ویدیو HD
نسیم امینی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

11 مرداد 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

ایران عزیزمان، سرزمینی پر از شگفتی و زیبایی ست و میراث طبیعی و تاریخی بسیاری را در خود جای داده است. همان طور که حتما می دانید یکی از اولین تمدن های جهان، در ایران شکل گرفته است و این سرزمین، برای مدتی طولانی ست که از انسان ها میزبانی می کند؛ اما با این وجود، این خطه زیبا چندان مورد هجوم قرار نگرفته و هنوز هم با گذشت دوره های بسیار می توان جلوه های طبیعی بسیاری را در این جا به تماشا نشست و شکوه ایران را به خود یادآور شد. اگرچه در گوشه گوشه سرزمین مان می توان تجلی آفرینش را تماشاگر بود، اما در برخی نقاط این سرزمین، جلوه گری طبیعت بیشتر خودنمایی می کند؛ همچون استان لرستان.
این استان در نواحی غربی کشورمان جای خوش کرده است و بیشتر مساحت آن به ویژه در نواحی شمالی روی کوه های زاگرس قرار دارد. همین موقعیت جغرافیایی، باعث شده که در بخش های شمالی شاهد آب و هوای سرد و کوهستانی باشیم و در نواحی مرکزی بتوان از آب و هوای معتدل لذت برد و هرچه به سوی جنوب برویم گرما بیشتر شود. باید بدانید که این تنوع آب و هوایی و مناطق کوهستانی، باعث شده تا عناصر طبیعت، به بهترین شکل در این خطه رخ نمایی کنند. لرستان به آبشارها، تنگه ها، دریاچه ها و شهرهای خوش آب و هوایش شهرت دارد. از طرفی در زمان های گذشته بناهای متعددی نیز در این خطه ساخته شده است و به همین دلیل رد و نشانی از تاریخ را نیز می توان در اینجا یافت.

خوبست بدانید که استان لرستان در حدود 2808 کیلومترمربع، مساحت دارد و در مرکزیت آن، شهر خرم آباد قرار گرفته است. در این استان شهرستان های مختلفی وجود دارند که از جمله آن ها می توان به خرم آباد، پل دختر، الیگودرز، دورود  و ... اشاره کرد. در ادامه می خواهیم به تماشای تصاویری از مناطق دیدنی این استان بنشینیم؛ دریاچه گهر، آبشارهایی همچون افرینه، کول چپ و لنج آباد، تنگه شیرز، همچنین قلعه فلک‌الافلاک که در زمان ساسانیان ساخته شده و معروفترین جاذبه تاریخی اینجاست را از نظر می گذرانیم تا این گونه بیشتر، با این استان غربی کشورمان آشنا شویم. 

بد نیست توضیح دهیم که تصاویر پیش رو، همگی به دست عکاس توانای کشورمان، عارف زیودار ثبت شده اند که خود از اهالی شهر خرم آباد است. در میان تصاویر لرستان خواهید دید که این عکاس، توجه ویژه ای به زادگاهش دارد و چندین بار این شهر را می بینیم.

 برای این سفر تماشایی به غرب کشورمان کارناوال را همراهی کنید.

ورود به صفحه معرفی استان لرستان

Photo by : Aref Zivdar

1- دریاچه گهر

یکی از دیدنی‌ترین جاذبه های استان لرستان دریاچه آب شیرین گَهَر است که در 35 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان دورود قرار دارد. این دریاچه در میان کوه های اُشترانکوه محصور شده است و از آن، به عنوان نگین اشترانکوه یاد می کنند. بد نیست بدانید که گهر در گویش محلی به معنای آب جمع شده در گودی ست که عمق زیادی دارد و ساکن به نظر می رسد.

