کارناوال - راهنمای سفر
ویدیو HD
زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

02 شهریور 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

 درفش شهداد ، درفشی برنزی و مربعی شکل است که نه تنها قدیمی ترین پرچم ایران، بلکه قدیمی‌ترین پرچم کشف شده در دنیاست.

نخستین کاوش ها از سوی موسسه جغرافیایی دانشگاه تهران در منطقه شهداد صورت گرفت، این گروه به قصد بررسی موقعیت جغرافیایی دشت لوت راهی این منطقه شده بودند. این گروه که به سرپرستی دکتر احمد مستوفی در حال حفر زمین بودند، به سفالینه هایی باستانی برخوردند که نشان از وجود تمدنی کهن و پیشرفته در منطقه شهداد داشت. باستان شناسان در طی حفریات خود در سال 1348، به پرچم برنزی و مربعی شهداد دست پیدا کردند.

درفش شهداد صفحه‌ای برنزی با ابعاد 23×23 سانتی‌متر است که میله ای به همراه آن دیده می شود. بر بالای میله درفش، شمایل یک عقاب به چشم می‌خورد. این عقاب یا سیمرغ در ایران باستان نماد ایزد خورشید بوده است و به نام‌های سومری و هوریانی، آنزو و هوران شناخته می‌شده. نماد عقاب بر بالای درفش هخامنشیان نیز کاربرد داشته است. بر روی خود درفش شهداد، تصاویری از یک درخت نخل و دو درخت دیگر، 5 آدم بزرگ و کوچک که از بزرگان اند، دو شیر، یک گاو کوهان‌ دار و چند مار دیده می‌شود. به نظر می رسد بر روی این درفش داستانی روایت شده است که مفاهیمی چون شکرگذاری، نعمت و سپاس را به تصویر می کشد.

امروزه صفحه برنزی درفش به جهت گذر زمان و زنگ‌ زدگی، سبز رنگ شده است. 

هم‌ اکنون می توانید برای بازدید از درفش شهداد، قدیمی ترین پرچم جهان  به موزه ایران باستان واقع در خیابان امام خمینی مراجعه کنید. 

دوره تاریخی: تمدن خبیص شهداد

زمان ساخت: 3000 هزار سال قبل از میلاد

جنس: برنز

ابعاد: 23×23 سانتی‌متر

محل و سال کشف : شهداد ، کرمان ، 1348 

محل نگهداری: موزه ایران باستان، تهران

کارناوال در آینده به طور مفصل به درفش شهداد خواهد پرداخت.

درفش شهدادقدیمی ترین پرچم جهان

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

کلیه حقوق مادی و معنوی برای کارناوال محفوظ است. استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط کارناوال امکان پذیر است.