karnaval.ir

زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

24 فروردین 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

موزه جواهرات ملی یکی از آن موزه هاست که دیدنش را نباید به هیچ وجه از دست دهید. موزه ای با مجموعه های خارق العاده و بی بدیل که ارزشمندترین جواهرات ایران را در خود جای داده است. الماس دریای نور، زیورآلات سلطنتی، جواهرات گران قیمت فرح و ... از جمله موارد جذابی است که در این موزه پیش روی شما قرار دارد. برای آشنایی با برخی از جواهرات و اشیاء ارزشمند موزه بخوانید : آثار موزه جواهرات ملی

گنجینه پیش رو، شمشیر مورد علاقه فتحعلی شاه قاجار است که در برخی از نقاشی های پرتره معروف او به چشم می خورد. وقتی با دقت به این شمشیر گرانبها نگاه می کنیم، خراش هایی بر روی دسته جواهرنشانش به چشم می خورند. این خراش ها گویای علاقه فتحعلی شاه به شمشیر و میزان استفاده او از شمشیر است. 

شمشیر مورد علاقه فتحعلی شاه را یکی از بهترین شمشیر سازان ایرانی ساخته که توسط پدربار سلطنتی به کار گرفته شده بود. البته جالب است بدانید که در گنجینه جواهرات ملی، تنها یک شمشیر دیگر است که ساخته دست این هنرمند ایرانی می باشد. تیغه شمشیر از جنس فولاد بوده و بر روی سنگ های قیمتی چون زمرد و مرواید به چشم می خورد. همچنین بدنه شمشیر به چندین قطعه اسپینل مزین است. یکی از آن ها بر روی دسته شمشیر و دو قطعه دیگر نیز بر روی غلاف شمشیر قرار دارند. این دو قطعه به ترتیب وزن هایی در حدود 20 و 25 قیراط دارند.

برای بازدید از شمشیر محبوب فتحعلی شاه قاجار و دیگر جواهرات ملی ایران باید به موزه جواهرات ملی واقع در خیابان فردوسی بروید. 

دوره تاریخی: اسلامی، قاجار

زمان ساخت: سال 1171 خورشیدی

جنس: تیغه فولاد، مزین به زمرد، مروارید، اسپینل

محل نگهداری: موزه جواهرات ملی یا خزانه جواهرات ملی ایران

زمان بازدید: 14 تا 16:30 به غیر از ایام تعطیل


دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان

همچنین می توانید درباره برخی از جواهرات باشکوه و دیگر آثار ایران و جهان در زیر بخوانید:

خزانه جواهرات ملی ایران

الماس دریای نور | بزرگ ترین الماس صورتی جهان

تاج پهلوی | تاج آخرین پادشاه ایران 

تاج فرح پهلوی

اولین لباس عروس سفید دنیا | لباس ملکه انگلیس

گردنبند تاجگذاری فرح پهلوی

لباس تاج الملوک در عروسی محمدرضا پهلوی

الماس کوه نور

مشهور ترین تاج انگلیس | تاج ولادیمیر

تاج محبوب فرح پهلوی

تاج کیانی | تاج فتحعلی شاه قاجار

کره جواهر نشان

نیمتاج نورالعین | الماس دریای نور روی تاج ملکه ایران

شمشیر فتحعلی شاه

در زیر نقاشی مینیاتوری فتحعلی شاه را به همراه شمشیرش می بینید:

شمشیر فتحعلی شاه

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

چند سالی است که با کارناوال، هر روز دست به قلم می شوم و نوشتن، گاه چالشی روزانه است و گاه، شربت بهار نارنج تگری که در یک روز داغ تابستانی به جانم می نشیند... و این چیزی است که آن را خوش حالی

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.