ویدیو HD
رضا قره غریبی

انتشار

05 شهریور 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

این بار در مشاهیر گردشگری با جوزف تامسون زمین شناس و جهانگرد اسکاتلندی آشنا خواهیم شد. 

دلیل شهرت

 او به دلیل فعالیت ها و ماموریت های موفق اش و در حدود 5000 کیلومتر گشت و گذار در آفریقا، چند جاندار و یک آبشار در این قاره را به صورت افتخاری به نام او ثبت شده اند که مشهورترین آن ها یکی از آهوهای معروف آفریقایی می باشد که آهوی تامسون نام گرفته است. هنگامی که جنگ میان کشورهای اروپایی بر سر استعار آفریقا بالا گرفت، تصمیم بر تقسیم این قاره غنی شد که جوزف نقش اثرگذاری در این تقسیم بندی ها داشت.

جوزف تامسون جمله مشهوری دارد که می گوید:

" کسی که به آهستگی پیش می رود در امنیت است و کسی که در امنیت می باشد قادر است بیش تر پیش برود. "

جوزف کتابی نیز به نام "پیش به سوی سرزمین ماسایی" (برای آشنایی بیشتر با ماسایی ها می توانید سیاه پوستان سپید دل، قبیله ماسایی را مطالعه کنید.) از خود به جای گذاشته است.

تولد

جوزف 14 فوریه 1858 در پنپونت اسکاتلند چشم به جهان گشود.

زندگی 

جوزف ابتدای زندگی خود را به سنگ تراشی که کار پدرش بود مشغول شد. اما وی علاقه زیادی به گیاه و زمین شناسی داشت که در نهایت در دانشگاه ادینبورگ به تحصیل در این رشته ها پرداخت.

جوزف به همراه یک تیم سلطنتی به رهبری الکساندر کیت جانسون سفری تحقیقاتی به دریاچه نیاسا و دریاچه تانگانیکا داشت که در حین سفر جانسون درگذشت و رهبری گروه تحقیقاتی به جوزف داده شد. او در 13 ماه ماموریت خود بیش از 4830 کیلومتر مسیر طی کرد و نمونه های بسیار زیادی را به همراه خود به کشورش بازگرداند.

سفری اکتشافی و تحقیقاتی وی به آفریقا از مهمترین سفرهای وی بود.علاوه بر این او برای ماموریتی درباره معادن آفریقایی و استخراج از آن ها، داشت و  اتفاقات بسیاری در اکتشافات برای وی در این قاره رخ داد. او در طول این سفر قصد داشت قله کلیمانجارو را فتح کند که موفق به این کار نشد، خطرات زیادی نیز او را در این سفرها تهدید می کرد که در یک مورد مجبور به درگیری با یک بوفالوی وحشی شد.

مرگ

او به دلیل بیماری که از پیش داشت، 2 آگست 1895 در سن 37 سالگی در لندن درگذشت.

جوزف تامسون

آهوی تامسون

آهوی تامسون

#مشاهیر گردشگری جهان را در کارناوال بشناسید.

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.