ورود به صفحه معرفی دریاچه گهر

Aref Zivdar 
Aref Zivdar 

2- تنگ هلت 

تنگ هلت در فاصله ۹۰ کیلومتری از آزادراه زال به سمت اندیمشک قرار دارد. این تنگه مکان بسیار مناسبی برای طبیعت گردی و دره نوردی ست. همان طور که می بینید از میان این تنگه، رودی می گذرد. در گذشته دریاچه ای را پشت یک سد در این حوالی محصور کرده بودند. اما پس از سیلی، سد شکست و در نتیجه آن، رودی میان این تنگه جاری شد. باید بدانید که تنها فصل مناسب برای بازدید از این تنگ، تابستان است و در باقی فصل های سال، با بالا آمدن سطح آب عبور از این جا غیر ممکن می شود.

Photo by : Aref Zivdar

3- آبشار افرینه

آبشار زیبای افرینه یکی از زیباترین آبشارهای کشورمان است و تصویر پیش رو نیز تاییدی بر این ادعاست. این آبشار در ۳۸ کیلومتری شهر خرم آباد قرار گرفته است و به خاطر نحوه ریزش آب آن در بین شیار‌های صخره ای شهرت دارد.

Photo by : Aref Zivdar

4- دره خزینه

دره خزینه یکی از شگفتی های طبیعی ایران به شمار می رود که در اثر سال ها فرسایش پدید آمده است. این دره در روستایی هم نام خودش در شهرستان پلدختر قرار دارد. شباهت دره خزینه به یکی از ژرف دره های آمریکا به نام گرند کانیون، توجه افراد بسیاری را به اینجا جلب کرده است.

ورود به صفحه معرفی دره خزینه

Photo by : Aref Zivdar

5- آبشار کول چپ 

کول چپ، یک آبشار فصلی ست که در مسیر خرم آباد به سمت اندیمشک واقع شده است. این آبشار در ارتفاع 923 متری از سطح دریا قرار دارد. «کول» در زبان لری، به معنی «پشت» است؛ اما از این واژه به معنای دره عمیق و کوهستانی نیز استفاده می شود. بنا بر این تعریف برخی باور دارند که کول چپ یعنی دره ای عمیق و کوهستانی که به علت ریزش کوه، چپ کرده و پدید آمده است!

Photo by : Aref Zivdar

6- کول راست؛ جایی که وجود خارجی ندارد!

گویا چند وقتی ست که عده ای از نام «کول راست» نیز برای خطاب برخی نقاط این منطقه در رشته کوه زاگرس استفاده می کنند و ناحیه را به دو بخش تقسیم کرده اند؛ سمت چپ جاده را کول چپ و سمت راست را کول راست می گویند. البته در نامگذاری های رسمی چنین مساله ای پذیرفته نیست و تمام این خطه، کول چپ نام دارد.

Photo by : Aref Zivdar

7- باز هم جلوه هایی از طبیعت لرستان

Aref Zivdar 
Aref Zivdar 

8- منظره ای زیبا از بخش ویسیان

بخش وِیسیان، از بخش های شهرستان دوره در استان لرستان شمرده می شود؛ البته، پیش تر این منطقه بخشی از شهرستان خرم آباد به حساب می آمد. این ناحیه یکی از مراکز مهم تولید برنج در استان لرستان شمرده می شود و همین موضوع سبب شده تا آن را شهر شالیزارهای سرسبز لرستان بنامند.

Photo by : Aref Zivdar

9- شب های خرم آباد

خرم آباد، زادگاه و محل زندگی عارف زیودار است کسی که امروز به تماشای تصاویرش نشسته ایم؛ طبیعتا، این عکاس هنرمند بیشتر تصاویرش را در این منطقه به ثبت می رساند. 

Aref Zivdar 
Aref Zivdar 

10- جلوه ای از طبیعت سپیدپوش خرم آباد

Photo by : Aref Zivdar

11- قلعه فلک الافلاک

از قلعه فلک الافلاک با نام دژ شاپورخواست نیز یاد می کنند. این قلعه باشکوه در مرکز خرم آباد و بر روی تپه ای قدیمی قرار دارد. فلک الافلاک را مظهر فرهنگ و تاریخ لرستان می دانند و به نوعی، نمادی از این استان به شمار می رود. قدمت این قلعه به دوره ساسانیان بر می گردد. در زمان ساسانیان شهری به نام شاپورخواست در حدود منطقه کنونی خرم آباد برپا شد و بنا بر روایت ها، دژ شاپورخواست مقر نظامی این شهر بوده است. گفته می شود که نام فلک‌ الافلاک را در دوره قاجار به این قلعه نسبت داده اند.

