karnaval.ir

زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

14 اردیبهشت 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به تاریخ جهان باستان و تمدن های قدیمی که نگاهی بیاندازیم، می بینیم قدمتش به حدود 60 هزار سال پیش و زمان نخستین انسان ها بر می گردد و تا نزدیک قرن هفتم میلادی ادامه پیدا می کند، یعنی زمانی که بزرگ ترین امپراتوری های دنیا از بین رفتند. در این فاصله دراز اتفاقات بسیاری افتاده و رویدادهای مختلفی بر زمین و انسان گذشته است، تمدن های بسیاری شکل گرفتند و انسان به تدریج به پیشرفت های شاخصی دست یافت. دانشمندان بر اساس همین دستاوردها، تاریخ را به دوره های مختلفی تقسیم کرده اند که یکی از آن ها دوره برنز و مفرغ می باشد. دوره برنز؛ زمانی بود که آدمی در سر تا سر جهان از برنز، آلیاژ مس و قلع برای ساخت وسایل و ابزار روزمره خود استفاده می کرد و باستان شناسان معتقدند در اغلب نقاط دنیا، تاریخی در حدود 3600 تا 1000 سال پیش می باشد.

اگر برویم سراغ تاریخچه استفاده برنز در جهان، می بینیم که سرزمین ایران خواستگاه قدیمی ترین ظروف و ابزار برنزی است! وسایلی که قدمتشان را در حدود 5 هزار سال پیش تخمین می زنند و قدیمی ترین اشیاء مفرغی جهان محسوب می شوند. در میان مناطق و بخش های مختلف ایران، لرستان پیشینه ای درخشان در صنعت برنز و مفرغ دارد و تا به حال مجموعه اشیاء بی نظیری در این مرز و بوم کشف شده است. مردمان لرستان با استفاده از هنر مفرغ کاری و ساخت وسایل برنزی، به انتقال و نشان دادن مفاهیم مشترک مذهبی، بیان قوانین و انتقال هنر اجدادی می پرداختند.

در پیش رو یکی از این تندیس های باستانی را می بینید که متعلق به لرستان است و متخصصین معتقدند در حدود 2800 تا 2700 سال پیش ساخته شده است. این تندیس برنزی در واقع نوعی بت محسوب می شود و نشان از عقاید مذهبی مردمان زمان خویش دارد.

امروزه بت برنزی لرستان در موزه رضا عباسی نگهداری می شود و می توانید همه روزه از ساعت 9 تا 17 به بازدید این تندیس باستانی بروید.

زمان ساخت: قرن 8-7 پیش از میلاد

جنس: مفرغ یا برنز (آلیاژی از مس و قلع)

محل نگهداری: موزه رضا عباسی، تهران

ساعات بازدید: 9 تا 17


دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان

می توانید درباره برخی از آثار تاریخی جالب ایران و جهان در زیر بخوانید:

کتیبه کانال سوئز داریوش بزرگ

اولین و قدیمی ترین باتری جهان را ایرانی ها ساختند

لیوبا | ماموت چهل هزار ساله

گوزن های شمالی | شاهکار عصر یخبندان

قدیمی ترین عروسک جهان

مجسمه نفر تی تی | زیباترین ملکه مصر باستان

اسلحه کمرى ستارخان

نیمتاج نورالعین | الماس دریای نور روی تاج ملکه ایران

جعبه آرایش سه هزار ساله

درفش شهداد | قدیمی ترین پرچم جهان

بت برنزی لرستان
photo by Zeynab Shirazi

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

چند سالی است که با کارناوال، هر روز دست به قلم می شوم و نوشتن، گاه چالشی روزانه است و گاه، شربت بهار نارنج تگری که در یک روز داغ تابستانی به جانم می نشیند... و این چیزی است که آن را خوش حالی

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.