karnaval.ir

زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

23 خرداد 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

در کلان شهر بزرگ و دوست داشتنی استانبول، موزه ها و مجموعه های مختلفی وجود دارد که در مدت بازدید از این شهر میتوانید به سراغشان بروید. موزه پرا یکی از بهترین موزه های این شهر تاریخی و باستانی است که اشیاء جالب توجهی را در خود به نمایش گذاشته است. در این موزه هنری و خصوصی می توانید بخش هایی چون نقاشی های شرق شناسانه (اورینتالیسم)، وزنه ها و ترازوهای آناتولیایی، کاشی و سرامیک های ترکی و عکس‌های مستند را بببنید. همراه کارناوال باشید تا گشتی کوتاه در موزه پرا بزنیم و با یکی از بخش ها و اشیاء جالبش آشنا شویم.

در بخش وزنه ها و وسایل اندازه گیری موزه پرا، بیش از هشت هزار شی از دوران های مختلف خواهید دید که هر کدام یکی از شاخص های دوران تاریخی و منطقه جغرافیایی خود در ترکیه هستند. قدمت برخی از این وزنه ها و ترازوها به هزاران سال پیش باز می گردد و برخی نیز مربوط به همین عصر حاضر می شوند. جالب است بدانید که از این ترازوها در شغل ها و حرفه های مختلفی چون طلاسازی، تجارت، معماری و ... استفاده می کردند و برای اندازه گیری ابعادی چون وزن، طول و حجم کاربرد داشتند. 

در پیش رو یکی از این وزنه های تاریخی را می بینیند که قدمتی حدودا 4 تا 3 هزار ساله دارد. این وزنه جالب توجه که به شکل اردکی خوابیده ساخته شده، از جنس سنگ است و وزنی 7.90 گرمی دارد. جالب است بدانید که وزنه های اردک شکل با نام وزنه های بابِلی شناخته می شوند و استفاده از آن ها در هزاره دوم پیش از میلاد در منطقه میان رودان رایج بود. البته اردک ها تنها موضوع الهامبخش برای ساخت وزنه های این دوره نبودند و وزنه های دیگری به شکل حیوانات نیز در تاریخ این منطقه به چشم می خورد. می توان گفت علت ساخت وزنه ها به شکل حیوانات بسیار ساده است، مردمان باستانی اغلب روز خود را خارج از خانه و در مواجهه با انواع حیوانات وحشی و غیر وحشی می گذرانند و طبیعی است که برای ساخت صنایع دستی خود از این موجودات الهام بگیرند. 

همان طور که گفته شد این وزنه اردک شکل در موزه پرا استانبول نگهداری می شود و همه روز از ساعت 10 تا 19 می توانید به بازدیدش بروید.  

دوره تاریخی: هزاره دوم-اول میلادی

جنس: سنگ

ابعاد: 2.8 سانتی متر

وزن: 7.90 گرم

محل نگهداری: موزه پرا، استانبول

ساعت بازدید: 10 تا 19؛ یکشنبه ها: 12 تا 18؛ دوشنبه ها: تعطیل


دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان

همچنین می توانید درباره برخی از آثار تاریخی و بقایای جذاب دنیا در زیر بخوانید:

لباس عروسی ملکه ویکتوریا

قدیمی ترین دوربین عکاسی جهان

قطعه ای از صلیبی که حضرت عیسی از روی آن عروج کرد

خطرناک ترین اسلحه جهان | تلفن هیتلر

لیوبا | ماموت چهل هزار ساله

چاقو توتنخامون | چاقویی از شهاب سنگ و طلا

یکی از قدیمی ترین عروسک های جهان | اسباب بازی فرعون مصر

برنادت سوبیرو | جسد سالم قدیسه فرانسوی

تاج محبوب فرح پهلوی

درفش شهداد | قدیمی ترین پرچم جهان

سنگین ترین تانک جهان | تانک نازی ها در جنگ جهانی دوم

موزه پرا استانبول

چند سالی است که با کارناوال، هر روز دست به قلم می شوم و نوشتن، گاه چالشی روزانه است و گاه، شربت بهار نارنج تگری که در یک روز داغ تابستانی به جانم می نشیند... و این چیزی است که آن را خوش حالی

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.