ویدیو HD
زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

14 تیر 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

وقتی صحبت از موزه می شود بلافاصله جایی مشهور و شناخته شده مانند لوور به ذهنمان می رسد و رنگی از افسوس در خاطرمان زنده می شود که چرا مشابهش را در ایران نمی بینیم و ارزشمند ترین میراث مان در کشورهایی خارجی نگهداری می شوند. اما لحظه ای دست نگهدارید. چقدر از موزه های ایران اطلاع دارید؟ تا به حال برای پر کردن اوقات فراغتتان چند بار به سراغ موزه های اطراف خود رفته اید و یا بازدید از یکی از موزه های مشهور را در لیست برنامه های خود گنجانده اید؟!

 موزه های سرشناسی هستند که قطعا تا به حال بارها نامشان را شنیده اید، اما اطلاع چندانی از مجموعه های تاریخی آن ها ندارید. امروز همراه کارناوال به کاخ موزه معروف گلستان می رویم تا با عکس های جالب و تاریخی آن بیش تر آشنا شویم.

 کاخ موزه گلستان مجموعه ای از عمارت های شاهانه و بخش های باشکوه است که قدمتشان به دوره زندیه و قاجاریه بر می گردد. هم اکنون در این کاخ، 12 بخش و موزه مختلف به چشم می خورد که بازدید از آن ها را نباید از دست بدهید. یکی از جالب ترین قسمت های کاخ موزه گلستان، بخش عکس‌خانه و مرکز اسناد تصویری است که بسیار منحصر به فرد می باشند. یکی از جالب توجه ترین نکاتی که درباره عکس‌خانه کاخ گلستان باید بدانید، این است که این مجموعه عکس، دومین مخزن عکس و فیلم بزرگ دنیاست که درست بعد از مجموعه تصویری موزه بریتانیا قرار می گیرد!

در بخش عکس‌خانه که در واقع حوض خانه عمارت بادگیر محسوب می شود، مجموعه ای از عکس های دوره قاجار و وسایل عکاسی به نمایش عموم درآمده اند. اغلب این عکس ها را ناصرالدین شاه، شاه علاقه مند به عکاسی گرفته و بر روی برخی از آن ها می توانید دست خط وی را تشخیص دهید. یکی از عکس های جذاب بخش عکس‌خانه، سلفی دست جمعی ناصرالدین شاه به همراه سوگولی هایش است که در آیینه کاخ گلستان به ثبت رسیده است. از این عکس می توان به عنوان یکی از نخستین سلفی های سلطنتی دنیا و یک سلفی ایرانی یاد کرد.

همان طور که گفته شد امروزه سلفی جالب ناصر الدین شاه در عکس‌خانه کاخ گلستان نگهداری می شود و همه روزه از ساعت 9 تا 17 می توانید به بازدیدش بروید.

دوره تاریخی: قاجار

محل عکاسی: کاخ گلستان

محل نگهداری: عکس خانه، کاخ موزه گلستان

هزینه ها: ورودی: 2500 تومان، عکس خانه: 2000 تومان

ساعات بازدید: 9 تا 17

آدرس: تهران، خیابان پانزده خرداد، میدان ارگ

Photo by : Unknown

در زیر عکسی از حوضخانه عمارت بادگیر (عکس خانه) می بینید:

Photo by : Unknown

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET