karnaval.ir

زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

27 خرداد 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

جالب است بدانید که تاریخچه سکه ها به چیزی نزدیک 2500 سال پیش بر می گردد و کوروش بزرگ نخستین فردی بود که ضرب سکه را ابداع کرد. بعدها داریوش در ادامه کارهای او، سکه های قطور و با ارزش طلا به نام دریک و سکه های نقره به نام «درهم» را ایجاد کرد. این نام ها بر روی سکه های طلایی و سیمین باقی ماند و استفاده از سکه های نقره تا دوره قاجار ادامه داشت. درهم ها بر خلاف سکه های طلا، در تمامی دوران و حکومت های مختلف همچنان مورد استفاده بوده و در دوره ای مانند اشکانیان، بسیار رایج و پرکاربرد بودند. 

درهم ها یا سکه های نقره اشکانی بر حسب پادشاه و حاکم دوره خود، اشکال متفاوتی داشتند. در یک طرف سکه، تصویر پادشاه نقش بسته بود و در پشت آن نیز القاب و عناوینی مانند عادل، دوستدار پدر، نیکوکار و ... به چشم می خورد که به خط یونانی نوشته شده بودند. انتخاب زبان یونانی برای نگارش این القاب از آن رو بوده که بخش گسترده ای از مردم ایران زمین در دوره اشکانیان، شهروندان یونانی بوده اند. 

در پیش رو درهمی اشکانی می بینید که متعلق به دوره ارد دوم است. خوب است بدانید که ارد دوم، سیزدهمین پادشاه اشکانی است که به اعتقاد تاریخ نگاران زیادی در زمان خود، شکوه امپراتوری اشکانی را به اوج رساند و از جهات بسیاری از روم باستان برتر بود. این سکه نقره اشکانی قطری 2 سانتی متری و ضخامتی در حدود 2 میلی متر دارد و تاریخ ساختش چیزی بین سال های 57-38 قبل از میلاد می باشد. 

امروزه درهم ارد دوم اشکانی در موزه ملی ملک نگهداری می شود و همه روزه از ساعات 8:30 تا 16:45 می توانید به بازدیدش بروید.

دوره تاریخی: اشکانیان

تاریخ خلق:  57-38 قبل از میلاد

جنس: نقره ای اکسید شده 

ابعاد: قطر: 2 سانتیمتر؛ ضخامت: 2 میلی متر

محل نگهداری: موزه ملی ملک، تهران


 دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان

همچنین می توانید درباره برخی از آثار تاریخی و بقایای جذاب دنیا در زیر بخوانید:

شمشیر حضرت محمد(ص) | یادگاری از جنگ بدر و احد

میکروسکوپ لویی پاستور

درهم ساسانی

دستکش های محمد علی کلی، بوکسور افسانه ای

الماس کوه نور

عبای مقدس حضرت محمد (ص) | خرقه سعادت

تابلوی گرنیکا | مشهورترین اثر پیکاسو

تاج محبوب فرح پهلوی

سکه طلا دو دریکی هخامنشی | بازدید از موزه ملک

کره جواهر نشان

قرآن تاریخی | با دستخطی منسوب به امام حسین (ع)

سکه اشکانی

موزه ملک

سکه اشکانی

موزه ملک

چند سالی است که با کارناوال، هر روز دست به قلم می شوم و نوشتن، گاه چالشی روزانه است و گاه، شربت بهار نارنج تگری که در یک روز داغ تابستانی به جانم می نشیند... و این چیزی است که آن را خوش حالی

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.