karnaval.ir

زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

11 مرداد 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

الماس دریای نور، بزرگترین الماس صورتی دنیاست که زمانی از جواهرات نادر شاه افشار بوده است. نادرشاه پس از آن که هندوستان را فتح کرد، این الماس صورتی و کمیاب را  از پادشاه هند هدیه گرفت. در تاریخ همیشه الماس دریای نور با الماس کوه نور را زوج دانستند اما طبق نظر کارشناسان این دو الماس از نظر رنگ و تراش هیچ وجه مشترکی ندارند. الماس دریای نور پس از مرگ نادر شاه به نوه وی شاهرخ ميرزا رسید، بعد از آن به دست اميرعلم خان خزيمه و سپس به دست لطفعلی خان زند افتاد. پس از شکست لطفعلی خان از آقا محمد خان قاجار، این گوهر نیز به سلطنت قاجار منتقل شد. ناصرالدین شاه به الماس دریای نور علاقه بسیار داشت و معتقد بود این الماس در وسط تاج کوروش کبیر بوده است. او گاهی از این الماس به صورت پیش کلاه استفاده می کرد و گاه آن را به سینه خود نصب می کرد. به سبب اهمیت فراوانی که الماس صورتی دریای نور برای ناصرالدین داشت، او برای تولیت الماس صورتی منصبی مخصوص ابداع کرد و آن را به سران و بزرگان کشور محول می کرد. 

الماس دریای نور از زمان نادرشاه تا قبل از ناصرالدین شاه در وسط بازوبندهای شاهانه مورد استفاده بود. در زمان ناصرالدین شاه که دیگر استفاده از بازوبندها منسوخ شده بود، الماس دریای نور را به صورت پیش کلاه ناصرالدین شاه درآوردند. این پیش کلاه در قابی زرین و آراسته به برلیان و یاقوت ساخته شده است. 

متخصصان معتقدند الماس دریای نور و الماس نورالعین در اصل از یک الماس بوده که وزن ابتدایی آن 242 قیراط بوده است. این الماس در طی زمان به دو قسمت می شود که قسمت بزرگ تر را الماس دریای نور و الماس کوچک تر را نورالعین می نامند. هم اکنون الماس نورالعین که وزنی 60 قیراطی دارد، در وسط نيم تاج شماره 2 گنجه 26 موزه جواهرات ملی قرار دارد.

هم اکنون الماس دریای نور در خزانه جواهرات ملی ایران در بانک مرکزی واقع در خیابان فردوسی نگه‌داری می‌شود. 

دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان

می توانید درباره برخی از جواهرات باشکوه ایرانی در زیر بخوانید:

الماس کوه نور

تاج کیانی | تاج فتحعلی شاه قاجار

تاج پهلوی | تاج اختصاصی خاندان پهلوی 

تخت نادری | تخت سلطنتی قاجاری

تاج فرح پهلوی

جقه نادری


مشخصات: 182 قیراط، الماس صورتی

محل نگهداری: موزه جواهرات یا خزانه جواهرات ملی ایران

الماس دریای نور

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

چند سالی است که با کارناوال، هر روز دست به قلم می شوم و نوشتن، گاه چالشی روزانه است و گاه، شربت بهار نارنج تگری که در یک روز داغ تابستانی به جانم می نشیند... و این چیزی است که آن را خوش حالی

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.