ویدیو HD
زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

25 بهمن 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

بسیاری از منابع و مورخان مسیحی و غیر مسیحی معتقدند که حضرت عیسی در سن 30 تا 35 سالگی بود که توسط رومیان دستگیر و به صلابه کشیده شد. صلیب واقعی، نام بقایایی از یک صلیب بوده که به اعتقاد باورهای کلیسا کاتولیک، حضرت عیسی بر روی آن اعدام شده و به سوی حضرت حق عروج کرده است. بنا بر نوشته ها و مدارک به جا مانده از مورخی مشهور و یونانی مانند سقراط بیزانسی، سنت هلنا که مادر نخستین امپراتور مسیحی روم بود، از سوی پسرش کنستانتین مأمور شد تا به سرزمین های مقدس برود. سنت هلن زمانی که به اورشلیم رسید با وضع نابسامان اورشلیم رو به رو شد و در همین هنگام کلیساهای بسیاری بنا کرد و از بیچارگان بسیاری دستگیری نمود. سنت هلن همچنین دستور داد بتخانه ای را که بر روی مقبره حضرت عیسی بنا شده بود را تخریب کنند و به دنبال بقایایی از حضرت عیسی بگردند. در همین حین بود که کارگران او با سه صلیب رو به رو شدند و این برای مسیحیان نشانه ای از حقیقی بودن صلیب حضرت عیسی بود. چرا که در متون انجیل به صراحت اشاره شده که حضرت عیسی به همراه دو مجرم و خیانتکار مصلوب و دفن شده بود. 

مورخی به نام روفینوس نقل می کند: سنت هلن برای آن که تشخیص دهد کدام یک صلیب حقیقی حضرت عیسی است، زنی رنجور و در آستانه مرگ را پیدا کرد و بر بالای صلیب ها آورد. زن دو تا از صلیب ها را لمس کرد ولی اتفاقی نیفتاد تا آن که با لمس سومین صلیب به ناگاه حالش رو به بهبودی رفت و شفا یافت. سنت هلن بدین روش صلیب حقیقی را شناسایی کرد و قطعه ای بزرگ از آن را با خود به اروپا برد. گویند بعدها از آن، صلیب های بسیار دیگری ساختند و هر یک به جایی راه یافت. 

در منابع تاریخی و مقدس، در رابطه با اندازه و شکل دقیق صلیب حقیقی اطلاعی ارائه نشده است و جزئیات این صلیب همیشه پنهان مانده است. در قرن نوزدهم بود که معماری فرانسوی از تمام قطعات کشف شده صلیب حقیقی، کاتالوگی تهیه کرد و بدین ترتیب وزن آن را 165 پوند یا حدود 75 کیلوگرم ارزیابی کرد و معتقد بود که صلیب حضرت عیسی ارتفاعی 3 تا 4 متر داشته و عرض آن در حدود 2 متر بوده است. همچنین او با بررسی میکروسکوپی قطعات به جا مانده به این نتیجه رسید که صلیب، جنسی از چوب کاج داشته است. 

امروزه قطعات صلیب به صورت گسترده ای در نقاط مختلفی از جهان پراکنده شده و هر یک از این قطعات ارزشمند و مقدس، در کلیساهایی نگهداری می شود که از آن جمله می توان به کلیسا مقبره مقدس در اورشلیم، صومعه سانتا توربیو در اسپانیا، گنجینه امپراتوری وین اتریش، صومعه صربی ویسوکی دکانی و ... اشاره کرد.

زمان ساخت: حدود 1987-1984 سال پیش

محل کشف: اورشلیم

سال کشف: قرن سوم تا چهارم میلادی

محل نگهداری: کلیساهای مختلفی در سرتاسر جهان همچون: کلیسا مقبره مقدس در اورشلیم؛ صومعه سانتا توربیو در اسپانیا؛ گنجینه امپراتوری وین اتریش؛ صومعه صربی ویسوکی دکانی و ...


دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان

همچنین می توانید درباره برخی از آثار تاریخی و بقایای جذاب دنیا در زیر بخوانید:

سردیس آتوسا | تندیس فیروزه ای دختر کوروش

لیوبا | ماموت چهل هزار ساله

کت چرمی انیشتین | لباس جنجالی نابغه فیزیک

تبر یشمی ۵ هزار ساله | تاریخ جهان در ۱۰۰ شی

اسلحه کمرى ستارخان

اسکلت بزرگ ترین دایناسور جهان | ملاقات از نزدیک با تیتاناسور

برنادت سوبیرو | جسد سالم قدیسه فرانسوی

کتیبه خشایارشا در ترکیه

درفش شهداد | قدیمی ترین پرچم جهان

مجسمه نفر تی تی | زیباترین ملکه مصر باستان

قطعه ای از صلیب حقیقی در کلیسا مقبره مقدس در اورشلیم را در زیر می بینید:

صلیب حقیقی حضرت مسیح

قطعه صلیب حقیقی در صومعه سانتا توربیو در اسپانیا

صلیب حقیقی حضرت مسیح

قطعه ای از صلیب حقیقی که در گنجینه امپراتوری وین اتریش نگهداری می شود:

صلیب حقیقی حضرت مسیح

قطعه ای از صلیب حقیقی که در صومعه صربی ویسوکی دکانی نگهداری می شود:

صلیب حقیقی حضرت مسیح

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

7 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
کاربر مهمان

اگر قرآتو قبولدارید پس تورات و انجیل هم که در قرآن هم 13 بار تایید میکند قبول کنید که در تورات و انجیل مصلوب شدن حضرت عیسی رو پیش بینی و تایید میکند.سوره نسا.

08 مهر 1398

Rosa

درود بر مسیح آمین🙏❤

کاربر مهمان

لعنت خدا بر کسی که دیس لایک زد...ای بی خدای پست...

27 مهر 1398

09 مهر 1397

امیر

«[خداوند بر دلهای آنها مهر زده بنابر دلایلی چون کفر و تهمتی که به مریم زدند] و گفتهٔ ایشان که ما مسیح، عیسی بن مریم، پیامبر خدا را کشتیم و حال آنکه آنان او را نکشتند و مصلوبش نکردند؛ لیکن امر بر آنان مشتبه شد و کسانی که در بارهٔ او اختلاف کردند قطعاً در مورد آن دچار شک شده‌اند و هیچ علمی بدان ندارند جز آنکه از گمان پیروی می‌کنند و یقیناً او را نکشتند. بلکه خدا او را به سوی خود بالا برد و خدا توانا و حکیم است» — قرآن سورهٔ ۴ (النساء) آیهٔ 157-158 این هم سند قرانی و نص صریح قران که در آن ذکر شده که عیسی بن مریم به صیب کشیده نشده بلکه کسی که شبیه او بوده به صلیب کشیده شده

26 بهمن 1395

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET