کارناوال - راهنمای سفر
ویدیو HD
زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

27 مرداد 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

تاج پهلوی، تاج مورد استفاده رضاخان و محمدرضا پهلوی است که برای ساختش از تاج پادشاهان ساسانی الهام گرفته شده است. تا پیش از این سلسله و به مدت صد سال پادشاهان قاجار از تاج کیانی در تاج‌گذاری‌های خود استفاده می‌کردند، اما رضاخان که نمی‌خواست از تاج کیانی استفاده کند، دستور به ساخت تاج پهلوی داد. تاج پهلوی که به شکل تاج‌ شاهان ساسانی طراحی شده، ویژگی های عمده و نمادین تاج های این امپراتوری داراست. نمادهای عمده تاج شاهان ساسانی وجود کنگره، انوار، بال های برافراشته، هلال ماه و ... است که هر کدام به بخشی از ویژگی های شاهنشاهی اشاره داشتند. به طور مثال بال های افراشته نماد ایزد بهرا بوده و اکثر شاهان پس از پیروزی در جنگ های خود آن را به بالای تاج می افزودند. یا به طور مثال می توان به کنگره های تاج اشاره کرد که نشان از رابطه میان خدا و شاه داشتند. وجود انوار خورشید بر بالای تاج نیز نمادی از الهی بودن شاهان ساسانی بود.

تاج پهلوی از چهار طرف به صورت کنگره‌های پله‌دار ساخته شده است که در زیر کنگره جلویی تاج، یک خورشید با شعاع‌های الماس و یک نگین الماس زرد در وسط آن دیده می‌شود. در بالای کلاه نیز یک جقه پایه‌دار اسلیمی، پر قو و نگین درشت زمرد به چشم می‌خورد. برای ساخت این تاج از طلا و نقره استفاده شده که مزین به الماس‌های قیمتی برلیان‌، نگین‌های درشت زمرد، یاقوت کبود و مروارید است. به طور کلی 3380 قطعه الماس، 5 قطعه زمرد، 2 قطعه ياقوت کبود و 368 مرواريد غلطان جور در ساخت تاج پهلوی به کار رفته است. امروزه این تاج به عنوان جواهرات ملی در خزانه جواهرات ملی واقع در بانک مرکزی نگه‌داری می‌شود.

دوره تاریخی: پهلوی

زمان ساخت: 1304

سازنده: سراج‎‌الدین جواهری و امیر بخارا

جنس: طلا و نقره، مزین به الماس برلیان، زمرد، یاقوت کبود و مروارید. 

وزن تاج: با قسمت مخملی کلاه حدود 2.80 کیلوگرم

محل نگهداری: موزه جواهرات ملی، تهران

تاج پهلوی

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

8 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
lind

یادش بخیر چه قدرتی داشتیم زمان ساسانیان (مخصوصا انوشیروان) Khosrow I the great 

03 تیر 1396

مسعود

یه لحظه اون لپتاپتون (اگه از لپتاپ استفاده میکنید) رو بذارید روی سرتون!! تا بفهمید 2کیلو تاج، چه فشاری به مغز آدم میآره. LOL اما خودمونیم، اگه از انقلاب ایران جون سالم به در میبردند حکماً از آرتروز گردن نمیتونستن فرار کنن. با توجه به اینکه خب تاج رو خیلی کم استفاده میکردن اما توی همون مراسم هم خب یه مدت نسبتاً طولانی باید تحملش میکردن. به هر روی، تاج بسیار زشتی هست، به نسبت تاج کیانی و تاج فرح پهلوی و سایر تاج ها، خیلی بی سلیقه بوده سازنده اش. و باید گفت اصلاً هیچ شباهتی به دیهیم ها یا تاج های گرد دورهء ساسانی نداره، فقط یه شئ مسخره ست که برای موزه ارزش تاریخی پیدا کرده. حیف. کاش دولتمردان ما سلیقه داشتن

31 مرداد 1395

نادرخاکسار

ضمن تشکرازاین اطلاعات بی نظیر,انسان ازدیدن این مناظروخواندن این مطالب همولذت می به وهم عبرت به درک قدرت خدا

04 شهریور 1395

کلیه حقوق مادی و معنوی برای کارناوال محفوظ است. استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط کارناوال امکان پذیر است.