کارناوالِ جدیدی در راه است
خبرم کن arrow_back

هزینه های سفر به کازان روسیه

فوتبال از آن ورزش های هیجانی است که می تواند دو ساعت تمام شما را میخکوب خودش کند و برای دقایقی همه دغدغه ها و بالا و پایین زندگی را به دست فراموشی بسپارد. فرقی نمی کند فوتبالی باشید یا نه، وقتی صحبت صعود تیم ملی کشورمان به یکی از معتبرترین رویدادهای بین المللی ورزش مانند بازی های جام جهانی است، این مسابقات برای هر کسی هیجان انگیز خواهد بود. از همین رو بسیاری با آغاز مسابقات جام جهانی، راهی سفر می شوند تا با یک تیر دو نشان بزنند؛ هم بازی ها را از نزدیک تماشا کنند و هم گردشی جذاب در کشور میزبان بازی ها داشته باشند.

کارناوال هم بی کار ننشسته و می خواهد همراه دیگر عاشقان فوتبال خود را برای سفر به روسیه، میزبان مسابقات جام جهانی 2018 مهیا کند. از همین رو مجموعه ای از مقالات مختلف را برای شما آماده کردیم تا نشان دهیم برای سفر به هر یک از شهرهای میزبان بازی های تیم ملی ایران، چه کارهایی باید انجام داد و چه هزینه هایی پیش روی مان قرار دارد. قبل تر راه ها و هزینه های سفر به دو شهر سن پترزبورگ و مسکو را بررسی کردیم و این بار به سراغ شهر کازان رفته ایم؛ شهری که میزبان بازی یوزپلنگان ایرانی و تیم ملی اسپانیاست. 

همراه ما باشید و از چند و چون سفر به کازان مطلع شوید.

ورود به به صفحه اختصاصی مطالب ویژه جام جهانی 2018

هزینه های سفر به کازان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

آشنایی مختصر با شهر کازان Kazan

شهر کازان پایتخت و بزرگترین شهر جمهوری تاتارستان روسیه است که جمعیتی 1,143,535 نفری را در خودش جای داده است و ششمین شهر پرجمعیت این کشور محسوب می شود. این شهر در حاشیه رود ولگا قرار گرفته و با پایتخت روسیه فاصله ای 800 کیلومتری دارد. اگر فوتبالی باشید خیلی خوب می دانید که این شهر یکی از میزبانان مسابقات جام جهانی 2018 روسیه بود و بازی دوم ایران با اسپانیا نیز در این شهر برگزار شد. کازان در مجموع میزبان 6 بازی مختلف در مراحل مختلف جام جهانی بود و بنابراین از آن زمان بیشتر شناخته شد و گردشگران بسیاری به این شهر سفر کردند. باید بدانید شهر کازان ویژگی های منحصر به فردی دارد که توانست جزو شهرهای میزبان مسابقات باشد؛ مثلا این شهر در سال 2009 به عنوان سومین پایتخت روسیه و پایتخت ورزشی این کشور برگزیده شد. همچنین خوب است بدانید که شهر کازان یکی از محبوب ترین مقاصد کشور روسیه محسوب می شود و آمار بازدید از جاذبه های مشهورش بسیار قابل توجه است. به طور مثال تنها در سال 2015، 2.1 میلیون گردشگر به این شهر پا گذاشته اند که از آن میان 1.5 میلیون نفر از مشهورترین جاذبه شهر یعنی کاخ کرملین کازان دیدن کرده اند. همچنین 1 میلیون از گردشگران، پارک آبی مشهور «ریویرا کازان» را برای تفریح انتخاب کردند. از دیگر جاذبه های پرطرفدار شهر کازان می توان به مسجد قل شریف، پارک میلیونیوم کازان و موزه ملی تاتارستان اشاره کرد.

در ادامه با دانستنی های مهم شهر کازان و کشور روسیه آشنا می شویم:

1- همان طور که می دانید زبان رسمی و ملی کشور روسیه، روسی است.

2- ساعت رسمی کشور روسیه 30 دقیقه از ایران عقب تر است. 

3- پیش شماره و شماره های ضروری: 

پیش شماره روسیه: 7+

پیش شماره کازان: 843

شماره آتش‌نشانی: 101

شماره پلیس: 102

شماره اورژانس: 103

4- پایانه هوایی شهر: فرودگاه بین المللی کازان | Kazan International Airport: این فرودگاه در 30 کیلومتری جنوب شرقی مرکز کازان قرار دارد. 

5- جالب است بدانید بیشترین جمعیت مذهبی شهر کازان روسیه را مسلمانان سنی مذهب و مسیحیان ارتدکس تشکیل می دهند و پس از این دو، پیروان دین یهودی، مسیحیان پروتستان، کاتولیک و بهایی در شهر به چشم می خورند. 

برای آشنایی بیشتر با کشور روسیه و برخی از نکات آن، خواندن مطلب زیر خالی از لطف نیست:

آشنایی با شهر کازان | Photo by : Yuliya Baturina
Photo by : Yuliya Baturina

واحد پول روسیه، سطح قیمت کازان

واحد پول کشور روسیه، روبل است که آن را با نماد ₽ و حروف اختصاصی RUB می شناسند. در حال حاضر هر 1 روبل روسیه (معادل 200 تومان) است.

