karnaval.ir

زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

31 خرداد 1396

به روز رسانی

06 آبان 1399

اگر قدری در تاریخ ظروف مختلف جهان جستجو کنید، بدون شک با ظروف زیبا و منحصر به فردی به نام ریتون بر خواهید خورد که در سرزمین های مختلفی چون یونان، ایتالیا و آناتولی، چین و ... تاریخچه دارند. جالب است بدانید که ریتون، نامی خارجی برای تکوک هاست و تکوک ها نیز ظروفی خاص و ایرانی هستند که قدمتشان به ۶ هزار سال پیش بر می گردد. در واقع می توان گفت تاریخچه تکوک های جهان به یکی از جنگ های باستانی دو امپراتوری ایران و یونان بر می گردد. در آن جنگ که یونانی ها به پیروزی رسیده بودند، تکوک های بسیاری را به عنوان غنیمت با خود به یونان برده و پس از کمی، ساخت ظروف تکوک به تقلید در یونان باستان نیز رواج یافت و به نام ریتون در میان مردم معروف شد.

 در پیش رو یکی از نمونه های قدیمی تکوک ها را می بینید که در شکل گوزنی قرمز رنگ ساخته شده و جنسی از سفال دارد. تاریخچه این تکوک به هزاره اول پیش از میلاد بر می گردد و بنابراین قدمتی در حدود سه هزار سال دارد! متأسفانه از محل کشف این تکوک ارزشمند و زیبا اطلاعات دقیقی در دست نیست، اما متخصصان گمان می کنند که از محدوده استان گیلان به دست آمده است.

خوشبختانه امروزه تکوک گوزن سه هزار ساله در ایران است و در موزه رضا عباسی نگهداری می شود. بنابراین می توانید سری به موزه بزنید و این قطعه ارزشمند و زیبا را از نزدیک ببینید. 

دوره تاریخی: هزاره اول قبل از میلاد

جنس: سفال

محل کشف: گیلان

محل نگهداری: موزه رضا عباسی، تهران 

ساعات بازدید: 9 تا 17


 دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان

همچنین می توانید درباره برخی از آثار تاریخی و بقایای جذاب دنیا در زیر بخوانید:

رد پای دایناسور در تهران | گشتی در موزه دارآباد

گردنبند تاجگذاری فرح پهلوی

جمجمه هفتاد هزار ساله | نئاندرتال ها در کرمانشاه

لیوبا | ماموت چهل هزار ساله

دستکش های محمد علی کلی، بوکسور افسانه ای

الماس کوه نور

جمجمه هابیت | انسان فلورسی

عبای مقدس حضرت محمد (ص) | خرقه سعادت

تخم های دایناسور ۷۲ میلیون ساله

مرسدس بنز ۵۰۰کا | ماشین اسپرت شاه در ایران

کره جواهر نشان

لباس عروس دختر میلیونر انگلیسی یک جاذبه توریستی

تکوک گوزن

Zeynab Shirazi | Karnaval

تکوک گوزن

Zeynab Shirazi | Karnaval

چند سالی است که با کارناوال، هر روز دست به قلم می شوم و نوشتن، گاه چالشی روزانه است و گاه، شربت بهار نارنج تگری که در یک روز داغ تابستانی به جانم می نشیند... و این چیزی است که آن را خوش حالی

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.