karnaval.ir

زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

10 فروردین 1396

به روز رسانی

06 آبان 1399

ساخت ظروف سفالی، یکی از مهم ترین اختراعات و ساخته های دست بشر است و هنر سفالگری تاریخچه دور و درازی در ایران باستان دارد. جالب است بدانید یکی از قدیمی ترین ظروف سفالینی که در ایران کشف شده، مربوط به ۸۰۰۰ سال پیش می باشد. این ظروف در طی قرون و اعصار مختلف دستخوش تغییرات بسیار شدند، به طوری که از روی نقوش هر ظرف می توان دوره آن را نسبتا تشخیص داد. جالب است بدانید چشم گیرترین آثار سفالی ایرانی را در دوره پس از ظهور اسلام می توان دید که انواع متفاوتی از آن به یادگار مانده است. در دوره سامانیان، نیشابور و سمرقند دو مرکز عمده ساخت انواع سفالینه ها بودند که یکی از رایج ترین و هنرمندانه ترین اشیاء دوره خود محسوب می‌شدند. 

سفالینه جالب پیش رو نیز متعلق به دوره سامانیان است و در شهر باستانی نیشابور کشف شده است. وقتی با دقت به این کاسه سفالی نگاه می کنید، طرح دو مرد را می بینید که در کنار هم ایستاده و دست در گردن یکدیگر انداخته اند. در اطراف دو مرد نیز چند پرنده و حیوانی چهارپا به چشم می خورد. در رنگ آمیزی نقوش روی این کاسه سفالی، از رنگ هایی چون زرد، سبز و مشکی استفاده شده و کاسه در انتها نیز، لعاب کاری شده است.

خوب است بدانید این نوع سفالینه ها در کل به سفال های روستایی، رنگارنگ و ساری شهرت دارند و به غیر از نیشابور در شهر گرگان نیز ساخته می شدند. 

امروزه این کاسه سفالین رنگارنگ در موزه رضا عباسی، واقع در خیابان شریعتی در معرض دید عموم قرار دارد. می توانید در اوقات فراغت خود به بازدید این سفالینه زیبا و تاریخی و دیگر مجموعه های ارزشمند موزه بروید.

دوره تاریخی: اسلامی، سامانیان

قدمت: قرن چهارم قمری

جنس: سفال لعابی

محل کشف: نیشابور

محل نگهداری: موزه رضا عباسی، تهران

ساعات بازدید: 9 تا 17


دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان

می توانید درباره برخی از آثار تاریخی جالب ایران و جهان در زیر بخوانید:

کتیبه کانال سوئز داریوش بزرگ

اولین و قدیمی ترین باتری جهان را ایرانی ها ساختند

فانوس هزار ساله نیشابوری

گوزن های شمالی | شاهکار عصر یخبندان

یکی از قدیمی ترین عروسک های جهان

مجسمه نفر تی تی | زیباترین ملکه مصر باستان

اسلحه کمرى ستارخان

نیمتاج نورالعین | الماس دریای نور روی تاج ملکه ایران

جعبه آرایش سه هزار ساله

درفش شهداد | قدیمی ترین پرچم جهان

پارچ موش شکل

سفالینه رنگارنگ نیشابور
photo by Zeynab Shirazi
سفالینه رنگارنگ نیشابور
photo by Zeynab Shirazi

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

چند سالی است که با کارناوال، هر روز دست به قلم می شوم و نوشتن، گاه چالشی روزانه است و گاه، شربت بهار نارنج تگری که در یک روز داغ تابستانی به جانم می نشیند... و این چیزی است که آن را خوش حالی

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.