از جمله اسکانس های رایج روبل می توان به 50 روبل (آبی)، 100 روبل (صورتی)، 500 روبل (بنفش)، 1000 روبل (سبز) و 5000 روبل (نارنجی) اشاره کرد. خوب است بدانید که به واحد کوچکتر پول روسیه کوپک می گویند و هر روبل برابر با 100 کوپک است. 

همچنین از جمله سکه های رایج روسیه می توان به 1 و 2 روبل و 10 و 50 کوپک اشاره کرد. 

برای تهیه روبل دو راه در پیش رو دارید: 

۱- در ایران دلار بخرید و آن را در صرافی های بسیاری که در سطح شهر مسکو به چشم می خورند، به روبل تبدیل کنید.

۲-  برای تبدیل ارزهای غیر متداول مانند روبل باید به شعب بانک‌ِ ملی در سطح شهر مراجعه کنید.

سطح قیمت شهر کازان

 وقتی حرف سفر به روسیه پیش کشیده می شود، اغلب ما مقصد گران قیمتی را متصور می شویم و حسابش را از سفر به کشورهایی مانند ترکیه و تایلند و دیگر مقاصد آسیایی جدا می کنیم. وقتی این موضوع را از زوایه آمار و ارقام بررسی کنیم، می بینیم تصور درستی داشته ایم؛ اما باید توجه کنید که این موضوع در شهرهای مختلف این کشور وسیع مانند مسکو و کازان و سن پترزبورگ، قدری متفاوت است. به طور مثال وقتی به صورت جزیی تر هزینه های شهر کازان را با شهری مانند تهران بررسی می کنیم، در برخی موارد این موضوع صادق است؛ اما در باقی موارد خواهیم دید که کازان هزینه های پایین تری به نسبت تهران دارد. بنابراین کازان همانند سن پترزبورگ و مسکو هزینه های سفر هنگفتی ندارد. برای آشنایی دقیق تر با این تفاوت ها، همراه‌مان باشید و بخش هزینه های سفر این مقاله را از دست ندهید. 

اگر مایلید با راه هایی کاربردی برای کاهش هزینه های سفر آشنا شوید، خواندن مقاله زیر را از دست ندهید:

چگونه بدون پول سفر کنیم؟ | راه هایی برای کاهش هزینه های سفر

واحد پول روسیه | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

مخصوص تماشاچیان جام جهانی 2018 روسیه

اگر شما هم از تماشاچیان جام جهانی 2018 بودید و برای تماشای بازی ها به کشور روسیه و یکی از استادیوم ها رفتید، خبر خوبی برای شما داریم. همان طور که یادتان مانده شما با در دست داشتن کارت فن آی دی خود توانستید بدون ویزا وارد خاک روسیه شوید. حال مسوولین کشور روسیه ترتیبی داده اند که تا شما بتوانید تا انتهای سال 2018، بدون ویزا و تنها با کارت فن آی دی، باز هم به کشور روسیه سفر کنید. 

کارت فن آی دی | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

مدارک و هزینه های قبل از سفر 

پیش از شروع سفر باید برای گرفتن پاسپورت و یا گذرنامه اقدام کنید که در این مسیر هزینه هایی پیش روی شما قرار دارد: 

++ هزینه های گذرنامه عبارت اند از:

  • 1- هزینه 1000 تومان بابت شناسه
  • 2- هزینه 3750 تومان به حساب شهرداری بابت عوارض شهرداری
  • 3- هزینه 100000 تومان برای خزانه داری استان بابت تعرفه صدور گذرنامه
  • 4- هزینه 36980 تومان بابت خدمات دفاتر پلیس +۱۰ و هزینه پست

+ از دیگر مدارک مورد نیاز روادید یا ویزا است که هزینه ویزا توریستی روسیه در حدود 226 هزار تا 1 میلیون و 360 هزار تومان خواهد شد.

مراحل و مدارک لازم جهت دریافت گذرنامه

مدارک و هزینه ها | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

ویزا برای سفر به روسیه

خوب است بدانید که طبق قانونی که از ۱۱ ژانویه سال ۲۰۱۶ به تصویب رسیده است، تمام ایرانی ها برای درخواست ویزای روسیه باید از فرم جدید و ویزای الکترونیکی روسیه استفاده کرده و به این منظور به سایت سفارت مراجعه کنند. همچنین توجه داشته باشید که استفاده از هر روش دیگری برای پر کردن فرم ویزا، در هیچ شرایطی مورد پذیرش سفارت روسیه قرار نمی گیرد. بنابراین اگر می خواهید شخصی به کشور روسیه سفر کنید، لازم است خودتان برای دریافت ویزا اقدام کنید؛ اما توجه داشته باشید که برای سفر گروهی و یا با تور به کشور روسیه، نیازی به دریافت ویزا ندارید.

