کارناوال - راهنمای سفر
ویدیو HD
رویا افشاری

انتشار

27 آبان 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

در دوران قاجار خانواده ای فرهیخته و هنرمند به نام “غفاری” در نزدیکی کاشان سکنی داشتند، در این خانواده، فرزندی به نام “محمد” به دنیا آمد که امروزمایه فخر و مباهات سرزمین خویش است و آثار وی را در موزه های مختلف مشاهده می کنیم. محمد غفاری مشهور به “کمال الملک” در سال ۱۲۲۷ هجری شمسی به دنیا آمد، وی در دوازده سالگی برای تحصیل در مدرسه دارالفنون به تهران آمد، نشانه های یک هنرمند بزرگ در وجود محمد آشکار بود و با کشیدن تصویر مدیر مدرسه، ناصرالدین شاه قاجار را شیفته ی خود کرد. در سن ۳۴ سالگی به “نقاش باشی” ملقب گشت و چندی بعد لقب کمال الملک از طرف ناصرالدین شاه به او داده شد.کمال الملک پس از مرگ ناصرالدین شاه به اروپا می رود به تمرین نقاشی از روی آثار نقاشان برجسته اروپایی می پردازد. وی در دوران مظفرالدین شاه به ایران باز میگردد و پس از چندی عازم کربلا می شود. حمدغفاری، با دستور شاه وقت ایران به میهن برمیگردد و آثار ارزشمند دیگری را در سرزمین خود و با توجه به تجربیات و مهارت های خود خلق می کند. تاسیس مدرسه صنایع مستظرفه در سال ۱۲۹۸ هجری شمسی توسط وی صورت گرفت و محمد به آرزوی دیرینه خود رسید. در اواخر عمر به نیشابور رفت و در سال ۱۳۱۹هجری شمسی در سن ۹۵ سالگی دیده از جهان بربست.

این هنرمند شهیر، تابلویی معروف به نام "تالار آینه" دارد که تصویر یکی از اتاق های کاخ گلستان و تصویر ناصرالدین شاه را یه نمایش می گذارد. این تابلو ده سال پس از ساخت این تالار، گشیده شده،  در وی برای حلق این اثر بدیع، هفت سال زمان گذاشت تا نقشی واقعی از آیینه کاری ها، انعکاس نورهای روی فرش، پرده ها و چلچراغ ها را به زیبایی هر چه تمام تر نمایش دهد. این نقاشی را هنرمند چیره دست قاجاری سرزمینمان، طوری کشیده که این اتاق وسیع تر و با شکوه تر از واقعیت به نظر برسد. در تابلوی "تالارآینه" ناصرالدین شاه، در مرکز برروی صندلی نشسته و نظاره گر فضای بیرون پنجره است.

ساخت این تالار در کاخ گلستان به دستور صنیع الملک در سال 1253شمسی صورت گرفت. تالاری با سه ارسی بزرگ که از سمت جنوب رو به باغ گلستان است.

دیگر آثار کمال الملک را در کارناوال ببینید.

تابلوی رمال اثر کمال الملک


تاریخ خلق اثر: ۱۲۷۰ هجری شمسی

تکنیک: نقاشی رنگ روغن

محل نگهداری: تالار سلام کاخ گلستان، تهران

%d8%aa%d8%a7%d9%84%d8%a7%d8%b10

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

1 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
ابراهیم قانع

سلام من طرح با کیفیت تالار آینه هارو بخوام در اختیارم میزارید؟

مهسا محرابی

سلام همراه کارناوالی عزیز شما با در دست داشتن یک معرفی نامه معتبر از سازمان یا دانشگاه، می توانید به کاخ گلستان مراجعه کنید و طرح اصلی تابلو را درخواست کنید. اما توصیه می شود قبل از هر گونه اقدام با کاخ گلستان تماس بگیرید. شماره تماس های کاخ گلستان از این قرارند: 021 - 33113335 021 - 33111811

05 بهمن 1395

02 بهمن 1395

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.