ویدیو HD
زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

01 شهریور 1395

به روز رسانی

07 اسفند 1398

تخت طاووس یا تخت خورشید، تخت عظیم و مجللی‌ست که با استفاده از جواهرات خزانه قاجار و به دستور فتحعلی شاه ساخته شده است. در ابتدا به سبب خورشید جواهرنشان و مرصعی که در بالای تخت نصب شده، تخت خورشید نام گرفت. سال‌ها با همین نام شناخته می‌شد تا آن‌ که فتحعلی شاه با بانویی به نام طاووس تاج‌الدوله ازدواج کرد. پس از آن بود که به مناسبت نام طاووس الدوله، تخت به نام تخت طاووس مشهور شد. 

جواهرات به کار رفته بر روی تخت طاووس بسیار متعدد و قابل توجه اند که از جمله آن ها می توان به تعداد بسیاری الماس، یاقوت کبود و زمرد اشاره کرد. ناصرالدین شاه که علاقه ویژه‌ای به جواهرات و نفایس سلطنتی داشت، در زمان خود دستور به تعمیر و بازسازی تخت داد. پس از انجام تعمیرات، تغییراتی جزئی نیز بر روی تخت اعمال شد که از آ‌ن‌ جمله اضافه شدن مصرع‌هایی با مضمون تعمیر تخت به فرمان ناصرالدین شاه است. این اشعار بر روی کتیبه‌ای از زر در اطراف تخت، به خط نستعلیق و با مینای لاجوردی نگاشته شده است. 

لازم به ذکر است که این تخت طاووس با تخت طاووس نادری متفاوت است. تخت طاووس نادری، تختی مزین به الماس کمیاب کوه نور بود که نادرشاه افشار به همراه الماس دریای نور آن را از هند به عنوان غنیمت به ایران آورد. تخت طاووس نادری پس از مرگ نادشاه اول به افغانستان برده شد و پس از جدا شدن الماس کوه نور، مستعمل شد و از بین رفت.

محل نگهداری تخت طاووس تا سال 1360 در کاخ گلستان بود، اما به سبب وجود جواهرات بر روی تخت، به خزانه جواهرات ملی در بانک مرکزی واقع در خیابان فردوسی منتقل شد.

دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان

همچنین می توانید درباره برخی از جواهرات و زیورآلات ایرانی در زیر بخوانید:

الماس دریای نور

دو دستبند زرین هخامنشی با سر شیر

تاج فرح پهلوی

گردنبند زرین هخامنشی

تاج کیانی | تاج فتحعلی شاه قاجار

تاج پهلوی


دوره تاریخی: اسلامی، قاجار

زمان ساخت: ۱۲۱۶ هجری قمری

سازنده: جوهرسازان اصفهانی

جنس: طلا و جواهراتی چون: الماس، یاقوت کبود و زمرد 

محل نگهداری: موزه جواهرات ملی، بانک مرکزی

تخت طاووس موزه جواهرات ملی
تخت طاووس موزه جواهرات ملی
تخت طاووس موزه جواهرات ملی

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

2 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
کاربر مهمان

شما که عکس هاتون کپی شده است مطلبتون هم در مورد عاقبت تخت طاووس کاملا غلطه ، چرا فکر میکنید با نوشتن به اطلاعات دیگران کمک میکنید ، کتاب که هیچ حداقل چند تا مقاله تاریخی بخونید که بدونید تخت طاووس به افغانستان نرفت بعد از مرگ نادر تکه تکه شد

زينب شيرازی

دوست عزیز در وهله اول به نظر میاد دچار سوتفاهم شدین و این تخت طاووس رو با تخت طاووس نادری اشتباه گرفتین. در وهله دوم اگه صرفا بحثتون روی بخش انتقال تخت طاووس به افغانستان هست، ممنون میشیم منابع خودتون رو در این باره در اختیار ما قرار بدین تا بررسی کنیم. 

07 اسفند 1398

06 اسفند 1398

مهدی

این تصاویری که شما استفاده کردید مربوط به تصویر مولاژ تخت طاووس هست که الان در کاخ گلستان نگهداری میشه و فاقد ارزش و زیبایی هست و با تخت طاووس واقعی کلی فرق داره

زينب شيرازی

دوست عزیز کارناوالی، سلام سخن شما در مورد عکس اول پست کاملا درست است؛ اما عکس های دوم و سوم که از نزدیک جزئیات تخت طاووس را به تصویر می کشند، کاملا حقیقی ست. در مورد استفاده از عکس مولاژ نیز باید گفت: متأسفانه عکسی واضح و با کیفیت از گنجینه های ملی در فضای مجازی یافت نشد، همچنین عکاسی در موره ملی جواهرات ممنوع است. بنابراین به ناچار از عکس مولاژ تخت طاووس استفاده شد. در ضمن در حال حاضر دیگر مولاژ تخت طاووس در کاخ گلستان نگه داری نمی شود. با تشکر از توجه شما و به اشتراک گذاشتن دیدگاه خود با کارناوال پایدار باشید.

30 مهر 1395

29 مهر 1395

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET