karnaval.ir

زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

07 تیر 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

مجموعه تاریخی فرهنگی سعدآباد، مجموعه وسیعی از باغ های و عمارت های مختلف است که در شمال تهران قرار دارد. این مجموعه چهار دوره تاریخی را پشت سر گذاشته و تعداد کاخ های آن 18 عدد ارزیابی می شود که هر کدام در یکی از دوره های قاجار، پهلوی اول و پهلوی دوم بنا شده اند. امروزه این مجموعه وسیع 12 موزه جذاب و متفاوت را در خود جای داده که از آن جمله می توان به کاخ موزه ملت، موزه خط و کتابت میرعماد، موزه سلاح های دربار و موزه هنر ملل و ... اشاره کرد.

این بار می رویم سراغ بخش شمالی کاخ سعدآباد و موزه سلاح های دربار را برای بازدید انتخاب می کنیم. در این موزه انواعی از سلاح های گرم را خواهید دید که متعلق به دوره پهلوی اول و درباریان رضاشاه بوده است. وقتی وارد این موزه شوید با مجموعه ای بیش از 110 سلاح مختلف رو به رو خواهید شد که از انواع جنگی، شکاری، کمری و ... می باشند. خوب است بدانید که برخی از این سلاح ها از سوی اشخاص مهمی به محممد رضا شاه اهدا شده اند و تعدادی نیز از معروف ترین تفنگ های شکاری دنیا می باشند.

در میان مجموعه سلاح های دربار پهلوی، «ماکزیم» یکی از قابل توجه ترین اشیاء موزه است. این اسلحه در واقع نوعی مسلسل سنگین است که رضا خان علاقه بسیاری در استفاده از آن داشت، به نحوی که آن را با نام «رضا ماکزیم» هم می شناختند و این اسلحه به یکی از نمادهای رسمی زمان خود بدل شده بود و در مکان هایی چون سردرباغ ملی و پستخانه، کنار نماد شیر و خورشید به کار می رفت. خوب است بدانید این اسلحه در زمان خود به شصت تیر شهرت داشته و در جنگ میان حکومت پهلوی و میرزا کوچک خان جنگلی نیز کاربرد بسیاری داشت. 

ماکزیم در واقع نوعی تیربار انگلیسی بود که با نوار فشنگ تغذیه می شد و ظرفیت خشابش برابر با 250 نوار بود. یکی از مزیت های شصت تیر با دیگر سلاح ها، مجهز بودن لوله اش به چیزی شبیه رادیاتور بود که به کارایی بیش تر ماکزیم کمک می کرد؛ چرا که فلز این اسلحه ها از آلیاژی بود که پس از مدتی تیراندازی به سرعت داغ می شد و از کار می افتاد. وجود رادیاتور در ماکزیم، این برتری را به این سلاح انگلیسی می داد تا به هنگام استفاده، لوله اش خنک باقی بماند. 

همان طور که گفته شد، امروزه ماکزیم در موزه سلاح های دربار کاخ موزه سعدآباد نگهداری می شود و همه روزه از ساعات 9 تا 17 می توانید به بازدید آن بروید.

دوره تاریخی: پهلوی

سال طراحی: 1883 میلادی

کشور سازنده: انگلیس

ظرفیت خشاب: 250 نوار فشنگ

نرخ آتش: 500 دور در دقیقه

محل نگهداری: موزه سلاح های دربار، کاخ موزه سعدآباد

زمان بازدید: 9 تا 17 (در تعطیلات رسمی ساعت بازدید را کنترل کنید.)

آدرس کاخ موزه سعدآباد: تهران، خیابان ولیعصر، خیابان شهید فلاحی، خیابان شهید کمال طاهری


دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان

همچنین می توانید درباره برخی از آثار تاریخی باشکوه ایرانی در زیر بخوانید:

لباس تاجگذاری ملکه ایران | جامه سلطنتی

اسلحه كمرى ستارخان

مومیایی خانم ۶۵ ساله یزدی در تهران

لباس عروسی فرح دیبا | گشتی در موزه سعدآباد

لباس عروس ملکه ویکتوریا

نیمتاج نورالعین | الماس دریای نور روی تاج ملکه ایران

کره جواهر نشان

جمجمه هفتاد هزار ساله | نئاندرتال ها در کرمانشاه

رد پای دایناسور در تهران

مرسدس بنز ۵۰۰کا | ماشین اسپرت شاه در ایران

سلاح مورد علاقه رضا خان

چند سالی است که با کارناوال، هر روز دست به قلم می شوم و نوشتن، گاه چالشی روزانه است و گاه، شربت بهار نارنج تگری که در یک روز داغ تابستانی به جانم می نشیند... و این چیزی است که آن را خوش حالی

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.