ویدیو HD
رویا افشاری

انتشار

21 آبان 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

شهر سوخته یکی از دولت شهرهای باستانی در جنوب شرقی ایران با قدمتی در حدود پنج هزار سال است. این شهر در سال 2014 میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

باستان شناسان در حین کاوش در این محوطه به اشیا و آثار باستانی جالبی برخورد کردند که هر کدام دنیای جدیدی از اطلاعات را به روی آن ها گشود.

یکی از یافته های شهر سوخته، اسکلت زنی حدود 28 الی 32 ساله بود که بر روی جمجمه اش یک چشم مصنوعی داشت و با وجود گذشت سالیان دراز، بسیار سالم باقی مانده بود. این چشم مصنوعی به پیشرفته بودن شهری اشاره دارد که در ۳۲۰۰ سال پیش از میلاد پایه گذاری شده و مردم آن در چهار دوره بین سال‌های ۳۲۰۰ تا ۱۸۰۰ قبل از میلاد در آن سکونت داشته اند.

چشم مصنوعی این زن از جنس موم و نوعی چربی حیوانی بوده و مویرگ های آن با سیم هایی از طلا به قطر نیم میلی متر ساخته شده است. در مرکز چشم نیز مردمکی قرار داده اند.

با بررسی هایی که بر روی اشیای گور این زن انجام شد به این نتیجه رسیدند که این زن از اشراف و افراد پولدار شهر نبوده است. درون گور این زن، یک قاب چرمی پیدا شد که برای چشم مصنوعی می باشد.

 بعد از کشف این چشم مصنوعی جالب، چند تن از مجسمه سازان برای بازسازی آن دست به کار شدند تا توانستند با تلفیق هنر و علم باستان شناسی، چشم مصنوعی و اسکلت زن صاحب آن را بازسازی کنند.

چشم مصنوعی شهر سوخته تا سال 1388 در هیچ موزه و نمایشگاهی به نمایش در نیامد تا اینکه برای نخستين بار، در نمايشگاهی با عنوان نمادهای سرزمين ما در موزه ملی ایران به نمايش گذاشته شد. (در حال حاضر نمایش عمومی برای این چشم مصنوعی  وجود ندارد).

دیگر آثار یافت شده در شهر سوخته را در کارناوال ببینید.

نخستین پویانمایی جهان در شهر سوخته سیستان


قدمت : 4800 سال پیش

کاشف : هیأت کاوش های باستان شناسی شهر سوخته به سرپرستی سید منصور سید سجادی

سال کشف : 1385هجری شمسی

وزن:  6/9 گرم 

چشم مصنوعی
چشم مصنوعی در شهر سوخته

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

12 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
کاربر مهمان

احتمالا جادوگر بوده این چشم رو گذاشته تا ترسناکتر به نظر برسه. قدش هم که بلند بوده. توجه شود که این چشم قابلیت دیدن نداشته

09 خرداد 1399

کاربر مهمان

آدم با شنیدن اینا ب ایرانی بودن خودش میباله

14 اسفند 1398

ناشناس

مطالبش بیشتر باشه بهتره

08 اردیبهشت 1398

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.