ویدیو HD
مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

26 آذر 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از میزان، شعبانی سرپرست کاوش های میدان امام خمینی همدان در مورد کشف تازه ای که در این میدان صورت گرفته اطلاع رسانی کرد و از قدیمی ترین تدفین هایی که تاکنون در شهر همدان به دست آمده خبر داد. 

وی در ادامه افزود این تدفین به بیش از 2800 سال قبل باز می گردد و بقایای جسدی از یک کودک در حدود 10 ساله را در خود جای داده است. کشفی که قدمت آن به عصر آهن در ایران باز می گردد. این کودک ده ساله به صورت تاق باز و همراه با سفالی خاکستری در گور خود دفن شده بود که این شیوه از تدفین به عصر آهن تعلق دارد. علاوه بر این کشف، تدفین دیگری نیز در یکی دیگر از بخش های کارگاه به دست آمد که پژوهش های تخصصی بر روی آن ادامه دارد.

گفتنی‌ست که در اواخر مهرماه امسال در جریان ساخت پیاده راه میدان امام خمینی در همدان و در حین خاک برداری، سرستونی سنگی کشف شد که کارشناسان با بررسی آن، قدمتش را به دوره ایلخانی نسبت دادند. علاوه بر این کشف در محدوده گنبد علویان در کوچه جراحان شهر همدان نیز تابوتی سنگی پیدا شد که بقایایی از اسکلت یک زن و مرد در آن قرار داشت. قدمت این تابوت سنگی و تدفین ها به دوره اشکانی باز می گردد. 

سرپرست کاوش‌های میدان امام در ادامه صحبت های خود از کاوش های قبلی این میدان سخن گفت:

تاکنون در طول کاوش‌های میدان امام خمینی همدان یک پایه ستون مربوط به دوران تاریخی (احتمالا سلوکی) و یک سنگ آسیاب روغن‌گیری و خمره ذخیره روغن در کنار آن به دست آمده است.

کاوش های میدان امام (ره) باز هم ادامه پیدا کرد و در جریان آن دو تابوت دیگر و مواد فرهنگی نیز کشف شد. پس از این یافته ها بود که اهالی فرهنگ به اهمیت کشفیات باستان شناسی این میدان پی بردند و قرار بر این شد کاوش ها تا یک ماه دیگر نیز ادامه پیدا کند. 

Photo by : Unknown

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET