ویدیو HD
زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

12 اسفند 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

تا به حال به تاریخچه جوراب ها فکر کرده اید؟! شاید گمان کنید نهایتا قدمتش به قرن پانزده و شانزده میلادی برگردد و مبدعش مردمان کشورهای اروپایی بوده اند. امروز همراه کارناوال بیایید تا از نزدیک قدیمی ترین جوراب تاریخ جهان را ببینید. جورابی که قدمتش به 1500 سال پیش بر می گردد و بر خلاف انتظار بافته دست مردمان متمدن مصری بوده است.

جوراب ها در طی قرن ها تغییر پیدا کردند و پیشرفته شدند تا به شکل امروزی خود درآمدند. با توجه به نوشته های تاریخی و شواهد، می توان گفت که نخستین جوراب های دنیا از جنس پوست حیوانات بوده اند که ابتدا آن ها را جدا جدا تهیه کرده و سپس به دور قوزک پا پیچانده می شدند. در قرن هشتم میلادی، یونانیان باستان جوراب هایی از جنس پشم و موی حیونات به پا می کردند تا پاهایشان را از سرمای گزنده حفظ کنند و یا از نوارهای چرمین برای پوشاندن پاها استفاده می کردند. جالب است بدانید که تا اواخر قرن نوزدهم و پیش از کشف جوراب های مصری، قدیمی ترین جوراب ها را متعلق به یونانیان می دانستند تا این که باستان شناسان این جوراب های پشمی و بزرگ را در حفریات باستان شناسی و در نزدیکی رود نیل در مصر کشف کردند.

در پیش رو دو جوراب بزرگ، پشمی و قرمز رنگ به چشم می خورد که در قسمت انگشتان دو بخش جداگانه دارند و احتمالا به این دلیل است که این جوراب ها را با صندل و دمپایی به کار می بردند؛ گرچه از کاربری دقیق این جوراب ها که برای افراد زنده یا مردگان بوده است، اطلاعات دقیقی در دست نیست. طبق بررسی کارشناسان، زمان بافت این جوراب ها به سال های 250-420 میلادی بر می گردد. 

به این جوراب ها می توان عنوان قدیمی ترین جوراب های جهان را داد، چرا که تا به حال جورابی قدیمی تر از این ها یافت نشده است. امروزه این جوراب های قرمز رنگ و تاریخی در مجموعه منسوجات و بافته های موزه ویکتوریا و آلبرت در لندن نگهداری می شود.

دوره تاریخی: قرن چهارم تا ششم میلادی

قدمت: 1500 سال پیش (سال های 250-420 میلادی)

جنس: پشم

سال کشف: اواخر قرن نوزدهم 

محل کشف: مصر، نزدیکی رود نیل

محل نگهداری: موزه ویکتوریا و آلبرت، لندن


دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان

همچنین می توانید درباره برخی از آثار تاریخی و بقایای جذاب دنیا در زیر بخوانید:

گوزن های شمالی | شاهکار عصر یخبندان

قدیمی ترین دوربین عکاسی جهان

قطعه ای از صلیبی که حضرت عیسی از روی آن عروج کرد

خطرناک ترین اسلحه جهان | تلفن هیتلر

لیوبا | ماموت چهل هزار ساله

چاقو توتنخامون | چاقویی از شهاب سنگ و طلا

یکی از قدیمی ترین عروسک های جهان | اسباب بازی فرعون مصر

برنادت سوبیرو | جسد سالم قدیسه فرانسوی

تاج محبوب فرح پهلوی

درفش شهداد | قدیمی ترین پرچم جهان

سنگین ترین تانک جهان | تانک نازی ها در جنگ جهانی دوم

قدیمی ترین جوراب جهان
قدیمی ترین جوراب جهان
قدیمی ترین جوراب جهان
قدیمی ترین جوراب جهان

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

1 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
حسن سالاری

جوراب از نوآوری‌های ایرانیان است. در یکی از کتاب‌های روت ترنر ویل کاکس، از پژوهشگرن برجسته‌ی تاریخ پوشاک، که با عنوان «تاریخ لباس» به فارسی ترجمه شده، دو نوآوری ایرانیان در پوشاک یادآوری شده است. نخست، این که ایرنیان باستان زیر بالاپوش خود «پیراهن و شلوار زیر و جوراب می‌پوشیدند و این در تاریخ برای نخستین بار است که لباس زیر، آن هم نوع دوخته شده‌ی آن مطرح گردیده است.» دوم این که بالاپوش‌های دراز ایرانی «جای خود را به کتی داد که روی شلوار پوشیده می‌شد و بی‌گمان خاستگاه کت و شلوار استاندارد امروزی مردان است.» منبع: ویل کاکس، روت ترنر. تاریخ لباس. ترجمه‌ی شیرین بزرگمهر. توس، چاپ چهارم، 1386

14 اسفند 1395

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.