کشور روسیه چندین نوع ویزای گردشگری، تجاری، کاری و ... دارد که شما برای سفر تفریحی نیاز است جهت دریافت ویزای توریستی یا گردشگری اقدام کنید. 

 ویزای گردشگری روسیه برای هر فرد متقاضی، حداکثر تا 1 ماه اعتبار داشته و تنها می تواند به صورت یک بار ورود و یا دو بار ورود صادر شود. باید توجه داشته باشید که برای انجام بخشی از فرآیند ویزای گردشگری روسیه لازم است تا به برخی از آژانس های مسافرتی مراجعه کنید. برای درخواست این ویزا داشتن مدارک زیر الزامی است:

  • تاییدیه گردشگری: این مدرک را می توانید از آژانس های مسافرتی مورد تایید سفارت روسیه و آن هایی که در وزارت امور خارجه روسیه ثبت شده اند، دریافت کنید. در این تاییدیه باید نام کامل شما، تاریخ تولد، شماره پاسپورت، تاریخ ورود و خروج، برنامه سفر، شماره ارجاع آژانس، مهر رسمی و امضای مسوول قانونی مربوط درج شده باشد. خوب است بدانید که برای گرفتن ویزای گردشگری روسیه احتیاجی به داشتن رزرونامه هتل ندارید. 
  • بلیت رفت و برگشت: تاریخ بلیت رفت و برگشت شما به روسیه باید با تاریخ درج شده در تاییدیه گردشگری و البته تاریخ رزرو هتل تان همخوانی داشته باشد.
  • پاسپورت معتبر: طبیعتا پاسپورت شما باید اصل بوده، حداقل دو صفحه خالی داشته و اعتبار آن باید بیش از 6 ماه باشد.
  • فرم درخواست ویزا : باید فرم درخواست ویزا را با دقت، به درستی و به زبان انگلیسی پر کرده باشید و در انتها آن را امضا بزنید.
  • یک قطعه عکس 3 × 4

نکته اول: توجه داشته باشید که به هنگام ورود به خاک روسیه و در هنگام کنترل ویزای شما، ممکن است تاییدیه گردشگری و بلیت برگشت با تاریخ مشخص را از شما درخواست کنند. بنابراین لازم است تا از تاییدیه گردشگری خود یک نسخه کپی تهیه کرده و بلیت برگشت خود را نیز همراه‌تان داشته باشید. 

نکته دوم: لازم است که تمام مدارک خواسته شده تا 5 روز کاری پیش از ورود به روسیه، به سفارت ارسال شده باشند. 

هزینه ویزای گردشگری روسیه

نوع ویزا هزینه به دلار
ویزای یک بار ورود 70 دلار (معادل 896,000 تومان)
ویزای یک بار ورود فوری 140 دلار (معادل 1,792,000 تومان)
ویزای دو بار ورود 112 دلار (معادل 1,433,600 تومان)
ویزای دو بار ورود فوری 224 دلار (معادل 2,867,200 تومان)

در نهایت توصیه می کنیم برای آشنایی بیشتر با ویزاهای روسیه و شرایط آن ها مطلب زیر را مطالعه کنید:

ورود به مطلب سفارت روسیه و مراحل اخذ ویزای این کشور

ویزا برای سفر به روسیه | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

راه های سفر به کازان و هزینه ها

خوب است بدانید در حالت عادی، معمولا تور به خصوصی برای سفر به کازان وجود ندارد و در نتیجه تنها راه ممکن برای سفر و گشت و گذار در کازان، استفاده از راه شخصی است؛ در ادامه با شرح انواع راه ها و هزینه های هر یک آشنا می شویم:

 راه‌های سفر به کازان عبارت اند از:

شخصی: 1) هواپیما

             2) ترکیبی

عوارض خروج از کشور

خوب است بدانید که عوارض خروج از کشور برای بار اول 220 هزار تومان، بار دوم 330 هزار تومان و بار سوم به بعد 440 هزار تومان است که می توانید آن را به صورت اینترنتی در این جا و یا حضوری در فرودگاه و یا پایانه های مرزی زمینی پرداخت کنید. 

راه های سفر به کازان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

سفر شخصی به کازان

برای سفر شخصی به کازان راه های مختلفی پیش روی شماست که در ادامه با آن آشنا می شویم:

1- هواپیما

مسیر هوایی یکی از راحت ترین راه ها برای سفر به مقاصد بسیار دور هستند. برای سفر به کازان نیز می توانید از هواپیما استفاده کنید البته باید بدانید که هیچ پرواز مستقیم و داخلی از ایران به مقصد این شهر وجود ندارد. بنابراین بهترین کار آن است که ابتدا خود را به مسکو برسانید و سپس با پروازهای روسی به کازان بروید. حسن انتخاب پروازهای روسی، قیمت مناسب تر بلیت هاست. هزینه این پروازها به صورت یک طرفه عبارت اند از:

+ پروازهای ایرانی تهران - مسکو: 850,000 تا 2,300,000 تومان

پرواز مسکو - کازان: بین 32 دلار (معادل 409,600 تومان) تا 60 دلار (معادل 768,000 تومان)

در هنگام خرید بلیت ها به فرودگاه های مبدا و مقصد در روسیه و ساعت بلیت ها توجه داشته باشید، چرا که مسکو در مجموع سه فرودگاه دارد، بنابراین لازم است زمان رسیدن خود به ترمینال یا فرودگاه مبدا در مسکو را در نظر بگیرید. 

