karnaval.ir

زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

12 فروردین 1396

به روز رسانی

06 آبان 1399

در طی امپراتوری ساسانیان، در ایران و منطقه میان رودان ظروف زرین و سیمین بسیاری ساخته شدند که هم اکنون تعداد بالایی از آن ها بر جای مانده اند. این ظروف نشان دهنده گسترش سنت ها و رواج روش های ایرانی در کشورهای غربی دنیا و فرهنگ های رومی و یونانی می باشند. اغلب این ظروف گرانبها از فلزهای ارزشمند ساخته شده تا نمادی از قدرت و اعتبار باشند. این اشیاء که احتمالا در دربار رسمی تولید شده بودند، بیش تر اوقات به عنوان هدایای سلطنتی و برای افراد مهم و والا مقام در نظر گرفته می شدند.

در پیش رو جام سیمینی می بینید که ظاهری کشکول مانند دارد و بر روی آن نقوش و حکاکی های مختلفی به چشم می خورد. خوب که به کاسه سیمین نگاه کنید، در اطراف آن پرندگانی دیده می شود که با حاشیه ای از خطوط و نقطه از یکدیگر جدا شده اند. این جام سیمین که امروزه بخش هایی از آن از دست رفته اند، قدمتی 1500 ساله دارد و خوشبختانه بر خلاف بسیاری از ظروف سیمین دیگر که در موزه های خارجی هستند، در ایران نگهداری می شود.

امروزه این جام سیمین در موزه رضا عباسی، واقع در خیابان شریعتی در معرض دید عموم قرار دارد. کارناوال به شما توصیه می کند در اوقات فراغت خود، خصوصا در تعطیلات عید به این موزه بروید و مجموعه های جالبش را از نزدیک ببینید.

همچنین درباره برخی از آثار تاریخی به جا مانده از این دوره بخوانید:

آثار تاریخی دوره ساسانی

دوره تاریخی: ساسانی

قدمت: قرن پنجم و ششم میلادی

جنس: نقره

محل نگهداری: موزه رضا عباسی، تهران

ساعات بازدید: 9 تا 17


دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان

می توانید درباره برخی از آثار تاریخی جالب ایران و جهان در زیر بخوانید:

کتیبه کانال سوئز داریوش بزرگ

اولین و قدیمی ترین باتری جهان را ایرانی ها ساختند

الماس کوه نور

تاج محبوب فرح پهلوی

تاج کیانی | تاج فتحعلی شاه قاجار

کره جواهر نشان

یکی از قدیمی ترین عروسک های جهان

مجسمه نفر تی تی | زیباترین ملکه مصر باستان

اسلحه کمرى ستارخان

نیمتاج نورالعین | الماس دریای نور روی تاج ملکه ایران

جعبه آرایش سه هزار ساله

درفش شهداد | قدیمی ترین پرچم جهان

جام سیمین ساسانی رضا عباسی
photo by Zeynab Shirazi
جام سیمین ساسانی رضا عباسی
photo by Zeynab Shirazi

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

چند سالی است که با کارناوال، هر روز دست به قلم می شوم و نوشتن، گاه چالشی روزانه است و گاه، شربت بهار نارنج تگری که در یک روز داغ تابستانی به جانم می نشیند... و این چیزی است که آن را خوش حالی

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.