برپا می شده است و شاید هم این نقاب ها در جشن های ملی استفاده می شدند و حتی احتمال دارد مراسم بالماسکه از #تمدن ایران سرچشمه گرفته باشد ، این ها همه رموزی هستند که نقاب های غار کلماکره در خود پنهان کرده اند.

دوران تاریخی : نقاب های کلماکره متعلق به هزاره ی اول قبل از میلاد به احتمال زیادمربوط به دوران پادشاهی هخامنشیان می باشد.

زمان کشف : سال 1368 .

محل کشف : غار کلماکره لرستان .

محل نگهداری : در حال حاضر این نقاب های زیبا در موزه ایران باستان تهران قرار دارد و در معرض دید عموم قرار دارد .

نقاب های غار کلماکره

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

1 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
کاظم
این فوق العاده هست
همان اول که دیدمش جذبش شدم. 
هیچ جای دیگه ای هم اطلاعاتی راجع بهش نیست حتی تو منابع خارجی
من دارم به عنوان پروزه ی کلاس هنر این رو می سازم
باز هم خبری بود به من هم بگید

08 اردیبهشت 1397

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET