کارناوال - راهنمای سفر
ویدیو HD
زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

15 شهریور 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

این گردنبند یکی از زیباترین نمونه های شناخته شده در #زیورآلات هخامنشی است که به طور کلی از سه بخش مختلف تشکیل شده است. سه بخش عبارت اند از: آویزی که در جلوی گردنبند است، بخش یقه مانند گردنبند که به صورت تخت بر روی گردن قرار می‌گیرد و در نهایت بخش قلاب مانند دراز و لوله‌ای شکلی که در انتها به سر دو اردک می‌رسد. بر روی بخش صاف گردنبند و آویزش صحنه هایی از درگیری های جنگی به تصویر کشیده شده است. در زمان امپراتوری هخامنشی، گاهی پادشاه به همراهانش جواهراتی از طلا هدیه می‌داد. این هدایا نه تنها با گیرنده ی هدایا تناسب داشتند بلکه نشانی از وفاداری به پادشاه بودند. بر همین اساس وجود تصاویر جنگی حاکی از آن اند که بر خلاف تصور رایج، گردن آویز زرین به یک مقام عالی رتبه مرد تعلق داشته و نه یک بانو.

در قسمت بالایی آویز و در میان تصویر دو اردک، موجودی نیم انسان نیم پرنده به چشم می‌خورد که به اهورا مزدا خدای #ایران باستان اشاره دارد. همچنین دور تا دور آویز گردنبند، تصویر مشابهی از اهورامزدا ولی بدون بال در دایره هایی نقش بسته شده است (عکس دوم) . جالب آن که اهورامزدای وسطی به تزئینات کریستالی بسیاری آراسته شده که نشان از نبوغ و تکنیک هنرمند دوره هخامنشی دارد. 

دوره تاریخی: اواخر امپراتوری هخامنشیان

زمان ساخت: اواسط قرن 6 تا 4 قبل از میلاد

جنس: طلا، با تزئیناتی از سنگ لاجورد، فیروزه، عقیق و کریستال

ابعاد: ارتفاع 26 سانتی متر؛ عرض 25.7 سانتی متر

داستان‌ها: استفاده از جواهرات زرین به قدری برای رومیان باستان نامأنوس و عجیب بود که به هنگام رویارویی با لشکر ایرانیان در جنگی و دیدن برق جواهرات طلایی شان، خیال کردند که با صفی از بانوان رو به رو شده اند!

محل نگهداری: موزه میهو، کوکا ژاپن

گردنبند زرین هخامنشی
گردنبند زرین هخامنشی
گردنبند زرین هخامنشی

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

4 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
مونا

سلام وقتتون بخیر                                                                     راجع به نقوش گردن آویزهای دوره هخامنشی تحقیق میکنم.          چند تا منبع معتبر میشناسید بهم معرفی کنید، خیلی ممنون میشم راهنماییم کنید .                                                                    پیج خیلی خوبی دارید، موفق باشید.                                      

11 شهریور 1397

ایمان

آخه این تو ژاپن چه غلطی می کنه؟

16 شهریور 1395

سالار

كه هر چه آثار تاريخي داريم در كشورهاست سوء مديريت

17 شهریور 1395

کلیه حقوق مادی و معنوی برای کارناوال محفوظ است. استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط کارناوال امکان پذیر است.