فرودگاه کازان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

2- راه های ترکیبی

از دیگر راه های دسترسی به کازان می توان به مسیر زمینی اشاره کرد. البته در این روش ابتدا باید هوایی خود را به مسکو برسانید و سپس از راه های زیر استفاده کنید. 

*هواپیما + قطار

خوب است بدانید قطارهای متنوعی با هزینه ها و خدمات مختلفی هر روزه از مسکو به سوی کازان حرکت می کنند. در مجموع انواعی از قطارهای درجه یک، دو، سه و اتوبوسی وجود دارد که در 11 تا 13 ساعت، فاصله مسکو تا کازان را طی می کنند. ساعت حرکت این قطارها از صبح تا شب متفاوت بوده و بنابراین به راحتی می توانید قطار موردنظر خود را پیدا کنید. در ادامه هزینه ها برای مسیر یک طرفه گفته شده اند:

پروازهای ایرانی تهران - مسکو: 850,000 تا 2,300,000 تومان

قطارهای مسکو - کازان: بین 1343 روبل روسیه (معادل 268,840 تومان) تا 8656 روبل روسیه (معادل 1,732,800 تومان)

برای دیدن برنامه قطارهای روسیه و یا خرید بلیت آن ها می توانید از این سایت استفاده کنید. 

ایستگاه قطار کازان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

هزینه‌ ها در طول سفر به کازان

سفر شما به کازان می تواند با هزینه های مختلفی همراه باشد که افزایش و کاهش آن کاملا به نحوه برنامه ریزی شما بستگی دارد. در این جا با ارایه متوسط قیمت این موارد به شما کمک می کنیم تا بتوانید یک شمای کلی از هزینه های سفر به روسیه به دست آورید.

+ خوب است بدانید تمامی این هزینه ها به صورت جداگانه و مورد به مورد بررسی شده و به روز هستند و در آینده و در فواصلی مشخص نسبت به بروز رسانی شان اقدام خواهد شد.

در ادامه به صورت جزیی درباره هزینه‌های زیر صحبت خواهیم کرد:

1- هزینه‌های حمل و نقل در کازان

2- هزینه های اقامت در کازان

3- هزینه‌های خوراک در کازان

4- هزینه های تفریح در کازان

5- هزینه‌های سوغاتی و پوشاک در کازان

6- هزینه سرویس موبایل در کازان

شهر کازان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

1- هزینه‌ های حمل و نقل درون شهری کازان

گرچه کازان در مقایسه با شهرهایی مانند مسکو و سن پترزبورگ وسعت چندانی ندارد؛ اما سیستم حمل و نقل متنوع و مدرنی دارد و از جمله گزینه های در دسترس آن می توان به مترو، تراموا، اتوبوس برقی و اتوبوس اشاره کرد. خوب است بدانید که مرکز شهر کازان در واقع آن قدر کوچک است که می توانید با پیاده روی به اغلب نقاط آن دسترسی پیدا کنید؛ اما اگر بخواهید از رود ولگا عبور کنید و خود را به بخش شرقی شهر برسانید، استفاده از وسایل اشاره شده بسیار کارآمد خواهد بود. 

*کارت هوشمند شهر کازان

برای پرداخت هزینه وسایل حمل و نقل کازان مانند مترو، تراموا، اتوبوس برقی و اتوبوس می توانید از کارت های هوشمند کازان استفاده کنید. گرچه این روش چندان برای گردشگران توصیه نمی شود، چرا که تخفیفی که به شما در این روش تعلق می گیرد بسیار ناچیز است و احتمالا به دردسر تهیه کارت و شارژ آن نمی ارزد. چرا که نخست هر کارت تنها برای یک نفر کاربرد دارد و همچنین علاوه بر این کارت لازم است نقشه ای با هزینه 75 روبل روسیه (معادل 15,010 تومان) را تهیه کنید. همچنین برای مترو یک نوع کارت هوشمند و برای اتوبوس، تراموا و اتوبوس برقی یک نوع کارت دیگر کاربرد دارد. در هر حال اگر علاقه دارید تا از این کارت های هوشمند تهیه کنید، خوب است بدانید کارت های هوشمند مترو هزینه ای برابر با 45 روبل روسیه (معادل 9,000 تومان) و کارت های هوشمند تراموا، اتوبوس و اتوبوس برقی برابر با 75 روبل روسیه (معادل 15,010 تومان) هستند. 

