ویدیو HD
مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

17 اسفند 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از ایسنا، بهرام توتونچی -مدیر پایگاه محوطه باستانی هگمتانه- از آسفالت شدن 450 متر از عرصه تاریخی هگمتانه خبر داد و گفت این کار با وجود مخالفت های میراث فرهنگی انجام گرفته است. 

 بهرام توتونچی در گفت و گویی در این زمینه تصریح کرد:

بارها و بارها اعلام کردیم و نظر کارشناسی دادیم که مخالف این کار هستیم اما متاسفانه شهرداری متراژی از عرصه تپه هگمتانه را آسفالت کرد و همین موضوع از شانس ثبت جهانی این محوطه کم می‌کند.

وی با تاکید بر حمایت سازمان میراث فرهنگی از امور اجرایی و طرح های مدیریت شهری افزود: 

این عرصه در دست خرید از بخش خصوصی است و خرید بخشی از آن نیز انجام شده اما با توجه به محدودیت اقتصادی، تملک آن کُند شده بود.

توتونچی به اثرات منفی این کار در ثبت جهانی تپه تاریخی هگمتانه اشاره کرد و گفت: 

ما در کنار دیگر محوطه‌های تاریخی سطح کشور تلاش داریم کمترین نقطه ضعف را داشته باشیم اما متاسفانه مدیریت شهری این نگاه را ندارد.

وی از صدور مجوز انجام این کار از تهران خبر داد و افزود: 

این عمل بدون هماهنگی با میراث فرهنگی انجام شده و با توجه به اینکه مدیریت شهری و مسوولان اجرایی پشت این قضیه بودند نتوانستیم کاری از پیش ببریم. وسعت تپه هگمتانه 22 هکتار قبل از انقلاب بوده و پس از انقلاب نیز تقریبا 9 هکتار را توانسته‌ایم خریداری کنیم و 4.5 هکتار دیگر در دستور کار آزادسازی است که در صورت تامین اعتبار انجام خواهد شد.

مدیر پایگاه محوطه باستانی هگمتانه اجرای این آسفالت سازی را در راستای اجرای پیاده راه سازی منطقه اکباتان خواند و گفت: 

 عرصه آسفالت شده از میدان هفت تیر و مجاورت نرده‌ها آغاز شده و تا مسیر آهن‌فروش‌ها ادامه دارد. 

وی همچنین به قطع درختان این محوطه نیز اشاره کرد: 

با توجه به اجبار نمایندگان شهرداری برای آسفالت این معبر، یکی از درختان این محوطه نیز قطع شد که میراث فرهنگی مخالف انجام این کار نیز بود.

#اخبار روز گردشگری را از کارناوال دنبال کنید. 

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET