نسیم امینی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

09 خرداد 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

ماه مبارک رمضان فرا رسیده و زندگی مسلمانان سراسر دنیا حال و هوایی تازه به خود گرفته است. در این ماه مبارک خداوند متعال از انسان ها خواسته تا پرهیزکاری و تقوا را سرلوحه زندگی خود قرار دهند. شاید جالب باشد که بسیاری از دانشمندان جهان نیز عمل روزه داری را برای سلامت جسم لازم دانسته اند و این عادت مسلمانان را تحسین کرده اند. در دین اسلام، توجه ویژه ای به این ماه می شود و آن را خجسته ترین ماه قمری می دانند و حقیقتا چه مناسبتی، بهتر از میهمانی خداوند؟! مبارک ترین شب سال، نیز در ماه رمضان قرار گرفته است تا شکوه ماه خدا بیش از پیش شود.

این ماه میمون، به کشورمان حال و هوایی ویژه بخشیده است. با وجود گرمای هوا و ساعت های طولانی روزه داری، روزهای رمضان، کمی سخت می گذرد؛ اما هنگامی که نوای خوش اذان مغرب به گوش می رسد، همه مسمانان، خرسند از آن که روزی دیگر دستور خداوند را به جای آورده اند بر سر سفره افطار می نشینند و از میهمانی خداوند، لذت می برند. یکی از جذابیت های رمضان، شب های همیشه بیدارش است. مردم در طول روز صبوری می کنند و شب ها تا سحر، به گشت و گذار و تفریح می پردازند.

در ادامه همراه کارناوال شوید که می خواهیم در تهران شبگردی کنیم؛ بعد از افطار در خیابان های پایتخت قدم می زنیم و از شور و شوقی که در تهران جاریست به وجد می آییم. مغازه داران روزه داری را به تماشا می نشینیم که حالا، به وقت اذان مغرب افطار می کنند. چرخ های خوراکی را  می بینیم که برای روزه داران تدارک دیده شده اند و سری هم به خوشمزه ترین خیابان تهران، یعنی سی تیر می زنیم، نمی شود بحث افطار و خوشمزه گردی باشد و این خیابان را از نظر انداخت. خوبست بدانید این تصاویر را مجید حق دوست، عکاس توانای کشورمان، به ثبت رسانده و در خبرگزاری مهر منتشر کرده است.

کارناوال را در گشت و گذار شبانه اش همراهی کنید.

1- کباب داغ، نان تازه

2- شب های گرم بهاری فقط با بستنی

3- افطاری که در گوشه خیابان صرف شد

پسر فروشنده ای را می بینید که برای زمانی کوتاه دست از کار کشیده است تا روزه خود را باز کند و جانی دوباره بگیرد.

4- مهربانی

دوستان روزه داری که غذای هرچند ساده خود را با یکدیگر شریک شده اند.

5- حلیم و آش در رمضان جور دیگری می چسبد

6- ون، کافه، کتاب

ون کافه ای را می بینید که نوشیدنی گرمی برای روزه داران تهیه می کند و البته، سعی در ترویج فرهنگ پسندیده کتابخوانی دارد.

7- چای نذری؛ نظرتان قبول خداوند

به ویژه در زمان افطار، افراد بسیاری در خیابان ها به چشم می خورند که چای و خوراکی نظری می دهند.

8- چای و نان پنیر، افطاری ساده پس یک روز طولانی

9- لول کباب، اون قدیما یادش به خیر...

کباب غذای سنگینی برای افطار به حساب می آید؛ اما روزه دار، شاید هر خوشمزه ای هوس کند...

10- آش و ذرت مکزیکی، متفاوت اما خوشمزه

11- خاطرات مهم کودکی از رمضان

با وجود آن که کودکان روزه نمی گیرند؛ اما همیشه خاطره رمضان در ذهنشان باقی می ماند. پس چه بهتر که از این روزها به نیکی یاد کنند.

12- افطار در خیابان خوشمزه سی تیر

برای آشنایی با این خیابان خوشمزه، مطلب زیر را از دست ندهید:

ورود به صفحه اختصاصی معرفی خیابان 30تیر

13- قدری آرامش

14- عادت چای خوردن ایرانی ها

15- روزه تان قبول!

16- باز هم چای و چشم انتظاری

17- سفره های ساده و بی آلایش افطاری

جالب آن که بیشتر روزه داران، با غذایی سبک و مختصر افطار می کنند و شاید وعده اصلی را برای خانه و در کنار خانواده می گذارند.

18- به میهمانی خدا رفته اند

افطار بسیار دلچسبتر است اگر هم صحبت و هم نشینی داشته باشیم.

19- اغذیه فروشی های چوبی سی تیر

محبوبیت سی تیر به حدی ست که گردشگران خارجی بسیاری نیز از آن دیدن می کنند و حتما حال و هوای رمضانی این نقطه برای شان جالب خواهد بود.

20- دمنوش هایی از همه رنگ

سخن آخر

نگاهی به شب های تهران در ماه مبارک رمضان داشتیم و از شور و شوقی که به ویژه در وقت افطار، بر شهر حاکم بود لذت بردیم. دیدیم که چگونه همه مسلمانان، با سفره های ساده افطار، روزه خود را باز می کنند. نکته جالب توجه، جای خالی زولبیا و بامیه در این سفره ها بود.

نظر شما درباره این تصاویر چیست؟

آیا از فضای معنوی شهر لذت بردید؟

از خاطرات رمضان خود برای ما بنویسید.

و نظر و پیشنهادهای خود را با کارناوال در میان بگذارید.

اون بیرون پر از شگفتیه و من می خوام گوشه ای از این شگفتی ها رو بهتون نشون بدم.

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.