متروی کازان: متروی کازان در مجموع یک خط و 10 ایستگاه دارد که مرکز شهر را به جنوب شرقی آن متصل می کند. با استفاده از متروی کازان می توانید به برخی از جاذبه های معروف شهر مانند کاخ کرملین کازان و مرکز خرید سیوکونایا اسلوبادا (Sukonnaya Sloboda) دسترسی پیدا کنید. برای پرداخت هزینه های متروی کازان می توانید از سکه های مترو و یا کارت های هوشمند استفاده کنید که بسته به نوع پرداخت، کرایه شما بین 23 روبل روسیه (معادل 4,600 تومان) تا 25 روبل روسیه (معادل 5,000 تومان) متفاوت خواهد بود. خوب است بدانید سفر برای کودکان زیر 7 سال در متروی کازان رایگان بوده و ساعت کاری این مترو از 6 صبح تا 12 شب است. 

تراموا، اتوبوس برقی و اتوبوس: برای پرداخت هزینه های این سه وسیله نقلیه نیز می توانید از پول نقد و یا کارت های هوشمند استفاده کنید. کرایه این وسایل به صورت نقد 25 روبل روسیه (معادل 5,000 تومان) و با کارت 23 روبل روسیه (معادل 4,600 تومان) است. 

تاکسی: مانند اغلب نقاط دنیا، تاکسی های کازان نیز گران ترین وسایل حمل و نقل عمومی محسوب می شوند. هزینه ورودی تاکسی های کازان 60 روبل روسیه (معادل 12,010 تومان) است و به ازای هر 1 کیلومتر هزینه ای برابر با 13 روبل روسیه (معادل 2,600 تومان) به کرایه افزوده می شود. 

فاصله (کیلومتر) هزینه
۵ کیلومتر 125 روبل روسیه (معادل 25,020 تومان)
۱۰ کیلومتر 190 روبل روسیه (معادل 38,030 تومان)
20 کیلومتر 320 روبل روسیه (معادل 64,050 تومان)
30 کیلومتر 450 روبل روسیه (معادل 90,080 تومان)

تاکسی های آنلاین: در کنار تاکسی های عمومی شهر می توانید برای گشت و گذار در کازان از تاکسی های آنلاین استفاده کنید. این تاکسی ها که همانند اسنپ خودمان هستند، ابتدا باید اپلیکیشن موبایلی آن ها را روی گوشی هوشمند خود نصب کرده و سپس با مشخص کردن مبدا و مقصد، تاکسی خود را انتخاب کنید. از جمله تاکسی های آنلاین موجود در روسیه می توان به اوبر (Uber) و یاندکس تاکسی (YandexTaxi) اشاره کرد. 

اجاره دوچرخه: یکی دیگر از راه ها برای گردش در شهر کوچکی چون کازان استفاده از دوچرخه است. البته کرایه دوچرخه در کازان ارزان نیست و برای 12 ساعت حدود 500 روبل روسیه (معادل 100,090 تومان) و برای یک روز حدود 600 روبل روسیه (معادل 120,110 تومان) خواهد بود. 

2- هزینه های اقامت در کازان

در این جا با هزینه انواع اقامتگاه ها مانند هتل ها، آپارتمان ها و هاستل های شهر کازان آشنا می شویم:

هتل ها: طیف هزینه هر نوع هتل در هر شب ارایه شده است.

هتل های ۲ ستاره: بین 500 روبل روسیه (معادل 100,090 تومان) تا 4500 روبل روسیه (معادل 900,830 تومان)

هتل های ۳ ستاره: بین 630 روبل روسیه (معادل 126,110 تومان) تا 5500 روبل روسیه (معادل 1,101,020 تومان)

هتل های ۴ ستاره: بین 2560 روبل روسیه (معادل 512,470 تومان) تا 6700 روبل روسیه (معادل 1,341,240 تومان)

هتل های ۵ ستاره: بین 6120 روبل روسیه (معادل 1,225,130 تومان) تا 170000 روبل روسیه (معادل 34,031,580 تومان)

آپارتمان: خوب است بدانید تنها گزینه های اقامتی شما در کازان به هتل ها محدود نمی شود و می توانید روی آپارتمان ها نیز حساب باز کنید. هزینه آپارتمان های کازان بسته به موقعیت، مساحت، تعداد اتاق و امکانات متفاوت هستند. 

شبی بین 1000 روبل روسیه (معادل 200,180 تومان) تا 8000 روبل روسیه (معادل 1,601,480 تومان) 

هاستل ها: یکی از ارزان ترین گزینه های ممکن برای اقامت، هاستل ها هستند. خوب است بدانید بیش از 300 هاستل مختلف در شهر کازان وجود دارد که هزینه آن ها بین 200 روبل روسیه (معادل 40,030 تومان) تا 680 روبل روسیه (معادل 136,120 تومان) متفاوت است.

3- هزینه‌ های خوراک در کازان

هنگامی که به شهری سفر می کنید برای صرف غذا، گزینه های بسیار متنوعی پیش روی شماست که هزینه های متفاوتی نیز دارند. می توانید به سراغ رستوران ها بروید و غذای حاضری را انتخاب کنید و البته هزینه بیشتری بپردازید و یا در اقتصادی ترین حالت، خود دست به کار شوید و با خرید مواد و محصولات اولیه آشپزی کنید. در این جا با طیف هزینه هر کدام آشنا می شویم.

