karnaval.ir

زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

28 اردیبهشت 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

همیشه یکی از مهم ترین اشیاء و آثار تاریخی به جا مانده از سال های دور، نسخ مختلف کتاب های آسمانی هستند. خواندن و دیدن این نمونه های قدیمی، به درک بهتر و شناخت بی واسطه ما از گذشته کمک بسیاری می کند. قرآن، کتاب آسمانی ما مسلمانان، از ابتدای ظهور اسلام همیشه در مرکز توجه بوده و در فراز و نشیب تاریخ، بارها و بارها نسخه های متفاوتی از آن تهیه شده است. امروز همراه کارناوال باشید تا با یکی از نفیس ترین نمونه های به جا مانده از قرآن کریم در ایران آشنا شویم.

قرآن نگل، یکی از مشهورترین قرآن های موجود در ایران و البته یکی از ارزشمندترین گنجینه های استان کردستان است. قرآنی هزار ساله که بنا به اعتقاد مردم روستا به دست خلیفه سوم، عثمان بن عفان نوشته شده و یکی از چهار قرآن تاریخی است که به چهار نقطه جهان فرستاده شده است. قرآن نگل، قرآنی بزرگ است که طولش در حدود 38، عرضی 21 و قطری 13 سانتی متری دارد. نگل صفحاتی از جنس کاغذی قهوه ای رنگ و ضخیم دارد که به سبب شباهتش با پوست، در میان مردم به نام پوست آهو شهرت پیدا کرده است.

داستان کشف این قرآن جالب و شنیدنی است. می گویند روزی جوانی پوپان در حال گشت و گذار و مشغول چرای گوسفندان خود بود که گلی زیبا توجهش را جلب کرد. جوان به سمت گل رفت و سعی کرد آن را از زمین بیرون بکشد. کندن گل خود باعث پدید آمدن چاله شد که از میان آن گنجی ارزشمند رخ نشان داد. چوپان به صندوقچه ای بزرگ و عتیقه رسیده بود که به تنهایی نمی توانست آن را بیرون بکشد، پس به سراغ دیگر روستاییان رفت و به کمک هم صندوقچه را بیرون کشیدند. مردم روستا وقتی موفق شدند صندوقچه را باز کنند، با این قرآنی تاریخی برخورد کردند. از آن جا که همه چیز از یک گل زیبا شروع شده بود، بعدها این محل به نام «نوگل» معروف شد و از همین رو به این قرآن «نوگل» می گویند. پس از کمی مردم روستا مسجدی به نام نوگل بنا کردند و قرآن را درون مسجد گذاشتند. نوگل در مروز زمان به نگل تبدیل شد و به همین گونه شهرت یافت.

البته خوب است بدانید که بنا به نظر کارشناسان، قدمت این قرآن به قرن چهارم هجری بر می گردد.

دوره تاریخی: اسلامی

قدمت: قرن چهارم هجری

ابعاد: طول: 38 سانتی متر، عرض: 21 سانتی متر، قطر: 13 سانتی متر

مشخصات: خط کوفی

محل نگهداری: مسجد نگل، روستای نگل، سنندج


دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان

می توانید درباره برخی از آثار تاریخی جالب ایران و جهان در زیر بخوانید:

کتیبه کانال سوئز داریوش بزرگ

قرآن تاریخی | با دستخطی منسوب به امام حسین (ع)

الماس کوه نور

تاج محبوب فرح پهلوی

کفن حضرت مسیح | گنجینه جنجالی شهر تورین

کره جواهر نشان

قطعه ای از صلیبی که حضرت عیسی از روی آن عروج کرد

قرآن آبی

نیمتاج نورالعین | الماس دریای نور روی تاج ملکه ایران

جعبه آرایش سه هزار ساله

درفش شهداد | قدیمی ترین پرچم جهان

قرآن نگل کردستان
قرآن نگل کردستان

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

چند سالی است که با کارناوال، هر روز دست به قلم می شوم و نوشتن، گاه چالشی روزانه است و گاه، شربت بهار نارنج تگری که در یک روز داغ تابستانی به جانم می نشیند... و این چیزی است که آن را خوش حالی

...

آیا این مطلب مفید بود؟

1 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

کاربر مهمان

خیلی دوس دارم اونجا مسافرتی داشته باشم

انتشار:15 مهر 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.