تابلوی رمال اثر کمال الملک
کارناوال - راهنمای سفر
ویدیو HD
رویا افشاری

انتشار

25 آبان 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

سرزمین پهناور ایران، در دامان خود هنرمندان و دانشمندان و مشاهیر بزرگی را پرورش داده و امروز ما، به آثار این بزرگان می بالیم.

در دوران قاجار خانواده ای فرهیخته و هنرمند به نام "غفاری" در نزدیکی کاشان  سکنی داشتند، در این خانواده، فرزندی به نام "محمد" به دنیا آمد که امروزمایه فخر و مباهات سرزمین خویش است و آثار وی را در موزه های مختلف مشاهده می کنیم. محمد غفاری مشهور به "کمال الملک" در سال 1227 هجری شمسی به دنیا آمد، وی در دوازده سالگی برای تحصیل در مدرسه دارالفنون به تهران آمد، نشانه های یک هنرمند بزرگ در وجود محمد  آشکار بود و با کشیدن تصویر مدیر مدرسه، ناصرالدین شاه قاجار را شیفته ی خود کرد. در سن 34 سالگی به "نقاش باشی" ملقب گشت و چندی بعد لقب کمال الملک از طرف ناصرالدین شاه به او داده شد.

کمال الملک پس از مرگ ناصرالدین شاه به اروپا می رود به تمرین نقاشی از روی آثار نقاشان برجسته اروپایی می پردازد. وی در دوران مظفرالدین شاه به ایران باز میگردد و پس از چندی عازم کربلا می شود. در طی سکونت در کربلا ، تابلوهایی ماندگار را خلق می کند، یکی از این آثار نقاشی به نام "رمال" می باشد. تابلو رمال با رنگ روغن بر روی کرباس کار شده و دو بانو با پوشش قاجاری و مردی رمال را نشان می دهد. برای تماشای این اثر بدیع، باید به کاخ موزه سعدآباد بروید.
 محمدغفاری، با دستور شاه وقت ایران به میهن برمیگردد و آثار ارزشمند دیگری را در سرزمین خود و با توجه به تجربیات و مهارت های خود خلق می کند. تاسیس مدرسه صنایع مستظرفه در سال ۱۲۹۸ هجری شمسی توسط وی صورت گرفت و محمد به آرزوی دیرینه خود رسید. در اواخر عمر به نیشابور رفت و در سال ۱۳۱۹هجری شمسی در سن 95 سالگی دیده از جهان بربست.

تاریخ خلق اثر: ۱۲۷۰ هجری شمسی

تکنیک: نقاشی رنگ روغن

اندازه:  ۵۷ در ۷۷ سانتی متر
محل نگهداری: نگارخانه کاخ سعد آباد، تهران

 

%d9%81%d8%a7%d9%84%da%af%db%8c%d8%b10

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.