karnaval.ir

زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

19 اردیبهشت 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

اوایل قرن سیزدهم میلادی بود که مغولان به ایران حمله کرده و پس از کشتارهای بسیار توانستند این سرزمین کهن را فتح کنند. سال ها زمان برد تا اندکی از آن خسارات جبران شوند و ایران کمی به دوران اوج خود نزدیک شود. پس از آن که مفول ها به ایران حاکم شدند، راه سفرهای تجاری میان سرزمین های چین تا مدیترانه گشوده شد و بیش از پیش و راحت تر از قبل، کالاهای تجاری در این مسیرها جا به جا می شدند. این رفت و آمدهای میان فرهنگی، تاثیر خودش را نشان داد و موجب شد به مرور آثار و نمادهای چینی بر هنر دوره ایلخانی تاثیر گذار باشند. همان طور که می دانید ایلخانان، حکومت مغولی نوادگان چنگیز بودند که نزدیک 100 سال بر ایران حکومت کردند. جالب آن که هنر این دوره، یکی از دوره های شاخص هنر اسلامی در ایران محسوب می شود.

در پیش رو نمونه ای زیبا از کاشی های دوره ایلخانی را می بینید که بر روی آن سیمرغی هزار رنگ به چشم می خورد. وقتی خوب به نحوه کشیدن این پرنده رنگین نگاه کنید، متوجه خواهید شد که به وضوح از نمادهای تصویری چین استفاده شده است. سر کاکل دار و پرهای رنگین دم از آن جمله اند. البته اثر نمادهای چینی در خلق این کاشی به همین جا محدود نمی شود و وجود نگاره هایی چون گل نیلوفر نیز از جمله نمادهای شرق دور در این دوره هستند. 

جالب است بدانید که کاشی رنگین و زیبای سیمرغ روزگاری متعلق به یکی از دیوارهای قصر تاریخی تخت سلیمان بوده است. تخت سلیمان محوطه ای متعلق به حدود 1600 سال پیش است که در نزدیکی شهر ارومیه قرار دارد. این بنا در طی دوره ایلخانی بازسازی شد و به عنوان اردوگاه تابستانه حکام مورد استفاده گرفت. کاشی ها نیز در همین دوره به مجموعه اضافه شدند که تمام ایوان غربی را آراسته بودند.

امروزه کاشی نفیس سیمرغ در گالری 455 موزه متروپولیتن و در معرض دید عموم قرار دارد.

دوره تاریخی: اسلامی، ایلخانی

قدمت: اواخر قرن 13 میلادی

مشخصات: کاشی لعابی

ابعاد: ارتفاع: 37.5 سانتی متر؛ عرض: 36.2 سانتی متر

محل کشف: احتمالا تخت سلیمان، آذربایجان غربی

محل نگهداری: موزه متروپولیتن، نیویورک


دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان

می توانید درباره برخی از آثار تاریخی جالب ایران و جهان در زیر بخوانید:

شمشیر حضرت محمد(ص) | یادگاری از جنگ بدر و احد

میکروسکوپ لویی پاستور

دستکش های محمد علی کلی، بوکسور افسانه ای

الماس کوه نور

عبای مقدس حضرت محمد (ص) | خرقه سعادت

تاج محبوب فرح پهلوی

تار موی پیامبر اکرم (ص) | موی سعادت

کره جواهر نشان

قرآن تاریخی | با دستخطی منسوب به امام حسین (ع)

جعبه آرایش سه هزار ساله

مغز انیشتین | یادگاری از نابغه فیزیک!

کاشی سیمرغ ایلخانی
کاشی سیمرغ ایلخانی
کاشی سیمرغ ایلخانی

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

چند سالی است که با کارناوال، هر روز دست به قلم می شوم و نوشتن، گاه چالشی روزانه است و گاه، شربت بهار نارنج تگری که در یک روز داغ تابستانی به جانم می نشیند... و این چیزی است که آن را خوش حالی

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.