karnaval.ir

زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

14 خرداد 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

ساعت های آفتابی وسیله ای هستند که با استفاده از آن ها زمان را به کمک مکان خورشید، مشخص می کنند. پیشینه استفاده از ساعت های آفتابی به قرن ها پیش بر می گردد و می توان گفت قدمتی 3 هزار و پانصد ساله دارند. مصریان باستان و مردمان بابل با کمک ساعت های آفتابی به علم ستاره شناسی مشغول بودند.
ساعت های آفتابی در واقع از یک صفحه مدرج و یک میله تشکیل شده اند. هنگامی که آفتاب بر روی ساعت می تابد، سایه میله بر روی صفحه می افتد و بنابراین با کمک سایه زمان را مشخص می کنند.
در پیش رو یک ساعت آفتابی می بینید که متعلق به قرن هجدهم میلادی است. صفحه مدرج این ساعت از سنگ و شاخص مثلثی آن از جنس فلز برنج می باشد. ابر روی این ساعت آفتابی اعدادی به زبان رومی نوشته شده که از راست شامل 1 تا 9 و از چپ از عدد 5 تا 12 می باشند. 
 البته باید بدانید نحوه گذاشتن ساعت نیز در استفاده از آن اهمیت دارد و به طور مثال، ساعت آفتابی پیش رو را باید در عرض جغرافیایی 45 درجه و به سوی شمال گذاشت. 
امروزه این ساعت آفتابی با شاخص مثلثی در حرم امام رضا (ع) نگهداری می شود و همه روزه از ساعت ۸ تا ۱۸ می توانید به بازدید آن بروید.
برای آشنایی و اطلاعات بیش تر از موزه آستان قدس و دیگر امکانات حرم مطهر امام رضا (ع) بخوانید:
 دوره تاریخی: قرن هجدهم میلادی
جنس: سنگ و برنج
ابعاد: ارتفاع: 15.8 سانتی متر، قطر: 27.2 سانتی متر
محل نگهداری: گنجینه ساعت، موزه مرکزی آستان قدس، حرم مطهر امام رضا (ع)، مشهد
ساعات بازدید: شنبه تا پنج شنبه: از ساعت ۸ تا ۱۸، جمعه ها: از ساعت ۸ تا ۱۳

دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان
می توانید درباره برخی از آثار تاریخی جالب ایران و جهان در زیر بخوانید:
تلفن الکساندر گراهام بل
باتری اشکانی | قدیمی ترین باتری جهان
شمشیر حضرت محمد(ص) | یادگاری از جنگ بدر و احد
تاج محبوب فرح پهلوی
قطعاتی از مغز انیشتین | یادگاری از نابغه فیزیک!
تار موی پیامبر اکرم (ص) | موی سعادت
اولین چشم مصنوعی دنیا در شهر سوخته
کمربند زمردنشان ناصرالدین شاه
قطعه ای از صلیبی که حضرت عیسی از روی آن عروج کرد

ساعت آفتابی

چند سالی است که با کارناوال، هر روز دست به قلم می شوم و نوشتن، گاه چالشی روزانه است و گاه، شربت بهار نارنج تگری که در یک روز داغ تابستانی به جانم می نشیند... و این چیزی است که آن را خوش حالی

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.