ویدیو HD
زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

29 آذر 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

حفاری های باستان شناسان در تپه حسنلو در استان آذربایجان غربی منجر به کشف اشیاء بسیاری شد که اغلب آن ها قطعاتی از جنس عاج بودند. احتمال می رود از این قطعات برای تزئین مبلمان چوبی باستانی و یا وسایل با ارزش کوچکی مانند جعبه ها استفاده می کردند. در زمان های بسیار دور، در منطقه حسنلو ارگی باستانی وجود داشته که در حول و حوش 800 سال پیش از میلاد مورد هجوم و حمله قرار گرفت و نابود شد. احتمال می رود این ارگ توسط نیروهای ارتش پادشاهی قدرتمند اورارتو که در ارمنستان فعلی ساکن بوده اند، از بین رفته است. در آن آتش سوزی که موجب نابودی ارگ شد، وسایل بسیاری خرد و شکسته شدند و در نتیجه قطعات عاجی ارگ همگی در اثر دمای بالای آتش، شمایلی سیاه رنگ پیدا کردند.  

در پیش رو قطعه ای از یک جعبه آرایش و یا جعبه قطب نما قرار دارد که بر روی آن تصویری از ابولهول به نمایش گذاشته شده است. از آن جا که صورتش بدون ریش است، احتمالا ابولهولی خانم می باشد. بر بالای سر ابولهول کلاهی نوک تیز به چشم می خورد که بند آن در پشت گوش گره خورده است. انبوهی از موهای پیچ خورده نیز در پشت گردن ابولهول دیده می شود. جای مردمک چشم سوراخ شده که احتمالا قطعه ای بر روی آن، نمایشگر مردمک بوده است. گرچه در حال حاضر مردمک اصلی روی جعبه و بخش های تزئینی روی بال گم شده اند. هم اکنون تنها بخش کوچکی از لبه پایینی بال دارای روکشی از طلاست، در حالی که در اصل کل جعبه به روکشی از طلا آراسته بوده است. 

جعبه آرایش عاجی متعلق به دوره آهن میانی و دو هزار و نهصد سال پیش است. ابعاد این قطعه کوچک 3 در 3 سانتی متر بوده و در تپه حسنلو ایران کشف شده است. متأسفانه این جعبه آرایش سه هزار ساله نیز در ایران نمی باشد و امروزه در گالری شماره 400 موزه متروپولیتن از آن نگهداری می شود. 

دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان

همچنین می توانید درباره برخی از آثار تاریخی دوره آهن در زیر بخوانید:

جام زرین مارلیک با نقش برجسته غزال

جام زرین حسنلو

دسته پرنده شکل

تکوک سفالی بز کوهی

کوزه برنزی با شمایل ۶ حیوان

کوزه سفالی با نقش گاو نر


دوره تاریخی: دوره آهن دوم

زمان ساخت: قرن نهم پیش از میلاد (2900 سال پیش)

جنس: عاج، با روکش طلا

ابعاد: 3.71 × 3 × 1.09 سانتی متر

محل کشف: تپه حسنلو، ایران

محل نگهداری: موزه متروپولیتن، نیویورک

جعبه آرایش سه هزار ساله
جعبه آرایش سه هزار ساله

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

8 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
فرهاد

یاشاسین کره زمین یاشاسین به کسی که این عالم هستی رو به این زیبایی خلق کرد

22 بهمن 1395

ایرانی

بعضی ها واقعا با خودشون هم درگیرن . ایران ایرانه چه سیستان و چه آذربایجان و چه تاجیکستان و چه گرجستان و افغانستان و پاکستان و بحرین . همه ی اقوام ایران هم در ایران حکومت کردند . که از همشون هم شاههای خوب و بد داشتیم . اما چیزی که الان از ایران مونده همینه که داریم . اگه یاد نگیریم با هم باشیم و به حقوق هم احترام بگذاریم همینم از دست می دیم . اونوقت هممون می شیم صاحب ی کشور کوچیک مثل امارات و بحرین و قطر و اذربایجان و ارمنستان . دست ی سری مون از دریای آزاد کوتاه می شه و دست ی سری دیگه از مزایای اذربایجان و خراسان و کردستان و مازندران و خوزستان. اونوقت همه ی ما اقوامی هستیم کشور خودمون رو داریم، گذشتمون یکیه ولی به نظر من هیچی نیستیم چرا که در دنیا حرفی برای گفتن نخواهیم داشت. هیچ قدرت تاثیر گذاری نخواهیم داشت . و می شیم مثل تاجیکستان و بحرین و افغانستان و پاکستان و اذربایجان که مجبوریم با باج گرفتن و باج دادن به این و اون زندگی کنیم . برای اونم باید خیلی چیزهامون رو بدیم . پس بهتره یاد بگیریم ما در وهله ی اول صاحبای کشوری به اسم ایران هستیم . کشوری که در طول تاریخ برای عظمت اون هم ترک ها کشته شدند و هم کردها و فارس ها و گیلک ها و بلوچ ها و لرها و ترکمن ها و حتی عرب ها . این کشور تعلق به قوم خاصی ندارد . این کشور مال همه ی ماست . پس هر چی در هر جای آن پیدا شود و باشد برای همه ی ماست . همانطور که گاز و نفت جنوب برای همه ی ماست تاریخ آذربایجانم مال همه ی ایران است و تاریخ ایران است و شهر سوخته متعلق به همه ی ایرانیهاست .کاش کمی از امریکا ییها یاد می گرفتیم از سراسر دنیا در یک جا جمع شدند با فرهنگ های مختلف ولی یاد گرفتن و فهمیدند برای ابر قدرت بودن باید نگاههای قوم گرایانه و نژادپرستانه رها شود و هویتی به اسم امریکایی ایجاد کردند که شدند ابرقدرت دنیا در حالی که دویست سال بیشتر کشورشون عمر نداره . اما دویست سال از مایی که ادعا می کنیم دو هزارو پانصد سال الانم سه هزار سال تمدن داریم جلو ترن . چرا که اهل تفکر هستند و برای چیزی های ساده با همدیگر درگیر نمی شوند. به امید روزی که شرایط مهیا شود و باز بخش های جدا شده ی وطن به سرزمین مادری بر گردند. و مهم تر از این که یاد بگیریم همه ی ما با هر قومیتی مهم ترین چیز برای ما هویت ملی و ایرانی ما باشه.

22 بهمن 1395

آذران

آقا یاکاموز حتما برو فرهنگ اصیل آذری هارو مطالعه کن و از کمبوجیه هم مطالعه کافی بکن آنوقت شرمسار خواهی شد و به دنبال فراگیری آذری خواهی رفت .

01 دی 1395

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET