ویدیو HD
زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

14 فروردین 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

همراه کارناوال باشید تا با هم سری به مجموعه جواهرات سلطنتی کشور انگلیس بزنیم و ببینیم در این مجموعه ارزشمند و باشکوه چه چیزهایی نگهداری می شود. اگر یادتان باشد قبل تر هم به سراغ این مجموعه رفته بودیم و نخستین لباس عروسی سفید دنیا و یکی از تاج های سلطنتی قرن بیستم را دیدیم. حال می خواهیم با یکی از باشکوه ترین تاج های مجموعه خاندان سلطنتی بریتانیا آشنا شویم.

تاج ولادیمیر، تاجی منحصر به فرد و مزین به الماس ها و سنگ های قیمتی چشمگیر است که زمردهای یکسان و بی نظیرش بیش از همه توجه را به خودشان جلب می کنند. البته خوب است بدانید که این تاج زیبا از ابتدا از آن بریتانیا نبوده و در مرور زمان دچار تغییرات ظاهری نیز شده است. تاج ولادیمیر همان طور که نامش نشان می دهد، برای دوشسی (دوشس عنوان همسر دوک می باشد) روسی به نام بانو ولادیمیر ساخته شد.

در اواخر قرن نوزدهم بود که هنرمندان و جواهرسازان روسی با استفاده از الماس های بی شمار و مروارید هایی زیبا و یک شکل، تاج ولادیمیر  را با سبکی منحصر به فرد ساختند. پس از انقلاب روسیه در سال 1917، دوشس ولادیمیر به همراه خانواده اش از روسیه به قفقاز گریخت و چند سالی را به امید بهبود اوضاع در همان جا سپری کرد. البته وضع بهتری پیش نیامد و دوشس ولادیمیر در نهایت به ونیز ایتالیا مهاجرت کرد. ولادیمیر مجموعه جواهرات منحصر به فرد خود از جمله این تاج زیبا را در کاخ خود در سنت پترزبورگ در هنگام فرار از کشور جا گذاشته بود. خانواده سلطنتی و دوشس ولادیمیر به کمک یکی از اعضا سازمان جاسوسی انگلیس توانستند جواهرات خود را از گاوصندوق سلطنتی روسیه خارج کرده و به دست خود برسانند. البته عمر دوشس ولادیمیر به دنیا نبود و کمی بعد از دنیا رفت. در این هنگام ملکه مری، ملکه وقت بریتانیا تاج زیبای ولادیمیر را از دختر او، شاهزاده نیکولاس خریداری کرد. ملکه مری کمی پس از آن که تاج ولادیمیر را در سال 1921 خریداری کرد، 15 زمرد کمبریج را به آن افزود و به تاج ولادیمیر زیباییِ دو چندانی بخشید.

خوب است بدانید که امروزه این تاج زیبا به صورت رسمی جزء گنجینه جواهرات سلطنتی نیست و در میان مجموعه شخصی الیزابت دوم قرار دارد. ملکه الیزابت دوم این گردنبند را از مادربزرگ خود، ملکه مری به ارث برده است. امروزه تاج در شکل های متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرد، گاه با زمرد، گاه مروارید ها را به آن اضافه می کنند و گاه بدون هیچ سنگی مورد استفاده قرار می گیرد.

دوره تاریخی: قرن نوزدهم میلادی

جنس: بدنه پلاتین، طلا، نقره و مزین الماس و زمرد

محل نگهداری: مجموعه جواهرات شخصی الیزابت دوم


دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان

همچنین می توانید درباره برخی از آثار تاریخی و بقایای جذاب دنیا در زیر بخوانید:

لباس عروس سلطنتی ملکه معروف انگلیس

چاقو توتنخامون | چاقویی از شهاب سنگ و طلا

الماس دریای نور | بزرگ ترین الماس صورتی جهان

تاج پهلوی | تاج آخرین پادشاه ایران 

تاج محبوب فرح پهلوی

درفش شهداد | قدیمی ترین پرچم جهان

نیمتاج نورالعین | الماس دریای نور روی تاج ملکه ایران

گردنبند زرین هخامنشی

تاج کیانی | تاج فتحعلی شاه قاجار

کره جواهر نشان

تاج ملکه مری | جواهر ملکه انگلیس در قرن بیستم

تاج ولادیمیر
تاج ولادیمیر

در زیر دوشس بزرگ ولادیمیر را به همراه تاجش می بینید:

تاج ولادیمیر

در زیر ملکه وقت انگلیس را به همراه تاج ولادیمیر می بینید:

تاج ولادیمیر

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.