karnaval.ir

زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

15 مرداد 1395

به روز رسانی

29 مهر 1399

تاج کیانی تاج مخصوص پادشاهان قاجار است که به دستور فتحعلی شاه قاجار در ایران ساخته شده و به الماس، یاقوت، زمرد و مروارید مزین شده است.   

جالب آن که بعد از دوره ساسانی و قبل از دوره قاجار، استفاده از تاج به این شکل مرسوم نبود و پادشاهان از تاج به صورت جقه و پیش کلاه استفاده می کردند. پیش کلاه ها قطعه ای جواهرنشان بوده اند که بر روی کلاه ها نصب می شدند. 

جالب توجه است بدانید که تاج کیانی اولین تاجیست که بعد از دوران امپراتوری ساسانی و به سبک تاج های این امپراتوری ساخته شده است. تاج پادشاهان ساسانی بسته به سلیقه شاهان، وزن و شکل متفاوتی داشت. برخی از آن تاج ها چنان وزنی داشتند و سنگین بودند که آن ها را با زنجیر نازکی از سقف آویزان می کردند تا وزنش بر سر پادشاه سنگینی نکند. از جمله مشخصات ظاهری این تاج ها وجود کنگره بر روی آن است که نمادی مذهبی و ملی محسوب می شود و نشانی از خدایان باستانی محسوب می شود. در واقع استفاده از این کنگره ها برای به تصویر کشید رابطه شاه و خدا بوده است. 

یکی دیگر از ویژگی تاج های ساسانی وجود تشعشع و انوار خورشید در جلوی تاج بوده است که در تاج کیانی هم کاملا قابل مشاهده است. این انوار نشان از خورشید دارند. از آن جا که خورشید در ایران باستان نمادی از فر و ایزدان است، استفاده از این تشعشعات نشان از کسب مشروعیت شهریاران از سوی خدایان است.

تاج کیانی در سال 1212 هجری قمری ساخته شد و بعدها نیز مورد استفاده دیگر سلاطین قاجار قرار گرفت.

این تاج امروزه در موزه جواهرات ملی  یا خزانه جواهرات ملی در بانک مرکزی واقع در خیابان فردوسی نگه داری می شود.

دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان

همچنین می توانید درباره برخی از جواهرات باشکوه و زیورآلات ایرانی در زیر بخوانید:

الماس دریای نور

دو دستبند زرین هخامنشی با سر شیر

تاج فرح پهلوی

گردنبند زرین هخامنشی

تاج کیانی | تاج فتحعلی شاه قاجار

تاج پهلوی


دوره تاریخی: اسلامی، قاجار

سازندگان: جواهرسازان ایرانی

جنس: طلا و مزین به جواهراتی چون: الماس، یاقوت، زمرد و مروارید

محل نگهداری: خزانه جواهرات ملی، تهران

تاج کیانی در موزه جواهرات ملی

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

چند سالی است که با کارناوال، هر روز دست به قلم می شوم و نوشتن، گاه چالشی روزانه است و گاه، شربت بهار نارنج تگری که در یک روز داغ تابستانی به جانم می نشیند... و این چیزی است که آن را خوش حالی

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.