ویدیو HD
زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

18 آبان 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

یکی از مهم ترین بخش های جشن آغاز حکمرانی سلاطین دوره اسلامی، اعطای شمیشری منحصر به فرد به جای تاج به حاکم مورد نظر بوده است. گفته می شود این شمشیر گران بها که در پیش روی خود می بینید، در سال 1876 برای تفویض سلطان مراد عثمانی ششم بازسازی شده است. جالب آن که او پیش از جشن آغاز حکمرانی خود به ناگاه دچار سرنگونی شد و تا پایان عمر خود در سال 1904، بارها از حکومت عزل شد و به زندان افتاد.

احتمالا این شمشیر گرانبها توسط گروهی از جواهرسازان ساخته شده است. تیغه شمشیر ایرانی و متعلق به قرن هفدهم میلادی بوده، پوششی از جنس یشم داشته که در هند و در قرن هجدهم میلادی خلق شده و در نهایت نیز با تعداد بسیار زیادی از جواهرات مانند طلا و رویه ای نگین نشان زینت یافته است. یکی از بخش های جالب توجه این شمشیر، وجود ارزشمند زمرد سبز بر روی غلاف شمشیر است. هنگامی که این زمرد برداشته می شود، سکه ای طلایی به چشم می خورد که نام سلطان سلیمان بر روی آن حک شده است. سلطان سلیمان قدرتمند ترین حاکم عثمانی بود که در طی قرن ششم میلادی در منطقه استانبول و ترکیه حکومت می کرد. در زیر زمرد سبز به عربی نوشته شده است: ان شاءالله

در کل بر روی این شمشیر تزئینات و طلاکاری های قابل توجه بسیاری به چشم می خورد. روی تیغه طلاکاری هایی دیده می شود، دسته شمشیر به چندین رشته مروارید آراسته شده و غلاف شمشیر نیز در دور تا دور خود به طرح هایی برجسته و طلایی مزین شده است. همچنین، هم دسته شمشیر و هم غلاف آن الماس نشان می باشد. این شمشیر ترکی  101 سانتی متر طول دارد و امروزه در گالری 379 موزه متروپولیتن در نیویورک در معرض دید عموم قرار دارد.

زمان ساخت: دسته: قرن 18 یا 19 میلادی؛ پوشش شمشیر: قرن نوزدهم میلادی؛ محافظ و غلاف: قرن نوزدهم میلادی؛ تزئینات تیغه: قرن نوزدهم میلادی

جنس: فولاد، طلا، آلیاژ مس (برنج)، یشم، الماس، زمرد سبز، مروارید

ابعاد: طول 101 سانتی متر؛ طول تیغه 83.7 سانتی متر؛ طول تیغه 23.2 سانتی متر 

وزن:  وزن شمشیر: 1129 گرم؛ وزن غلاف: 1023

منطقه: دسته: هندی؛ کاور، غلاف و تزئینات تیغه: ترکی؛ تیغه: ایرانی

محل نگهداری: گالری 379 موزه متروپولیتن، نیویورک

شمشیر عثمانی و غلافش

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

5 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
امین

نشان قدرت ترک در ان زمان بود که به دنیا نشون میداد

25 دی 1395

لیدی

وای عالیه. امسال ترکیه بودم خیلی زیباست

04 آذر 1395

سولناز

فوق العادس نشانه افتخار هر ایرانیه و.............................

28 آبان 1395

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.