Aref Zivdar 
Aref Zivdar 

12- تنگِ شیرز

تنگ شیرز در حقیقت در محل تلاقی سه استان کرمانشاه، ایلام و لرستان قرار گرفته است. درازای این تنگ به 5 کیلومتر می رسد و از میان آن، رودخانه‌ای می‌گذرد. این منطقه توسط دیواره هایی با ارتفاع ۱۵۰ تا ۲۰۰ متر محصور شده است که عظمت خاصی را در این ناحیه پدیدار کرده اند؛ صخره های بلند این جا ناشی از فرسایش خاک طی هزاران سال هستند. تنگ شیرز در فهرست میراث طبیعی کشورمان ثبت شده است.

Photo by : Aref Zivdar

13- شول آبادِ الیگودرز

شول آباد، مرکز بخش زَز و ماهرو است و یکی از نقاط شهری شهرستان الیگودرز شمرده می شود. در تصویر، گوشه ای از طبیعت چشم نواز این خطه را تماشا می کنید. 

Photo by : Aref Zivdar

14- کوه پریز

در پیش روی تان تصویری از کوه پَریز را در جنوب شهرستان دورود می بینید؛ البته اینجا به پریزکوه نیز معروف است. کوهنوردان بسیاری این جا را برای کوهنوردی بر می گزینند. آن ها در میانه راه شان از جلوه های طبیعت همچون چشمه راکن یا غار پریز بازدید می کنند و به استراحت می پردازند. 

Photo by : Aref Zivdar

15- آبشار مین کول

استان لرستان، آبشارهای بسیاری را در خود جای داده است که شاید، نام بعضی از آن ها حتا به گوش تان نخورده باشد؛ همین موضوع سبب شده تا از این استان زیبا، به عنوان سرزمین آبشارها یاد کنند.

Photo by : Aref Zivdar

16- نمایی زیبا از پل شهدای خرم آباد

Photo by : Aref Zivdar

17- باز هم منظره رویایی دریاچه گهر 

Photo by : Aref Zivdar

18- آبشار لنج آباد

لنج آباد یکی از روستاهای شهرستان دورود است و آبشار زیبای پیش روی تان، در این روستا قرار گرفته است. 

Photo by : Aref Zivdar

سخن آخر

به استان لرستان سفر کردیم و چندی از جاذبه های این خطه را از نظر گذراندیم. برای تماشای این عکس های زیبا، با یکی از اهالی لرستان، به نام «عارف زیودار» همراه بودیم. دیدیم که چه مناظر شگفت انگیزی در این نقطه از سرزمین مان قرار دارند؛ همچون دریاچه کوهستانی گهر، دره خزینه، تنگه شیرز و ...، همچنین آبشارهای بسیاری نیز در این خطه بعضا کوهستانی جای خوش کرده اند که به چند مورد از آن ها نظر انداختیم. 

نظرتان درباره این تصاویر چه بود؟

آیا تا به حال به لرستان سفر کرده اید؟

کدام یک از جاذبه های لرستان، برای شما جذابتر است؟

حتما پیشنهادهای خود را با ما در میان بگذارید.

2 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
کاربر مهمان

اگر می خواهید زیباترین ژِوپارک ایران را مشاهده کنید یک سفر به کوهدشت لرستان داشته باشید تا دره شگفت انگبز شیرز را از نزدیک مشاهده نمایید دره ای که رودخانه عظیم سیمره را در همسایگی خود دارد وخود دره و پل طبیعی معروف ان شما را حیرت زده خواهد کرد،علیار منفرد

01 مرداد 1399

شیرین

درود و شادباش مهربانو نسیم. کارناوال قابل تحسینه. سپاس از از اینکه وقت میذارین.

27 مرداد 1397

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET