تصاویری از نمدمالی در شیراز | خلق هنری آکنده از عشق

به گوشه گوشه ی سرزمین کهنمان که سر می زنیم مردمانی را می بینیم که جانشان با تار و پود عشق در آمیخته و رنگین کمانی از رنگ ها را به کار گرفته اند تا آثاری بی بدیل را خلق کنند. سال هاست که هنرهای سنتی ایرانی نسل به نسل و سینه به سینه از پدران به پسران و از مادران به دختران منتقل می شوند تا مبادا چرخه ی تولید این جلوه های تماشایی متوقف شود و گرد و غبار فراموشی چهره شان را از خاطر مردم پاک کند. 

مردان و زنان هر آنچه در قلب و ذهنشان دارند را به دستانشان هدیه می دهند تا نقشی بیافریند و زبان را به تحسین خود وا دارند. یکی سوزن و نخ به دست می گیرد و با سوزن دوزی درد دل هایش را بر پارچه می کشد، دیگری با صبر و حوصله حصیرها را به هم می بافد و غم و شادی هایش را در هم می تند و ...

هستند هنرهایی که در میان تاخت و تاز فناوری های جدید، از یادمان رفته اند و کمتر اسمی از آنها به میان می آید. سراغ هر کدامشان را که می گیری زخمی بر تنش خودنمایی می کند که دردش را فریاد می زند. نمد مالی یکی از این هنرهاست و نتیجه اش تولید نمدی است از پشم که می تواند به عنوان زیرانداز استفاده شود و علاوه بر زیبایی بسیاری از دردهای مفصلی را نیز بهبود ببخشد. این زیر انداز بر خلاف بسیاری دیگر از انواع زیراندازها بافته نمی شود بلکه با استفاده از حرارت و فشار و در نتیجه در هم رفتن پشم ها تولید می گردد؛ پشمی که در بهار با حوصله از بدن گوسفندان چیده شده است.

شاید تصور این هنر برایتان کمی مشکل باشد به همین علت می خواهیم تصاویری را از تولید نمد و مراحل نمدمالی برایتان به نمایش در آوریم تا بیشتر با آن آشنا شوید. این تصاویر توسط رضا قادری از مراحل ساخت نمد در شیراز به ثبت رسیده و در خبرگزاری ایرنا منتشر شده است.

کارناوال را همراهی کنید تا نظاره گر خلق هنری سراسر عشق باشید...

1- پشم های تازه چیده شده درون ماشین حلاجی می روند تا خس و خاشاک آن جدا شود

2- باتجربه‌ها، پشم‌ها را با کمان دستی حلاجی می کنند

3- استادکار آن چه در ذهن دارد را، بر نمد نقش می زند

4- پشم های رنگی حلاجی شده بر روی نمد قرار می گیرند

5- طرح زیبای از ذهن برگرفته، نم نمک کامل تر می شود

6- بر روی پشم ها آب می چکانند

7- اما هنوز هم ریزه کاری هایی از نقش آن مانده است

8- چه زیباست که به تماشای اثر دست خودت بنشینی

9- نمد را لوله می کنند و حدود یک ساعت بر آن می کوبند

10- و اینک نقش و نگار ها بر جان و روح نمد جای می گیرد

11- تمام نمد را با آب و صابون آغشته می کند

یکی از مراحل نمد مالی، ریختن آب داغ و یا محلول آب و صابون بر روی نمد است. این کار به این دلیل انجام می شود که تمام تار های پشم در هم تنیده شوند.

12- نمد را خشک می کنند و دوباره آن را می شویند

13- جان و رنگ بیشتری به آن می افزایند

14- و اینک زمان ارائه این هنر به بازار است

15- نمد هایی که قرار است میهمان خانه ها شوند

سخن آخر

 تا به حال نمد مالی را از نزدیک دیده اید؟

آیا به این هنر علاقه دارید؟

 دیدگاه و تجربیات خود را با ما درمیان بگذارید.

 

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....