ویدیو HD
زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

14 مهر 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

اغلب ظروف نقره ای مربوط به اواخر دوره ساسانی، خصوصا پارچ ها و بطری ها مزین به نقوشی از الهه های باستانی و ایرانی است که نشان دهنده تصویری از آن ها در جشن و ضیافتی به خصوص است. وجود این تصاویر بر روی ظروف گواهی بر ادامه دار بودن تأثیر تصورات یونانی در ارتباط با خدای شراب یونانی ها، دایناسوس است. 

بر روی این پارچ و دور تا دور آن، چهار طاق پوشیده از  گل به چشم می خورد. گل های طاق 12 پَر دارند و خود طاق گل بر روی پایه هایی کوتاه قرار دارد. در زیر طاق های گل نیز الهه آناهیتا ایستاده است. آناهیتا ایزدبانوی آب ها و پیکره ای هندو ایرانی است که اغلب با نمادهایی چون شفا، خرد و باروری همراه است. در یکی از دستانِ این 4 پیکره آناهیتا، یک جام و در دست دیگرش به ترتیب یک گل قلبی شکل، یک خوشه انگور و برگش و یک ظرف به چشم می خورد. در زیر یکی از طاق ها چندین پرنده به چشم می خورد که در حال نوک زدن به میوه ها هستند و در زیر یکی دیگر از طاق ها که در تصویر هم موجود است، شمایل پلنگ کوچکی دیده می شود که در حال نوشیدن آب از پارچ کوچکی است. 

اطلاعات دقیقی از کاربرد و ارتباط نقوش آناهیتا بر روی این پارچ نیست، اما گمان می رود که کارکرد پارچ، ظرفی برا حمل شراب و نوشیدنی های سکر آور به هنگام جشن ها و میهمانی های درباری بوده است. 

امروزه این پارچ سیمین و زراندود آناهیتا در گالری 405، موزه متروپولیتن خیابان فیفث آونو نگه داری می شود. 

دوره تاریخی: ساسانیان 

زمان ساخت: قرن شش و هفت میلادی

جنس: سیمین با رویه زر

ابعاد: ارتفاع: 34 سانتی متر

محل کشف: شمال غربی ایران، منطقه کاسپین

محل نگهداری: موزه متروپولیتن، نیویورک

پارچ سیمین و زراندود آناهیتا
پارچ سیمین و زراندود آناهیتا

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

2 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
زبانشناس

آناهیتا الهه ایرانی نیست بلکه بابلی است که او را به اشتباه ایرانی می دانند.

رویا افشاری

درود برشما آناهیتا ایزد بانوی کهن ایرانی است که با توجه به صفات وی در آبان یشت و آثار برجای مانده چون تندیس ها، این ایزدبانو تحت تاثیر ایشتر بابلی است. از سوی دیگر محققینی چون دومزیل ولومل، الهه آناهیتا را مترادف ایزدبانوی سرسوتی هند می دانند. در اوستای گاهانی نامی از این الهه نیامده ولی در اوستای متاخر به صورت An-āhita آمده است. آناهیتا پیوند نزدیکی با آب دارد به همین خاطر معابد آناهیتا را در نزدیکی آب می ساختند. ایزدبانوی آناهیتا پاک و همیشه باکره بوده است. برای مطالعه بیشتر به کتاب از اسطوره تا تاریخ نوشته مهرداد بهار ؛ کتاب آناهیتا در اسطوره های ایرانی نوشته سوزان گویری مراجعه شود. سربلند باشید

17 مهر 1395

15 مهر 1395

ترسو

اون همه آدم درباری و سرکاری فقط همین یک دونه جام را برای مصرف امورات سکر آور داشتند بقیه سماق می مکیدند موقع جشنها !!!

15 مهر 1395

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.