کارناوال - راهنمای سفر
ویدیو HD
زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

21 بهمن 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

امپراتوری بزرگ و قدرتمند هخامنشی در زمان حیات خود منطقه وسیعی از جهان را در بر می گرفت و از نظر مردمان آن زمان بزرگ ترین پادشاهی جهان شناخته می شد. 44 درصد از مردم دنیا در سرزمین ایران پهناور زندگی می کردند و محدوده این زمین ها از شرق تا هند، از شمال تا دریای آرال، از غرب عراق کنونی، سوریه، لیبی، و ترکیه را در بر می گرفت. خشایارشا، یکی از قدرتمند ترین پادشاهان هخامنشی و پسر داریوش بزرگ بود که در سن سی و چهار سالگی به سلطنت رسید و در همان ابتدای سلطنت خود شورش های بسیاری را فرونشاند و خدمات و دستاوردهای زیادی را برای امپراتوری و سرزمین خود فراهم آورد.

کتیبه خشایارشا، کتیبه ای سه زبانه است که ابتدا به دستور داریوش بزرگ ساخته شد اما در زمان خود او هیچ گاه کار ساخت آن به پایان نرسید و در نهایت خشایارشا فرمان تکمیل کتیبه ها را داد. این کتیبه ها در ارتفاع 20 متری از سطح زمین قرار دارند و بر روی آن 27 سطر و 3 ستون به چشم می خورد. نوشته ها از چپ به راست و به زبان های پارسی باستان، عیلامی و اکدی می باشد. خشایارشا در این کتیبه به مدح و ستایش خدای یگانه (اهورامزدا) می پردازد و در ادامه بابت شادی مردم شکرگزاری می کند و از خود تعریف هایی را ارائه می دهد.

جالب است بدانید که باستان شناسان از مکان دقیق کتیبه خبری نداشتند تا آن که در سال 1386 زوج جهانگرد ایرانی به نام خانم و آقای قیدی محل دقیق کتیبه سه زبانه خشایارشا را کشف و از آن عکس و فیلم تهیه کردند.

این کتیبه تنها سنگ نبشته هخامنشی است که در حال حاضر در ترکیه کنونی قرار دارد. برای دیدن کتیبه خشایارشا باید به شهر وان ترکیه و نزدیکی قلعه وان بروید. 

برای کسب اطلاعات بیش تر از این کتیبه و نحوه دسترسی به آن بخوانید:

کتیبه سه زبانه خشایارشا در ترکیه | یادگاری از دوران هخامنشی

دوره تاریخی: هخامنشیان

قدمت: سال ۴۸۵–۴۶۵ پیش از میلاد

تاریخ کشف: 1386 خورشیدی

کاشفان: زوج جهانگرد ایرانی، آقا و خانم قیدی

زبان های کتیبه: پارسی باستان، عیلامی و اکدی

محل قرارگیری: نزدیکی دریاچه وان ترکیه


دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان

می توانید درباره برخی از آثار تاریخی جالب ایران و جهان در زیر بخوانید:

نقش رجب | تصاویر تاجگذاری پادشاهان ساسانی

سنگ برنده الدوای | چاقو یک میلیون ساله

لیوبا | ماموت چهل هزار ساله

قدیمی ترین نامه عاشقانه روز ولنتاین

مجسمه نفر تی تی | زیباترین ملکه مصر باستان

ترومپت با سر انسان | ساز موسیقی ۴ هزار ساله ایرانی

اسلحه کمرى ستارخان

روزالیا لومباردو | مومیایی زیبای خفته

جعبه آرایش سه هزار ساله

درفش شهداد | قدیمی ترین پرچم جهان

برنادت سوبیرو | جسد سالم قدیسه فرانسوی

کتیبه خشایارشا در ترکیه
کتیبه خشایارشا در ترکیه

در زیر عکسی شبیه سازی شده از خشایارشا می بینید:

کتیبه خشایارشا در ترکیه

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

1 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
حمید افتخاری

با سلام، چون سایت شما در مورد سفر است ویدیو‌ای که اخیرا در مورد آتن تهیه کرده‌ام را تقدیم می‌کنم https://www.youtube.com/watch?v=7vfGuWibu8M اگر فکر می‌کنید در سایت شما قابل استفاده است میتوانید آنرا منتشر کنید ویدیو‌های دیگرم را در لینک زیر میتوانید ببینید https://www.youtube.com/channel/UCKpQSc9JW6LRhpTnWsYLDYA/videos?sort=dd&view=0&shelf_id=0 با احترام افتخاری

مهسا محرابی

سلام دوست عزیز سپاس از همراهی شما ویدیوهای شما بررسی و در صورت امکان، حتما با نام خودتان در بخش ویدیوهای سایت کارناوال منتشر خواهند شد. پایدار باشید.

23 بهمن 1395

23 بهمن 1395

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.