ویدیو HD
زهرا میرزایی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

03 شهریور 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به معروف ترین و پربیننده ترین تابلوی نقاشی دنیا خواهیم پرداخت، تابلوی مونالیزا یا لبخند ژوکوند ( ژکوند ) نقاشی رنگ روغنی است که بر روی بومی به جنس چوب سپیدار کشیده شده است، در این تابلو بانویی به تصویر کشیده شده که لبخندی رمزآلود بر لب دارد و در واقع اسرار آمیز بودن این لبخند از دلایل مهم شهرت مونالیزا است و زمانی جالب تر می شود که بدانید در زمان کشیدن این اثر زیبا همه ی مدل های نقاشی چهره ای جدی و اخمو داشته اند .

پس زمینه ی این اثر زیبا محو است تا بیشتر توجه به صورت جلب شود و این یک سبک نو در نقاشی رنگ روغن تا آن زمان بوده و هنرمند این اثر زیبا یک بار پس زمینه را به طور کامل ترسیم کرده و پس از آن به محو تصویر پرداخته است، از دیگر تکنیک هایی که نقاش برای خیره شدن چشم بیننده به لبخند کرده است ، ترسیم تابلو به صورت ذوزنقه می باشد یعنی دستان بانو به صورت شل در پایین تصور ترسیم شده اند و توجه را به خود جلب نمی کنند ، همچنین بر خلاف دیگر آثار آن دوران او هیچ زیورآلاتی استفاده نکرده است و لباسی فاخر هم بر تن ندارد، لباس او ساده می باشد و تنها نقش و نگار های ریزی روی یقه دارد تا تمام توجه مخاطب به صورت جلب شود.

دیگر آثار تاریخی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان

می توانید درباره برخی از آثار هنری معروف دنیا در زیر بخوانید:

تابلوی گرنیکا | مشهورترین اثر پیکاسو

تالار آیینه | معروفترین اثر کمال الملک

تابلوی بانوی صخره ها

تابلوی شام آخر

تابلو نقاشی جیغ

تابلوی بانوی سرخ پوش

تابلوی رمال اثر کمال الملک


دوران تاریخی : نقاش این اثر یک بار شروع به کشیدن لبخند مونالیزا کرد اما آن را به پایان نرساند و مدتی بعد دوباره به تکمیل آن پرداخت به همین دلیل این تابلوی فوق العاده بین سال های 1503 تا 1519 کشیده شد.

نقاش : لئوناردو داوینچی هنرمند مشهور ایتالیایی نقاش تابلوی مونالیزا است.

داستان ها : در رابطه با این که بانوی داخل تابلو کیست داستان و حرف و حدیث های زیادی وجود دارد، برخی می گویند او همسر کسی است که تابلو را به داوینچی سفارش داده بود که پس از پایان تابلو داوینچی آن را به صاحبش نداد ، برخی هم می گویند به دلیل آن که تابلو به موقع آماده نشده بود نقاشی را به صاحبش نداد و فرار کرد.

در دوسمت تابلو دو نیم دایره ی تو خالی وجود دارد که در رابطه با آن ها هم سخنان زیادی وجود دارد، بعضی اعتقاد دارند که دو ستون در اطراف صحنه ی پشت بانو وجود داشته که این دو نیم دایره مربوط به آن هاست و برخی هم می گویند پس از تکمیل شدن تابلو داوینچی به خاطر قاب بندی اثرش این دو نیم دایره را ترسیم کرده است.

ابعاد تابلو :  ۷۷×۵۳ سانتیمتر

محل نگهداری : تابلوی مونالیزا یک بار از پاریس دزدیده شد و به ایتالیا برده شد ، اما پس از تلاش های بسیار و طی روند اداری باز به پاریس برگردانده شد و در حال حاضر تابلوی گران قدر مونالیزا در موزه ی لوور پاریس نگهداری می گردد.

تابلو مونالیزا

لئوناردو داوینچی 

لئوناردو داوینچی

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.