کارناوال - راهنمای سفر
ویدیو HD
زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

25 بهمن 1396

به روز رسانی

01 تیر 1398

در مقاله پیش رو به طور مفصل و دقیق با هزینه های سفر به کازان آشنا می شوید. کازان یکی از شهرهای کشور وسیع روسیه است که دیدنی ها و جاذبه های متفاوتی از دو شهر معروف مسکو و سن پترزبورگ دارد. بنابراین سفر به آن هیجان خودش را دارد. همراه کارناوال باشید تا با هم هزینه های اقامت کازان و هزینه های غذا در کازان را محاسبه کنیم و ببینیم برای مواردی چون حمل و نقل، بازدید از دیدنی های مشهور و حتا مکالمه موبایلی چقدر بودجه نیاز داریم. 

آشنایی مختصر با شهر کازان Kazan

شهر کازان پایتخت و بزرگترین شهر جمهوری تاتارستان روسیه است که جمعیتی 1,143,535 نفری را در خودش جای داده است و ششمین شهر پرجمعیت این کشور محسوب می شود. این شهر در حاشیه رود ولگا قرار گرفته و با پایتخت روسیه فاصله ای 800 کیلومتری دارد. اگر فوتبالی باشید خیلی خوب می دانید که این شهر یکی از میزبانان مسابقات جام جهانی 2018 روسیه بود و بازی دوم ایران با اسپانیا نیز در این شهر برگزار شد. کازان در مجموع میزبان 6 بازی مختلف در مراحل مختلف جام جهانی بود و بنابراین از آن زمان بیشتر شناخته شد و گردشگران بسیاری به این شهر سفر کردند. باید بدانید شهر کازان ویژگی های منحصر به فردی دارد که توانست جزو شهرهای میزبان مسابقات باشد؛ مثلا این شهر در سال 2009 به عنوان سومین پایتخت روسیه و پایتخت ورزشی این کشور برگزیده شد. همچنین خوب است بدانید که شهر کازان یکی از محبوب ترین مقاصد کشور روسیه محسوب می شود و آمار بازدید از جاذبه های مشهورش بسیار قابل توجه است. به طور مثال تنها در سال 2015، 2.1 میلیون گردشگر به این شهر پا گذاشته اند که از آن میان 1.5 میلیون نفر از مشهورترین جاذبه شهر یعنی کاخ کرملین کازان دیدن کرده اند. همچنین 1 میلیون از گردشگران، پارک آبی مشهور «ریویرا کازان» را برای تفریح انتخاب کردند. از دیگر جاذبه های پرطرفدار شهر کازان می توان به مسجد قل شریف، پارک میلیونیوم کازان و موزه ملی تاتارستان اشاره کرد.

در ادامه با دانستنی های مهم شهر کازان و کشور روسیه آشنا می شویم:

1- همان طور که می دانید زبان رسمی و ملی کشور روسیه، روسی است.

2- ساعت رسمی کشور روسیه 30 دقیقه از ایران عقب تر است. 

3- پیش شماره و شماره های ضروری: 

 • پیش شماره روسیه: 7+
 • پیش شماره کازان: 843
 • شماره آتش‌نشانی: 101
 • شماره پلیس: 102
 • شماره اورژانس: 103

4- پایانه هوایی شهر: فرودگاه بین المللی کازان | Kazan International Airport: این فرودگاه در 30 کیلومتری جنوب شرقی مرکز کازان قرار دارد. 

5- جالب است بدانید بیشترین جمعیت مذهبی شهر کازان روسیه را مسلمانان سنی مذهب و مسیحیان ارتدکس تشکیل می دهند و پس از این دو، پیروان دین یهودی، مسیحیان پروتستان، کاتولیک و بهایی در شهر به چشم می خورند. 

Photo by : Yuliya Baturina

واحد پول روسیه، سطح قیمت کازان

واحد پول کشور روسیه، روبل است که آن را با نماد ₽ و حروف اختصاصی RUB می شناسند. در حال حاضر هر 1 روبل روسیه (197 تومان) است.

