کارناوال - راهنمای سفر
ویدیو HD
زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

13 بهمن 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

خانه مشروطه تبریز یکی از معروف ترین خانه های قدیمی و مورد توجه در شهر تبریز است که در غرب بازار این شهر قرار دارد. مالک این خانه، فردی به نام حاج مهدی کوزه کنانی، یکی از تاجران بازار تبریز بود. به درخواست او این خانه در دو طبقه، با بخش های اندرونی و بیرونی و به سبک معماری دوران قاجار بنا شد. 

حاج مهدی یکی از بازریانی بود که با اوج گرفتن داستان مشروطه خواهی همراه شد، به مشروطه خواهان پیوست و از خانه خود برای برگزاری جلسات انقلابیون استفاده می کرد و در نتیجه به یکی از حامیان مالی اتقلاب مشروطه بدل شد. علاوه بر جلسات، از خانه حاج مهدی برای چاپ و توزیع اعلامیه ها استفاده می کردند. جالب آن که بدانید این خانه در سال های 1324 و پس از جنگ جهانی دوم، به مرکز اجلاس سران فرقه دمکرات آذربایجان تبدیل شد.

خانه حاج مهدی پس از گذر زمان، در سال 1375 به عنوان موزه مشروطه گشایش یافت و تندیس هایی از مشروطه خواهان در این خانه در معرض دید گذاشته شد. همچنین مجموعه ای از ابزارها و وسایلی تاریخی در این موزه نگهداری می شود که مهم ترین وسیله آن، اسلحه کمری سردار بزرگ، ستارخان است. 

ستارخان یکی از سرداران مهم و تأثیرگذار در انقلاب مشروطه بود و خدمات و جان فشانی های بسیاری در این راه انجام داد. اسلحه کمری او در واقع یک قبضه تپانچه ماوزر 10 تیر روسی است که به همراه غلاف چرمی اش به این موزه تقدیم شده است. 

دوره تاریخی: قاجار

محل نگهداری: خانه مشروطه تبریز


دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان

می توانید درباره برخی از آثار باشکوه ایران و جهان در زیر بخوانید:

مهر استوانه ای داریوش هخامنشی

مجسمه نفر تی تی | زیباترین ملکه مصر باستان

بازوبند طلایی بز و پرنده هما | گنجینه جیحون

ترومپت با سر انسان | ساز موسیقی ۴ هزار ساله ایرانی

نقاب های غار کلماکره | نماد بالماسکه ایران

درفش شهداد | قدیمی ترین پرچم جهان

قدیمی ترین شطرنج ایران

اولین چشم مصنوعی دنیا در شهر سوخته

نشانی با صحنه عاشقانه | یادگار ۴۸۰۰ ساله ایرانی

تندیس شاهدخت باختری

اسلحه كمرى ستارخان
اسلحه كمرى ستارخان

در زیر عکسی از ستارخان، این سردار ملی می بینید:

ستارخان

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

کلیه حقوق مادی و معنوی برای کارناوال محفوظ است. استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط کارناوال امکان پذیر است.