کارناوال - راهنمای سفر
ویدیو HD
زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

26 بهمن 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

فرح دیبا، آخرین همسر محدرضا پهلوی بود که در سال 1338 خورشیدی به عقد آخرین پادشاه ایران درآمد. فرح پهلوی جواهرات و زیورآلات مختلف و منحصر به فردی داشت که برخی از آن ها هم اکنون در موزه جواهرات ملی ایران موجود بوده و برخی دیگر با خود او به هنگام خروج از کشور برده شدند. تاج پیش رو، یکی از محبوب ترین تاج های فرح پهلوی است که از آن در بسیاری از مراسمات رسمی و موقعیت های مختلف استفاده می کرد. به طور مثال این تاج را در سفرش به ایالات متحده و کانادا همراه داشت.

اگر به تاج دقت کنید، می بینید از دو بخش ساخته شده که در نوار پایینی قلب شکل، الماس هایی با ارزش قرار گرفته و جنسی از پلاتین دارد. در همین قسمت دو ردیف الماس زرد و صورتی کمیاب به چشم می خورد و درست بر بالای آن 7 زمرد درشت تاج را آراسته اند. اطراف هر زمرد نیز الماس هایی ریز دیده می شود. الماس ها و سنگ هایی که در ساخت تاج محبوب فرح به کار رفته اند برخی جدید و برخی قدیمی می باشند. به نظر می رسد الماس های روی تاج، برشی از الماس های خزانه جواهرات ملی بوده باشد. زمردها احتمالا از آمریکای جنوبی و الماس های اطراف زمردها نیز از آفریقای جنوبی هستند.

این تاج را هری وینستون، جواهرساز معروف نیویورکی به مناسبت مراسم ازدواج فرح دیبا و محمدرضا پهلوی ساخته است. از محل کنونی این تاج اطلاعات دقیقی در دست نیست.

دوره تاریخی: پهلوی

سال ساخت: 1338 خورشیدی

سازنده: هری وینستون، جواهرساز آمریکایی

جنس: بدنه پلاتین و مزین به زمرد و الماس های زرد و صورتی


دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان

همچنین می توانید درباره برخی از جواهرات باشکوه و زیورآلات ایرانی در زیر بخوانید:

الماس دریای نور | بزرگ ترین الماس صورتی جهان

تاج پهلوی | تاج آخرین پادشاه ایران 

تاج فرح پهلوی

گردنبند زرین هخامنشی

دستبند طلا با اردک‌های لاجوردی

الماس کوه نور

تاج کیانی | تاج فتحعلی شاه قاجار

کره جواهر نشان

گوشواره طلا اشکانی

متأسفانه عکس باکیفیت تری از این تاج در دسترس نبود

تاج عروسی فرح پهلوی
تاج عروسی فرح پهلوی
تاج عروسی فرح پهلوی
تاج عروسی فرح پهلوی

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

1 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
ایرانی

گردنتون بشکنه با این دروغای شاخدارتون که میگین از محل دقیق تاج خبری نیست.موزه جواهرات ملی ایرانه و خیلیام دیدنش.چشای کورتونو وا کنین برین ببینین و دروغم نگین

06 آبان 1396

کلیه حقوق مادی و معنوی برای کارناوال محفوظ است. استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط کارناوال امکان پذیر است.