ویدیو HD
زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

11 خرداد 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

محمود فرشچیان، نگارگر شهیر ایرانی است که تأثیر بسیاری در نقاشی سنتی ایرانی داشته و توانسته جوایز و افتخارات جهانی و کشوری بسیاری را از آن خود کند. از مهم ترین آن ها می توان به افتخار جهادگر عرصه فرهنگ و هنر، نشان درجه یک هنر،  تندیس طلایی اسکار ایتالیا و مدال طلای جشنواره بین المللی هنر و ... اشراه کرد. استاد فرشچیان در طول زندگی هنری پربار خود تا کنون آثار هنری بی شماری بر جای گذشاته که بیش تر آن ها در موزه فرشچیان در کاخ سعدآباد و برخی دیگر در تالار آثار استاد فرشچیان در موزه آستان قدس رضوی نگهداری می شوند.

یکی از شاخص ترین آثار این استاد که در تالار ایشان در حرم نگهداری می شود، تابلوی ضامن آهوی 2 است که با جزئیاتی خارق العاده، رنگ های زنده و جذاب و البته سبک منحصر به فرد استاد فرشچیان به تصویر  کشیده شده است. 

در این تابلوی زیبا، امام رضا (ع) را در هاله ای نورانی می بینید و اطراف ایشان را چندین و چند آهو احاطه کرده اند. در سمت چپ شکارچی پشیمان را می بینید که با زانوی خود کمان را شکسته و در حال تعظیم به سوی این امام بزرگوار است. اگر خوب به بخش های این تابلوی بی نظیر دقت کنید، می بینید که نگاه و توجه تمامی عناصر اثر مانند اسب، سگ شکارچی، آهوان، فرشتگان، شتر و پرندگان همگی رو به سوی امام رضا دارند و حتی گردش و چرخش گل و گیاهان نیز در اطراف این حضرت صورت گرفته است. باید بدانید رنگ های جذاب و فضای دوست داشتنی تابلو به گونه ای انتخاب شده و بر روی تابلو نقش بسته اند که همگی تداعی لطیفی از مهربانی این امام بزرگوار می باشند. 

همان طور که گفته شد امروزه تابلو ضامن آهوی 2 در موزه آستان قدس رضوی واقع در حرم امام رضا (ع) نگهداری می شود و همه روزه از ساعت ۸ تا ۱۸ می توانید به بازدید آن بروید.

برای آشنایی و اطلاعات بیش تر از موزه آستان قدس و دیگر امکانات حرم مطهر امام رضا (ع) بخوانید:

حرم مطهر امام رضا (ع) | نگینی بر انگشتری ایران

 دوره تاریخی: اسلامی، معاصر

هنرمند: استاد محمود فرشچیان

محل نگهداری: تالار آثار استاد فرشچیان، موزه مرکزی آستان قدس، مشهد

ساعات بازدید: شنبه تا پنج شنبه: از ساعت ۸ تا ۱۸، جمعه ها: از ساعت ۸ تا ۱۳


دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان
می توانید درباره برخی از آثار تاریخی جالب ایران و جهان در زیر بخوانید:
تلفن الکساندر گراهام بل
باتری اشکانی | قدیمی ترین باتری جهان
شمشیر حضرت محمد(ص) | یادگاری از جنگ بدر و احد
تاج محبوب فرح پهلوی
قطعاتی از مغز انیشتین | یادگاری از نابغه فیزیک!
تار موی پیامبر اکرم (ص) | موی سعادت
اولین چشم مصنوعی دنیا در شهر سوخته
کمربند زمردنشان ناصرالدین شاه
قطعه ای از صلیبی که حضرت عیسی از روی آن عروج کرد
لباس عروسی ملکه ویکتوریا 

Photo by : Unknown

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET