کارناوال - راهنمای سفر
ویدیو HD
زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

10 فروردین 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

ساخت ظروف سفالی، یکی از مهم ترین اختراعات و ساخته های دست بشر است و هنر سفالگری تاریخچه دور و درازی در ایران باستان دارد. جالب است بدانید یکی از قدیمی ترین ظروف سفالینی که در ایران کشف شده، مربوط به ۸۰۰۰ سال پیش می باشد. این ظروف در طی قرون و اعصار مختلف دستخوش تغییرات بسیار شدند، به طوری که از روی نقوش هر ظرف می توان دوره آن را نسبتا تشخیص داد. جالب است بدانید چشم گیرترین آثار سفالی ایرانی را در دوره پس از ظهور اسلام می توان دید که انواع متفاوتی از آن به یادگار مانده است. در دوره سامانیان، نیشابور و سمرقند دو مرکز عمده ساخت انواع سفالینه ها بودند که یکی از رایج ترین و هنرمندانه ترین اشیاء دوره خود محسوب می‌شدند. 

سفالینه جالب پیش رو نیز متعلق به دوره سامانیان است و در شهر باستانی نیشابور کشف شده است. وقتی با دقت به این کاسه سفالی نگاه می کنید، طرح دو مرد را می بینید که در کنار هم ایستاده و دست در گردن یکدیگر انداخته اند. در اطراف دو مرد نیز چند پرنده و حیوانی چهارپا به چشم می خورد. در رنگ آمیزی نقوش روی این کاسه سفالی، از رنگ هایی چون زرد، سبز و مشکی استفاده شده و کاسه در انتها نیز، لعاب کاری شده است.

خوب است بدانید این نوع سفالینه ها در کل به سفال های روستایی، رنگارنگ و ساری شهرت دارند و به غیر از نیشابور در شهر گرگان نیز ساخته می شدند. 

امروزه این کاسه سفالین رنگارنگ در موزه رضا عباسی، واقع در خیابان شریعتی در معرض دید عموم قرار دارد. می توانید در اوقات فراغت خود به بازدید این سفالینه زیبا و تاریخی و دیگر مجموعه های ارزشمند موزه بروید.

دوره تاریخی: اسلامی، سامانیان

قدمت: قرن چهارم قمری

جنس: سفال لعابی

محل کشف: نیشابور

محل نگهداری: موزه رضا عباسی، تهران

ساعات بازدید: 9 تا 17


دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان

می توانید درباره برخی از آثار تاریخی جالب ایران و جهان در زیر بخوانید:

کتیبه کانال سوئز داریوش بزرگ

اولین و قدیمی ترین باتری جهان را ایرانی ها ساختند

فانوس هزار ساله نیشابوری

گوزن های شمالی | شاهکار عصر یخبندان

یکی از قدیمی ترین عروسک های جهان

مجسمه نفر تی تی | زیباترین ملکه مصر باستان

اسلحه کمرى ستارخان

نیمتاج نورالعین | الماس دریای نور روی تاج ملکه ایران

جعبه آرایش سه هزار ساله

درفش شهداد | قدیمی ترین پرچم جهان

پارچ موش شکل

سفالینه رنگارنگ نیشابور
photo by Zeynab Shirazi
سفالینه رنگارنگ نیشابور
photo by Zeynab Shirazi

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.