karnaval.ir

یزدان مرشدزاده

انتشار

01 شهریور 1395

به روز رسانی

25 شهریور 1399

سیاره ی اسرارآمیز ونوس یا ناهید یا زهره سالیان سال است که توجه بشر را به خودش معطوف کرده است. شاید به دلیل شباهتی که با زمین دارد و یا شاید برای ناشناخته بودنش. ونوس دومین سیاره نزدیک به خورشید می باشد و به همین دلیل از زمین بسیار گرمتر است.

در سال های اخیر دانشمندان سعی داشته اند تا اطلاعات بیشتری را درباره ی این سیاره بدست بیاورند.

سیاره ای را تصور کنید که جوی بسیار سمی و سطح بسیار گرمی دارد. در بیشتر مواقع از ونوس به عنوان خواهر دوقلوی زمین یاد می شود و دلیل آن شکل ظاهری و اندازه ی مشابه آن ها می باشد ولی اگر بخواهید بر روی آن زندگی کنید امری غیر قابل قبول به حساب می آید.

ولی 3 بیلیون سال پیش همه چیز بسیار متفاوت تر بوده است.

همراه با کارناوال باشید تا از گذشته ونوس بیشتر بدانیم و از حال آن با خبر شویم.

با سیاره ی ونوس یا ناهید آشنا شوید

 این سیاره ی زیبا دومین سیاره ی نزدیک به خورشید به حساب می آید و در میان عطارد و زمین قرار گرفته است. جالب است که بدانید بعد از ماه دومین شی آسمانی درخشان است که می توان آن را در آسمان شب دید. بدلیل جو ضخیم و غلیظی که دارد رصد آن بسیار سخت صورت می گیرد و این موضوع به اسرارآمیز بودن این سیاره کمک کرده است.

در زبان یونانی نام این سیاره ونوس است و ما به آن ناهید نیز می گوییم.

در زبان فارسی نام این سیاره را بیدُخت و بیلفت نام نهاده اند که به معنی دختر خدا می باشد. ونوس در دسته بندی سیاره های زمین سان قرار دارد و دلیل آن داشتن کوه های آتشفشانی و کوهستان می باشد. 225 روز طول می کشد تا این سیاره یک بار به دور خورشید بچرخد و از تفاوت های ونوس با زمین می توان به جو آن اشاره کرد که پر است از دی اکسید کربن.

چرخش این سیاره از شرق به غرب می باشد و خورشید از مغرب طلوع و در مشرق غروب می‌کند. سیاره ی زهره را می توان #گرمترین سیاره ی منظومه ی شمسی دانست و دلیل آن پدیده ی گلخانه ای می باشد. گفته می شود در میلیون ها سال پیش شرایط بر روی این سیاره به گونه ای بوده که وجود حیات در آن امکان پذیر بوده است و دلیل از بین رفتن #حیات بر روی ونوس نزدیک شدن آن به خورشید بوده است.

سیاره ی ونوس

تحقیقات دانشمندان درباره ی این سیاره

دانشمندان ناسا بر روی پروژه ی بسیار جالبی فعالیت می کنند. این افراد مدلی کامپیوتری از آینده ی زمین را ترسیم کرده اند و آن را با سیاره ی ونوس تطبیق داده اند تا بتوانند چهره ی دوران جوان این سیاره را بدست بیاورند. یافته ها باعث شد تا ما با این سیاره بیشتر آشنا شویم و متوجه شویم که زمین و ونوس بیشتر شبیه به هم هستند.

اطلاعات بدست آمده به ما ثابت کرد که زمانی ونوس دارای اقیانوس هایی بوده و دمای آن از زمین نیز خنک تر بوده است. در آسمان ونوس ابرهایی شناور بودند و از سیاره در مقابل اشعه های مضر محافظت می کردند. دلیل از بین رفتن این اقیانوس ها را می توان نزدیک شدن سیاره به خورشید دانست و زمانی فرا رسید که همه ی اقیانوس ها خشک شدند و از بین رفتند.

سیاره ی ونوس

شرایط محیطی ونوس

ونوس بیشتر از زمین در معرض تابش خورشید قرار دارد و این موضوع باعث می شود که اگر آبی بر روی سطحش باشد تبدیل به بخار شود و به سمت جو برود و این موضوع باعث می شود تا پدیده ی گلخانه ای بوجود بیاید و به دنبال آن دما بسیار افزایش پیدا می کند. این سیاره دارای کوه های آتشفشانی فعالی می باشد که از میلیون ها سال پیش تا به امروز به فعالیت های خود ادامه می دهند.

شاید در گذشته این سیاره دارای حیات بوده باشد ولی امروزه هیچ چیز شبیه به گذشته نیست.

سیاره ی ونوس

مدلسازی کامپیوتری از ونوس

با توجه به شباهت این سیاره در گذشته به حال و روز امروزی زمین دانشمندان با پیش بینی آینده زمین و مقایسه ی آن با سیاره ی ونوس مدل های 3 بعدی زیادی را بدست آورده اند. Michael Way از ناسا قصد دارد تا اولین مدل 3 بعدی از این سیاره را با توجه به مشخصاتش درست کند. 

اطلاعاتی که از این سیاره در دست هست کلیدی هستند تا بتوانیم آینده ی زمین و همین طور گذشته ی ونوس را بیشتر درک کنیم و بشناسیم.