رستوران و فست فود: 

رستوران های ارزان قیمت: حدود 400 روبل روسیه (معادل 80,070 تومان) تا 700 روبل روسیه (معادل 140,130 تومان)

رستوران متوسط قیمت: حدود 600 روبل روسیه (معادل 120,110 تومان) تا 1100 روبل روسیه (معادل 220,200 تومان)

رستوران لوکس: از 1000 روبل روسیه (معادل 200,180 تومان) به بالا

فست فودهای زنجیره ای مانند مک دونالد و یا فست فودهای مشابه: حدود 200 روبل روسیه (معادل 40,030 تومان) تا 400 روبل روسیه (معادل 80,070 تومان)

خوراکی های لازم: 

نان (500 گرمی): حدود 30 روبل روسیه (معادل 6,000 تومان)

شیر (1 لیتر): 55 روبل روسیه (معادل 11,010 تومان)

برنج سفید (کیلویی): حدود 67 روبل روسیه (معادل 13,410 تومان)

جوجه بی استخوان (۱ کیلو): حدود 250 روبل روسیه (معادل 50,040 تومان)

گوشت قرمز (1 کیلو): حدود 436 روبل روسیه (معادل 87,280 تومان)

تخم مرغ 12 عددی: 67 روبل روسیه (معادل 13,410 تومان)

یک بطری آب 1.5 لیتری: حدود 33 روبل روسیه (معادل 6,600 تومان)

میوه و سبزیجات (1 کیلوگرم): 

گوجه فرنگی: حدود 100 روبل روسیه (معادل 20,010 تومان)

پیاز: حدود 24 روبل روسیه (معادل 4,800 تومان)

سیب زمینی: حدود 30 روبل روسیه (معادل 6,000 تومان)

کاهو: حدود 66 روبل روسیه (معادل 13,210 تومان)

سیب: حدود 76 روبل روسیه (معادل 15,210 تومان)

موز: حدود 61 روبل روسیه (معادل 12,210 تومان)

پرتقال: حدود 72 روبل روسیه (معادل 14,410 تومان)

ورود به صفحه بهترین غذاهای روسیه | تجربه ای از طعم های جدید

هزینه‌ های خوراک در کازان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

4- هزینه های تفریح در کازان

کازان مانند هر شهر دیگری جاذبه ها و تفریحات مخصوص به خودش را دارد که در این جا با هزینه آن ها آشنا می شویم:

1) کاخ کرملین کازان: 700 روبل روسیه (معادل 140,130 تومان)

2) پارک آبی ریوریا: 1050 روبل روسیه (معادل 210,190 تومان) تا 1250 روبل روسیه (معادل 250,230 تومان)

3) مسجد قل شریف کازان | Qolşärif Mosque: رایگان

4) معبد همه ادیان کازان | Temple of All Religions: رایگان

5) موزه تاریخ طبیعی: 200 روبل روسیه (معادل 40,030 تومان)

6) موزه سالگرد هزار سالگی کازان: 75 روبل روسیه (معادل 15,010 تومان)

7) موزه سبک زندگی شوروی: 250 روبل روسیه (معادل 50,040 تومان)

8) موزه کودکی شاد: 250 روبل روسیه (معادل 50,040 تومان)

9) موزه تاریخ کازان: 200 روبل روسیه (معادل 40,030 تومان)

10) تور قایق سواری کازان: از 6500 روبل روسیه (معادل 1,301,200 تومان) تا 50000 روبل روسیه (معادل 10,009,280 تومان)

11) تورهای گشت شهری با اتوبوس هاپ آن هاپ آف: از 12 دلار (معادل 153,600 تومان) به بالا

ورود به صفحه پارک آبی ریویرا در کازان

5- هزینه‌های سوغاتی و پوشاک در کازان

یکی از هیجان انگیزترین بخش های سفر به هر نقطه ای، خرید سوغاتی و یادگاری هاست. داشتن اطلاعاتی در این باره به شما کمک می کند تا بدانید در حین سفر دنبال چه نوع وسایلی باشید و محصول مورد نظرتان را گران تر نخرید. از جمله سوغات روسیه می توان به سنگ کهربا و زیورآلات آن، تخم مرغ های تزیینی، عروسک های روسی معروف به ماتریوشکا، کلاه های پشمی روسی (اوشانکا | Ushanka)، جعبه های لاکی، شکلات، لوازم آرایش، سازهای سنتی موسیقی و ...اشاره کرد.

معمولا برای صنایع دستی نمی توان هزینه مشخصی را ارایه داد و تنها حرفه ای ها می توانند قیمت واقعی و یا منصفانه تر آن را تشخیص دهند. برای آن که بتوانید در خرید سوغاتی خود در بازارهای محلی موفق تر عمل کنید، پیشنهاد می شود این مقاله آموزشی را بخوانید:

روشهای چانه زنی برای خرید سوغاتی در سفر

پوشاک: قیمت پوشاکِ برند و غیر برند کازان در اغلب موارد بسیار گران تر از موارد مشابه در شهر تهران است و در هزینه ها تفاوتی 30 تا 100 درصدی به چشم می خورد. بنابراین کازان نیز مانند دیگر شهرهای روسیه مقصد مناسبی برای خرید و بازارگردی محسوب نمی شود.

