ویدیو HD
زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

28 دی 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

ونسان ون گوگ یکی از نقاشان شهیر قرن نوزدهم اروپاست که در طی روزهای زندگی خود تنها یک تابلو را فروخت و کارهایش درست پس از مرگ او مورد توجه بسیار قرار گرفت. ون گوگ که بیش تر هنرمندی خودآموز بود، در طول زندگی 37 ساله خود بیش از 2000 نقاشی رنگ و روغن، طراحی، آبرنگ و ... خلق کرد. او همچنین بیش از بیست نامه، به خصوص برای برادرش نوشته است که در آن ها عقایدش درباره هنر را به رشته تحریر در آورده: «همیشه به قدم زدن زیاد و عشق به طبیعت ادامه بده! چرا که راهی برای فهم و درک بهتر هنر است.» ون گوگ همین طور در سال 1874 می نویسد: «ما نقاشان، طبیعت را می فهمیم و به آن عشق می ورزیم، زیرا که به ما می آموزد چگونه ببینیم.»

شب پر ستاره، یکی از معروف ترین آثار ونسان ون گوگ است که هنوز هم بسیاری در نقاشی از آن الگو می گیرند. رنگ های شفاف و جذاب، چرخش های دوست داشتنی قلم مو و سبک خاص نقاشی از ویژگی های جالب توجه تابلو «شب پر ستاره» است. ون گوگ درباره الهام کشیدن تابلو شب پر ستاره این گونه به برادرش می نویسد:

امروز صبح تا طلوع آفتاب، مناظر بیرون را از پنجره به نظاره نشستم، چیزی نبود جز ستاره های صبحگاهی که بسیار درشت به نظر می رسیدند. 

تابلو شب پرستاره، از رنگ روغن و با سایز متوسط است که با نقش ماه‌ی احاطه شده و شبی مملو از ستارگان درخشان را به تصویر می کشد. آسمان، ستارگان و ماه در کل سه چهارم تابلو را به خودشان اختصاص می دهند و احساسی متلاطم و خروشان را القا می کنند. طرح های چرخشی و دوار دور ستارگان به گونه ای است که همچون موج دیده می شوند و در رنگ های سفید و زرد روشن کشیده شده اند. در سمت راست ماه به چشم می خورد و در سمت چپ نیز ستاره زهره قرار دارد. در زیر آسمان پر نقش و نگار نیز، روستایی آرام با انبوهی از خانه های کنار هم خوابیده است. در سمت چپ درخت بلند قامت سروی توجه را به خودش جلب می کند و درازای آن سر به آسمان می ساید. این درخت سرو به نوعی نمادین می تواند پل میان مرگ و زندگی دیده شود، چرا که از سویی به زمین و از سویی دیگر به آسمان متصل شده است. درختان سرو همچنین نشانه ای از آرامگاه و سوگواری هستند. 

اما منظره ستارگان، همیشه من را به درون رویا فرو می کشد...

ون گوگ این تابلو دوست داشتنی را در سال 1889 میلادی و در روستای سنت پل فرانسه خلق کرد. خوب است بدانید که امروزه تابلو شاهکار «شب پرستاره» ونسان ون گوگ در موزه هنرهای معاصر نیویورک قرار دارد.

تاریخ خلق اثر: 1889 میلادی

تکنیک: نقاشی رنگ روغن روی بوم

ابعاد: 73.7 × 92.1 سانتی متر

محل نگهداری: موزه هنرهای معاصر نیویورک

Photo by : Unknown

2 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
Negin

اگه مطلب رو خوب خونده باشین در ابتدا گفته شده در موقع حیاتش هیچکدوم از تابلوهاش ب فروش نرفته.دلیلش میتونسته این باشه ک افرادی مثل کسی ک بالا یک نقد بی اساس کردن نتونستن احساس هنرمند رو در نقاشیاش درک کنن اینک اون دچار اختلال روانی بوده چیزی از ارزش کاراش کم نمیکنه و هیچ اثری و هیچ هنرمندی بی دلیل معروف نمیشه اینک یک فرد چیزی از اون اثر نمیفهمه یا با یه اثر نمیتونه ارتباط برقرار کنه دلیل بر بد بودن اون اثر نیس. شب پر ستاره مرز بین پاکی و خلوص اسمون و سیاهی زمینو ب تصویر میکشه و هر سبک و طرحی معنی داره که باید تو عمق اثر پیداش کرد

کاربر مهمان

عزیز من سبک اثر امپرسیونیسمه و در نقدش هم مانند سبک اثر برداشت ها متفاوته برداشتی که شما از اثر میکنی درسته و برداشتی هم که فرد دیگری از اثر می‌کنه و با شما متفاوته اونهم درسته اصلا سبک امپرسیونیسم سبک مفهومی نیست بلکه سبکی برگرفته از حس لحظه ایست و حسی که از اثر برداشت میشه در افراد مختلف متفاوته

14 تیر 1399

13 آذر 1397

ساسان

این اثر مربوط به فردی است که پیشتر تمرین نقاشی داشته و در لحظه کشیدن شب پر ستاره در حالت روانی خاصی (ونگوک یه جورایی روانپریش) قرار داشته. همین! همچین شاهکار خارق العاده ای هم نیس. شهرت این آثار بیشتر از غیرخلاق بودن قلم و رنگ به دستان دیگر آب میخورد که واقعا عمری با بوم اینور اونور میرن و جز یه کیسه پر از افاده های حرفی و ژستی و خیالی و القابی که البته میلی سیری ناپذیر برای جذب و تحسین شدن توسط دیگران دارند. در حالی که واقعا اکثرشون افراد خاصی نبوده و شخصیت فرارتر از افراد ضعیف و نیازمند رو ندارن.

کاربر مهمان

شما بهتره به جای این جور حرفاتون کمی اینجور نقاشی هارو درک کنین نقاشی و هنر رو باید دید و حس کرد و درک کرد تا بشه از زیبایی هاش بهره آورد شماهم که از هنر هیچی حالیتون نمیشه متاسفانه

10 خرداد 1399

شیوا جعفری

شما بهتره قبل از اظهار نظر کمی با نگارش فارسی آشنا بشید و تلاش کنید از فرط هیجان برای تخریب یک هنرمند این همه اشتباه نگارشی و تایپی توی چند جمله نداشته باشید. گذشته از این مشخصاً یا آشنایی‌ای با شخصیت ونگوگ ندارید یا خودتون رو به خواب زدید. اگه آشنایی ندارید پیشنهاد می‌کنم نامه‌های ایشون رو بخونید اگه هم خودتون رو به خواب زدید که هیچ، راحت بخوابید! ونگوگ‌ها از امثال شما ضربه خوردن و می‌خورن.

02 اردیبهشت 1398

ناشناس
چقدر این کامنت مغرضانه س. من رو یاد هنرمندانی می ندازه که هیچ وقت دیده نشدن و به جای این که روی قوی تری شدن خودشون کار کنند، این دیدن نشدن رو با نقدهای بی اساس به بهترین کارهای تاریخ هنر جبران می کنند.
تو این که ون گوگ به قول شما تو حالت روانی خاصی بوده که شکی نیست، البته به صورت دقیق تر بهش می گن اختلال دو قطبی. اگه نگاهی به این اختلال بندازین و بعد هم یه نگاهی به زندگی نامه این هنرمند، احتمالا متوجه می شید چه حرف پرتی زدین و البته نشون می ده چقدر نا آگاهانه اظهار نظر کردین ..

01 تیر 1397

02 بهمن 1395

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.