ویدیو HD
زهرا میرزایی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

21 شهریور 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

گنجینه ای جالب را معرفی خواهیم کرد؛ یک کلاه ایمنی یا کلاه خود قدیمی و در عین حال بسیار زیبا، شئ نظامی اما با طراحی بسیار عالی و دیدنی.

این کلاه خود در بالاترین نقطه جمع می شود و نوکی تقریبا تیز دارد و دو گوش را پوشش می دهد. رنگ این کلاه خود تیره است و جنسی ترکیب شده از آهن، نقره و آلیاژ مس دارد. چیزی که در این اثر هنری قابل توجه می باشد نوشته هایی است که رو ی کلاه می بینیم، برای تزیین روی آن با طلا و به صورت اسلیمی کتیبه هایی از قرآن نوشته شده است تا علاوه بر زیبایی محافظ شخصی شود که آن را به سر دارد.

احتمالا این کلاه ایمنی در یکی از کارگاه های امپریالیستی در استانبول ساخته شده و زمانی متعلق به وزیر عثمانیان بوده است.

با وجود این که کلاه خود یکی از ابزار آلات جنگی محسوب می شود اما شکل و شمایل آن هم مهم بوده است و تا حدودی رتبه و مرتبه ی شخصی که آن را به سر داشت را نشان می داد.

ترجمه ی نوشته ی بالای بینی می گوید هیچ خدایی جز پروردگار وجود ندارد و محمد رسول خداست ؛ نوشته های پایینی کلاه خود هم به معنای پیروزی از آن خدا است، می باشد و در دیگر مناطق آن هم نام های گوناگون خداوند که به 99 نام می رسند نوشته شده است.

دوران تاریخی: این کلاه خودِ مزین شده به نام خداوند متعلق به دوران عثمانیان و سال 1560 می باشد.

محل ساخت و کشف: به احتمال زیاد شهر استانبول ترکیه.

ابعاد: کلاه خود 27.5 سانتی متر ارتفاع دارد و وزنش 2580 گرم می باشد.

جنس: فولاد، آهن، نقره، آلیاژ مس

محل نگهداری: در حال حاضر این کلاه خود گرانبها در موزه ی متروپولیتن نگهداری و در معرض دید عموم قرار دارد.

کلاه خود عثمانی

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.