هزینه یک شلوار جین برند در کازان حدود 5400 روبل روسیه (معادل 1,081,000 تومان)

یک پیراهن زنانه با برند زارا یا اچ اند ام حدود 3000 روبل روسیه (معادل 600,550 تومان)

یک جفت کفش نایک حدود 4500 روبل روسیه (معادل 900,830 تومان)

یک جفت کفش چرم مردانه حدود 5500 روبل روسیه (معادل 1,101,020 تومان)

هزینه‌های سوغاتی و پوشاک در کازان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

6- هزینه سرویس موبایل در روسیه

یکی از چالش های سفر خارجی آن است که سیمکارت کشور مقصد را تهیه کنیم و یا به سیمکارت خودمان بسنده و از خدمات رومینگ بهره ببریم. نکته ای که اینجا باید در نظر گرفت، توجه به هزینه هایی مانند خرید سیمکارت، تعرفه های مکالمه و مقایسه آن با هزینه های رومینگ است.

در این رابطه باید بدانید که نرخ مکالمه موبایلی در روسیه قدری از ایران گران تر بوده و هزینه هر یک دقیقه برقراری ارتباط با استفاده از اپراتورهای این کشور، در حدود 1.47 روبل روسیه (معادل 290 تومان) خواهد بود. خوب است بدانید که در کشور روسیه 4 اپراتور معروف وجود دارد که خدمات موبایلی روسیه را به عهده دارند. این 4 اپراتور عبارت اند از: ام تی اس (MTS)، مگافون (Megafon)، بی لاین (Beeline) و تله 2 (Tele 2). همان طور که ترتیب نام بردن این اپراتورها نشان می دهد، می توان گفت ام تی اس و مگافون محبوب ترین اپراتورهای روسیه هستند و کاربران بیشتری دارند. البته پوشش و خدمات این اپراتورها بسیار شبیه به هم بوده و تهیه آن ها بسیار ساده است. تنها کافیست پاسپورت خود را همراه داشته باشید. البته به این موضوع هم توجه داشته باشید که بر خلاف ایران، هزینه خرید سیمکارت ها کم نبوده و بیش از 1000 روبل روسیه (معادل 200,180 تومان) هستند. 

خوب است بدانید برای خرید سیمکارت های روسی می توانید به مغازه های موبایل فروشی، نمایندگی های اپراتورها در مراکز خرید و فرودگاه ها مراجعه کنید. 

اگر به هر دلیلی خواستید از سیمکارت های ایرانی خود استفاده کنید، بهتر است از هزینه رومینگ این سیمکارت ها اطلاع داشته باشید.

++ هزینه های زیر برای هر یک دقیقه و به تومان ارایه شده اند.

نوع ارتباط همراه اول با MTS و Megafon همراه اول با Tele 2 ایرانسل با MTS رایتل با MTS رایتل با Megafon رایتل با Beeline
مکالمه داخلی 17,200 1,500 2,000 10,989 3,950 7,000
مکالمه با ایران 28,900 2,500 2,000 24,175 12,120 10,000
دریافت مکالمه 10,100 1,500 2,000 8,140 8,140 7,000
ارسال پیامک 2,400 500 1,000 1,987 1,480 1,000
اینترنت (هر مگابایت) ـــ 500 1,500 37,000 37,000 976

با همه این ها تصمیم با شماست که در نهایت از کدام راه استفاده کنید و در واقع این نوع سفر و میزان مکالمات شماست که تعیین می کند کدام راه هزینه کمتری برای شما بر می دارد. 

هزینه های مکالمه در مسکو | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

امنیت در سفر به کازان

اگر نگاهی به شاخص های جهانی صلح و امنیت بیندازیم، خواهیم دید که کشور روسیه در سال 2017 میلادی، جایگاه 151 دنیا را به خودش اختصاص داده است. به این ترتیب بسیار پایین تر از کشور ایران قرار گرفته و تنها از کشورهایی چون اوکراین، لیبی، سودان، سوریه و عراق بالاتر است؛ اما از آن جا که روسیه کشور پهناوری است و تنها بر اساس این شاخص ها نمی توان به تصور دقیقی از امنیت کشور روسیه دست یافت، بهتر است نگاهی جزیی به شهر کازان بیندازیم و ببینیم امنیت این شهر توریستی چگونه است.

وقتی دو شهر تهران و کازان را در کنار هم قرار می دهیم و این دو را از لحاظ امنیت بررسی می کنیم، تفاوت قابل توجهی در امنیت شهر کازان می بینیم به طوری که به راحتی می توان گفت کازان مقصد بسیار امنی برای سفر محسوب می شود. به طور مثال آمار خلاف هایی چون جیب بری، کیف زنی، ماشین دزدی، گروگان گیری و حتا اهانت های مذهبی و نژادپرستانه در این شهر بسیار پایین است. با همه این ها فراموش نکنید وقتی به مقصد جدیدی سفر می کنید، لازم است مواردی را از جانب احتیاط رعایت کنید. به طور مثال وسایل ارزشمند خود را در ملاعام قرار ندهید، از پول های نقد خود مراقبت کنید و پاسپورت خود را در جای امن نگاه دارید. همچنین ساعت رفت و آمد در طی روز را نیز در نظر داشته باشید. گرچه شما مسافرید و دیگر محدودیتی برای خوابیدن و استراحت شبانه ندارید، اما هنوز هم بسیاری از شهرهای دنیا مانند کازان امنیت چندانی در طی ساعات پایانی شبانه روز و نیمه شب ها ندارند. توصیه می کنیم در این اوقات از پیاده به روی به تنهایی در شهر خودداری کنید. 

