کارناوال - راهنمای سفر
ویدیو HD
زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

24 دی 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

 در تمام دنیا و کتاب های باستانی، تاریخچه موزائیک را متعلق به هنر بیزانس و یونانیان می دانند، اما اخیرا یکی از اساتید باستان شناسی ایران در مصاحبه با ایسنا سخنان و شواهدی را رو کرده است که تاریخ را دگرگون می کند. به تازگی موزه ایران باستان یا موزه ملی ایران، به مناسبت ثبت جهانی کویر لوت، یکی از گنجینه های ارزشمند ایران باستان را از مخزن مادر خود بیرون آورده و به مدت یک ماه در معرض دید عموم قرار داده است. این گنجینه چیزی نیست جز: «کهن ترین موزائیک دنیا»

میرعابدین کابلی که یکی از پیشکوستان باستان شناس ایرانی است به همکاری علی حاکمی در کاوش های خود در کویر لوت، این قطعه موزائیکی و باستانی را کشف کرده اند. این باستان شناس قدمت موزائیک کرمانی را بیش از چهار هزار سال می داند و معتقد است به هزاره سوم پیش از میلاد بر می گردد. میرعابدین کابلی همچنین در ادامه می گوید: در برخی از نقاط ایران و منطقه میانرودان ظروفی کشف شده که بر روی آن ها چنین طرح های موزائیکی به چشم می خورد. اما در دوره ای دیگر استفاده از چنین صنعتی به ناگاه متوقف شد و دیگر کسی به سراغ آن نرفت تا آن که رومی ها و یونانی ها چنین صنعتی را به کار گرفتند. 

خوب است بدانید که در تمام جهان قدمت موزائیک را به 200 سال قبل از میلاد و هنر یونانی ها می دانند در حالی که این قطعه موزائیکی قدمتی بسیار بیش تر دارد. همان طور که گفته شد این کهن ترین موزائیک دنیا امروزه در موزه ملی ایران به مدت یک ماه از تاریخ 14 دی تا 23 بهمن در معرض دید عموم قرار گرفته است. خوب است بدانید که ساعات بازدید موزه ملی ایران از 9 تا 18 می باشد.

دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان

می توانید درباره برخی از مهم ترین آثار باستانی ایران در زیر بخوانید:

نشانی با صحنه عاشقانه | یادگار ۴۸۰۰ ساله ایرانی

نخستین پویانمایی جهان در شهر سوخته سیستان

درفش شهداد | قدیمی ترین پرچم جهان

تندیس شاهدخت باختری

پیمانه با نقش بز کوهی

سگ های کوچک باختر | تندیس های سیمین ۴ هزار ساله

ترومپت با سر انسان | ساز موسیقی ۴ هزار ساله ایرانی

جام زرین مارلیک با نقش برجسته غزال


زمان ساخت: هزاره سوم پیش از میلاد

محل ساخت: جنوب شرقی ایران

محل کشف: شهداد کرمان

محل نگهداری: موزه ملی ایران (موزه ایران باستان)، تهران

کهن‌ترین موزائیک دنیا
کهن‌ترین موزائیک دنیا
کهن‌ترین موزائیک دنیا

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

کلیه حقوق مادی و معنوی برای کارناوال محفوظ است. استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط کارناوال امکان پذیر است.