سیاره ی ونوس حرکتی آرام دارد و برعکس زمین می چرخد و این موضوع برای دانشمندان بسیار مهم جلوه می کند.

تیم ی که بر روی این پروژه کار می کند امیدوار هست تا در پایان به نتایج مهمی دست پیدا کند.

سیاره ی ونوس

حیات بر روی ونوس

ممکن است این مدل کامپیوتری به ما ثابت کند که زمانی حیاط بر روی این سیاره در جریان بوده و یا شاید در آینده بار دیگر این حیاط برگردد. امروزه دانشمندان و ناسا در حال جستجوی سیاره ی مریخ برای یافتن آب و حیاط هستند ولی شاید با توجه به شرایط ونوس و شباهت های آن در گذشته و امروز این سیاره ی گزینه ی مناسب تری برای انجام تحقیقات و پیدا کردن نوعی دیگر از حیات باشد.

ممکن است برای شما جالب باشد که بدانید سیاره ی ونوس حدود 4 بیلیون سال است که مرده ولی با این حال می تواند گزینه ای باشد برای یافتن حیات اولیه درون این سیاره ی اسرارآمیز.

برای مثال هم زمین و هم ونوس دارای کربن دی اکسید هستند، زمین در لیتوسفر و سنگ ها و ونوس در اتمسفر خود.

در آینده با انجام گرفتن تحقیقات بیشتر متوجه خواهیم شد که این سیاره چه مقدار آب داشته و چگونه و در چه مدت زمانی آن را از دست داده است و حتی شاید متوجه شویم که زمانی آب سطح سیاره را فراگرفته بود دیگر چه چیزهایی وجود داشته اند.

سیاره ی ونوس

مدلسازی از زمین و دیگر سیارات

این پروژه اهداف دیگری نیز دارد و حتی بزرگتر و مهم تر ممکن است به حساب آیند. برای مثال بعد از رسیدن به مدل زمین و ونوس آن را می توانند با دیگر سیارات مانند مریخ و یا تایتان تطابق دهند و این گنه اطلاعات جالب و مهم بیشتری بدست می آید. 

این گونه می توان از گذشته ی زمین خودمان و همینطور آینده ی آن نیز اطلاعات بیشتری بدست بیاوریم.

در حال حاضر همه چیز شبیه به یک پازل بزرگ به نظر می رسد. حتما می پرسید که چرا؟

در پاسخ به شما می توانیم بگوییم که خورشید نقش مهمی در شکل گیری حیات بر روی سیارات ایفا می کند و تحقیقات نشان می دهد که 3 بیلیون سال پیش خورشید 30% کمتر از امروز درخشان بوده است و همینطور کم نور تر نیز بوده است.

سیاره ی ونوس

آینده و دستاوردها

موقعی که زمانش فرا برسد مطمئنا اطلاعات بیشتری از این سیاره بدست خواهیم آورد. گذشته، حال و آینده اش را درک و لمس می کنیم و می توانیم آینده ی زمین خود را نیز ببینیم.

ممکن است در آینده سیاراتی را پیدا کنیم که دارای شرایط زندگی و همینطور آب باشند و این یعنی محل زندگی بعدی بشر.

سیاره ی ونوس

سخن آخر

نظر شما درباره ی این سیاره چیست؟

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

آیا این مطلب مفید بود؟

6 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

کاربر مهمان

اسم من ونوس و سیاره س ونوس زو خیلی دوست دارم ♥️

انتشار:01 مرداد 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟

کاربر مهمان

وایی عالی بود مرسی کلی هال کردم♥️😍😍

انتشار:01 مرداد 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟

کاربر مهمان

این ها همه در دست خداست ودر قرآن آ؟مده زمین تنها محل زندگی است

کاربر مهمان

نه اینطور نیست هیچ وقت در قرآن همچین چیزی نبوده لاغر نوشته که انسان ها تنها نیستند و من فکر می کنم که این دنیا چقدر بزرگه میلیارد ها سیاره و منظومه و ..... وقتی بهش فکر می کنم این سوال برایم به وجود میاد یعنی در این دنیا فقط ما زندگی می کنیم؟! که در قرآن در مورد ان تحقیق کردم و جوابی دقیق پیدا نکردم فقط اینکه انسان ها تنها نیستند !!

17 مرداد 1400

کاربر مهمان

نه همون طور که تو پتن نوشته سیاره ونوس در گذشته حیاطی در خودش داشته

21 آذر 1399

کاربر مهمان

مهم نیست که در قرآن چه آمده علم فراتراز دین و مذهب قدم گذاشته ولی هنوزم وجود خدا اثبات نشده به زودی همه چیز مشخص میشود.

کاربر مهمان

اتفاقا بسیار مهم است چون به هر چیزی که در قران اشاره شده چندین هزار سال بعد دانشمندان به آن رسیدند.

24 بهمن 1399

24 شهریور 1399

کاربر مهمان

اتفاقا برعکس در قران به اینکه انسان ها تنها نیستند اشاره شده

13 مرداد 1399

کاربر مهمان

خیلی حرفت بامزه بود. سوره نسا رو بخون. چیزای بامزه تری هم خدا گفته. خود من از تو نفهمتر بودم تا اینکه پنج جزء قرآن رو حفظ کردم. حیف عمری که برای حفظ کردن مزخرفات اون خدا تلف کردم. تف.

15 خرداد 1399

انتشار:04 اردیبهشت 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.