امنیت در سفر به کازان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

بهترین فصل سفر به کازان

شهر کازان همانند دیگر شهرهای روسیه در نیمکره شمالی کره زمین قرار گرفته و دارای اقلیم قاره مرطوب است. این بدان معناست که زمستان هایی بسیار سرد و طولانی در این شهر در انتظار شما هستند، به طوری که اگر زمستان های مسکو را دیده باشید، به راحتی تایید می کنید که زمستان در کازان روی متفاوتی از خشم سرما را نشان می دهد! از آن طرف در تابستان های شهر کازان، نقطه مقابل زمستان را خواهید دید و روزهایی بسیار گرم و خشک از راه می رسند. در ادامه به طور دقیق تر با آب و هوای شهر کازان آشنا می شویم:

بهار: با شروع فصل بهار دمای هوا به بالای صفر می رود و هوایی دلپذیر را می توان در کازان تجربه کرد. هرچه به میانه و انتهای این فصل نزدیک می شویم، دمای هوا نیز افزایش پیدا کرده به طوری که میانگین دما در ماه خرداد به 18 درجه سانتیگراد نیز می رسد. از ویژگی های بارز و بهارانه کازان می توان به حداکثر بارش باران در مجموع سه ماه اشاره کرد. پس اگر بهار را برای سفر به کازان انتخاب می کنید، چتر، بارانی و لباس گرم مناسب را فراموش نکنید.

تابستان: همان طور که گفتیم تابستان های کازان به گرم ترین روزهای سال این شهر بدل می شوند و ساکنان این شهر شاهد بالا رفتن دما گاه تا 39 درجه نیز هستند. البته میانگین دمای کازان در سه ماه تابستان در حدود 17 تا 25 درجه سانتیگراد است. 

پاییز: پاییز کازان نیز همانند شهرهای مسکو و سن پترزبورگ، عملا بیشتر از یک ماه و نیم نیست و باقی آن به فصل سرد زمستان اختصاص دارد. در این فصل کوتاه، میانگین دمای روزانه تا زیر 10 درجه سانتیگراد هم می رسد و می توان خنکای هوا را دوست داشت. 

زمستان: به طولانی ترین و سردترین زمان سال رسیده اید. زمستان کازان از ماه نوامبر (اواسط ماه آبان) شروع می شود و تا انتهای سال ادامه دارد. میانگین دما در این فصل به راحتی به زیر صفر رفته و تا منفی 13 درجه نیز پیش می رود. بنابراین می توان گفت:

بهترین زمان سفر به کازان از ماه اردیبهشت تا مرداد است.

Dmitry Nevozhay | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

دغدغه زبان نداشته باشید!

یکی از متداول ترین سوال های اخیر کاربران کارناوالی در کامنت ها، مساله زبان و چگونگی برقرار کردن ارتباط در کشوری خارجی بوده است. از همین رو مقاله ای کامل درباره انواع راه های برقراری ارتباط برای شما تهیه کردیم تا نشان بدهیم چگونه می توان زبان کشوری را بلد نبود، به آن کشور سفر کرد و از سفر خود هم لذت برد.

اگر به غیر از فارسی، به زبان دیگری تسلط ندارید و یا انگلیسی تنها زبانی است که شما بلدید، خواندن این مقاله کاربردی را از دست ندهید:

راه های برقراری ارتباط در کشورهای خارجی

راهنمای سفر به روسیه | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

سخن آخر

همان طور که گفتیم تمام هزینه های ذکر شده در این مقاله، جدید و به روز بوده و از منابع معتبر استخراج شده اند، با این حال تفاوت جزیی در اعداد و ارقام در گذر زمان طبیعی است. کارناوال در زمان های معین و در آینده نسبت به بروز رسانی هزینه ها اقدام خواهد کرد. 

این مقاله را چگونه ارزیابی می کنید؟

خواندن این مقاله آموزشی در تصمیم گیری شما برای سفر به شهر کازان موثر بود؟

شما تجربه ای از سفر به این شهر دارید؟ هزینه های سفر شما به چه شکل بود؟

کارناوال مشتاقانه از خواندن تجربیات سفر شما استقبال می کند.

دیدگاه ها، خاطرات و عکس های خود را با ما و دیگر دوستان‌تان در کارناوال در میان بگذارید و به ما بگویید این بار مقاله هزینه سفر به چه شهر و کشوری را برای شما تدارک ببینیم.

ورود به صفحه اختصاصی راهنمای سفر به قازان
دیدگاه ها : 2
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....

X