ویدیو HD
زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

12 بهمن 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

تابلو پسر انسان یکی از شناخته شده ترین تابلوهای سورئالیست یا فرا واقع گراست که توسط نقاشی بلژیکی به نام رنه مارگریت خلق شده است. این نقاشی ابتدا به عنوان یک خودنگاره (سلف پرتریت) توسط خود مارگاریت کشیده شد.

در این تابلو مردی با اورکت خاکستری و کلاه مشکی دیده می شود که در مقابل دیواری کوتاه ایستاده و در پشت دیوار، آسمانی ابری و دریا به چشم می خورد. در نگاه اول، صورت مرد درون تابلو جلب توجه می کند که با سیب سبز بزرگ و معلقی پوشانده شده است. البته اگر دقت کنید، بخشی از چشمان مرد دیده می شود. اگر با دقت بیش تری به تابلو و مرد کلاه به سر نگاه کنید، متوجه خواهید شد که آرنج دست چپ مرد، کمی به عقب خم شده است. 

مارگریت نقاش این تابلو می گوید: تابلو پسر انسان درباره انسانیت است. هر چیزی که ما می بینیم، در واقع چیز دیگری را پوشانده است که ما را ترغیب می کند تا آن چیز و اتفاق نهفته دیگر را کشف کنیم. همیشه یک نوع کنجکاوی در انسان شعله می کشد تا چیزهای پنهان را کشف کند و حتی بعدهای پنهان مسائل آشکار را درک کند. در واقع همیشه نوعی کشمکش میان چیزی که دیده می شود و چیزهایی که از نگاه افراد عادی پنهان است، وجود دارد. اتفاقاتی هستند که تنها از نگاه آدم های تیزبین و هوشیار پنهان نمی مانند. 

در واقع می توان گفت مارگریت، نه تنها در این تابلو، بلکه در کارهای خود فرضیات انسان ها را به چالش می کشد و سعی می کند نشان دهد که چگونه آدمی، به طرز ساده لوحانه ای درباره بسیاری از اتفاقات نظر می دهد و سخن می گوید، در حالی که از محدوده شناخت و فهمش خارج است.

امروزه تابلو پسر انسان در مجموعه ای خصوصی نگهداری می شود. 

تاریخ خلق اثر: 1964 میلادی

نقاش: رنه مارگریت

تکنیک: نقاشی رنگ روغن روی بوم

ابعاد: 116 × 89 سانتی متر

محل نگهداری: مجموعه خصوصی

دیگر آثار تاریخی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان

می توانید درباره برخی از آثار هنری معروف دنیا در زیر بخوانید:

تابلوی گرنیکا | مشهورترین اثر پیکاسو

تابلو مونالیزا لئوناردو داوینچی | مشهورترین نقاشی جهان

تابلو شب پر ستاره | شاهکار ونگوگ

تالار آیینه | معروفترین اثر کمال الملک

تابلوی بانوی صخره ها داوینچی

تابلو نقاشی جیغ

تابلوی بانوی سرخ پوش

تابلوی رمال اثر کمال الملک

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.