karnaval.ir

زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

08 خرداد 1396

به روز رسانی

16 مهر 1398

ضریح سازه‌ای مشبک از جنس چوب، طلا و یا نقره است که بر حریم مزار متبرک امامان و امام زادگان ساخته می‌شود. قسمت مشبک ضریح از آن روی است تا زائرین دست در شبکه‌های ضریح بیاندازند و به زیارت و راز و نیاز مشغول شوند. ساخت ضریح بر پیرامون مزار مبارک امام رضا از زمان های قدیم مرسوم بوده و تا آن جا که شواهد نشان می دهند  قدیمی ترین ضریح نصب شده به زمان صفویه برمی‌گردد. خوب است بدانید تا به حال شش ضریح مختلف بر روی مزار مبارک امام رضا نصب شده است که هر کدام مربوط به دوره ای هستند و شکل و شمایل متفاوتی داشتند. 
در پیش رو عکسی از سومین ضریح مزار امام رضا (ع) می بینید که با نام ضریح فولادی یا ضریح فولادجوهری شناخته می شود و قدمتش به دوره صفوی بر می گردد. البته باید بدانید در زمان صفوی، در مجموع سه ضریح در حرم امام رضا نصب شد که اولین آن ضریحی چوبی بود و به فرمان شاه اسماعیل صفوی ساخته شد، دومی نیز در زمان شاه طهماسب صفوی و از طلا پدید آمده بود.
ضریح سوم همان طور که از نامش بر می آید جنسی از فولاد داشت و به دلیل عدم وجود کتیبه وقف، از نام بانی آن اطلاعی در دست نیست. البته با توجه به تاریخچه و اسناد و مدارک می توان دریافت که زمان ساخت ضریح فولادی بین سال های 1069-1073 خورشیدی بوده و بنابراین زیر نظر سلطان حسین صفوی ساخته شده است. ابعادش را به طول ۵، عرض ۳ و ارتفاعی ۲ متری ارزیابی می کنند. 
باید بدانید که ضریح چهارم، ضریح جواهرنشان نادری بود که توسط نادرشاه افشار بر روی مزار قرار گرفت. از آن جا که این ضریح مزین به جواهرات بسیاری بود، ضریح جدید را درون ضریح فولادی قرار دادند. به این ترتیب ضریح فولادی به همراه ضریح چهارم تا سال ۱۳۳۸ بر روی مزار مبارک امام رضا قرار داشت تا آن که به موزه آستان قدس منتقل شده و ضریح شیر و شکر، ضریح پنجم جایگزین آن ها شد.
 امروزه با مراجعه به موزه تاریخ حرم رضوی در حرم مطهر امام رضا می توانید این ضریح تاریخی را از نزدیک ببینید.
برای اطلاعات جامع کامل از تاریخچه حرم امام رضا و همچنین اطلاع از امکانات این مجموعه معنوی وسیع بخوانید:
قدمت حضور در حرم: 276 سال
سال ساخت: 1062 خورشیدی
محل نگهداری: موزه تاریخ حرم رضوی، حرم مطهر امام رضا (ع)، مشهد
ساعات بازدید: شنبه تا پنج شنبه: از ساعت ۸ تا ۱۸، جمعه ها: از ساعت ۸ تا ۱۳

دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان
می توانید درباره برخی از آثار تاریخی جالب ایران و جهان در زیر بخوانید:

کتیبه کانال سوئز داریوش بزرگ

 

اولین و قدیمی ترین باتری جهان را ایرانی ها ساختند

 

الماس کوه نور

 

تاج محبوب فرح پهلوی

 

کفن حضرت مسیح | گنجینه جنجالی شهر تورین

 

کره جواهر نشان

 

قطعه ای از صلیبی که حضرت عیسی از روی آن عروج کرد

 

قرآن آبی

 

نیمتاج نورالعین | الماس دریای نور روی تاج ملکه ایران

 

جعبه آرایش سه هزار ساله

ضریح فولادی حرم امام رضا

Photo Razavi

ضریح فولادی حرم امام رضا

Photo Razavi

چند سالی است که با کارناوال، هر روز دست به قلم می شوم و نوشتن، گاه چالشی روزانه است و گاه، شربت بهار نارنج تگری که در یک روز داغ تابستانی به جانم می نشیند... و این چیزی است که آن را خوش حالی

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.