از جمله اسکانس های رایج روبل می توان به 50 روبل (آبی)، 100 روبل (صورتی)، 500 روبل (بنفش)، 1000 روبل (سبز) و 5000 روبل (نارنجی) اشاره کرد. خوب است بدانید که به واحد کوچکتر پول روسیه کوپک می گویند و هر روبل برابر با 100 کوپک است. 

همچنین از جمله سکه های رایج روسیه می توان به 1 و 2 روبل و 10 و 50 کوپک اشاره کرد. 

برای تهیه روبل دو راه در پیش رو دارید: 

۱- در ایران دلار بخرید و آن را در صرافی های بسیاری که در سطح شهر مسکو به چشم می خورند، به روبل تبدیل کنید.

۲-  برای تبدیل ارزهای غیر متداول مانند روبل باید به شعب بانک‌ِ ملی در سطح شهر مراجعه کنید.

سطح قیمت شهر کازان

 وقتی حرف سفر به روسیه پیش کشیده می شود، اغلب ما مقصد گران قیمتی را متصور می شویم و حسابش را از سفر به کشورهایی مانند ترکیه و تایلند و دیگر مقاصد آسیایی جدا می کنیم. وقتی این موضوع را از زوایه آمار و ارقام بررسی کنیم، می بینیم تصور درستی داشته ایم؛ اما باید توجه کنید که این موضوع در شهرهای مختلف این کشور وسیع مانند مسکو و کازان و سن پترزبورگ، قدری متفاوت است. به طور مثال وقتی به صورت جزیی تر هزینه های شهر کازان را با شهری مانند تهران بررسی می کنیم، در برخی موارد این موضوع صادق است؛ اما در باقی موارد خواهیم دید که کازان هزینه های پایین تری به نسبت تهران دارد. بنابراین کازان همانند سن پترزبورگ و مسکو هزینه های سفر هنگفتی ندارد. برای آشنایی دقیق تر با این تفاوت ها، همراه‌مان باشید و بخش هزینه های سفر این مقاله را از دست ندهید. 

اگر مایلید با راه هایی کاربردی برای کاهش هزینه های سفر آشنا شوید، خواندن این مقاله را از دست ندهید.

Photo by : Unknown

هزینه های گذرنامه یا پاسپورت

پیش از شروع سفر باید برای گرفتن پاسپورت و یا گذرنامه اقدام کنید که این مدارک، هزینه های مخصوص به خود را دارد.

   هزینه های گذرنامه عبارت اند از:

  • 1- هزینه 1,000 تومان بابت شناسه
  • 2- هزینه 3,750 تومان به حساب شهرداری بابت عوارض شهرداری
  • 3- هزینه 100,000 تومان برای خزانه داری استان بابت تعرفه صدور گذرنامه
  • 4- هزینه 36,980 تومان بابت خدمات دفاتر پلیس +۱۰ و هزینه پست

   ویزای روسیه و مدارک

  خوب است بدانید که طبق قانونی که از ۱۱ ژانویه سال ۲۰۱۶ به تصویب رسیده است، تمام ایرانی ها برای درخواست ویزای روسیه باید از فرم جدید و ویزای الکترونیکی روسیه استفاده کرده و به این منظور به سایت سفارت مراجعه کنند. همچنین توجه داشته باشید که استفاده از هر روش دیگری برای پر کردن فرم ویزا، در هیچ شرایطی مورد پذیرش سفارت روسیه قرار نمی گیرد. بنابراین اگر می خواهید شخصی به کشور روسیه سفر کنید، لازم است خودتان برای دریافت ویزا اقدام کنید؛ اما توجه داشته باشید که برای سفر گروهی و یا با تور به کشور روسیه، نیازی به دریافت ویزا ندارید.

  کشور روسیه چندین نوع ویزای گردشگری، تجاری، کاری و ... دارد که شما برای سفر تفریحی نیاز است جهت دریافت ویزای توریستی یا گردشگری اقدام کنید. 

  ویزای گردشگری روسیه برای هر فرد متقاضی، حداکثر تا 1 ماه اعتبار داشته و تنها می تواند به صورت یک بار ورود و یا دو بار ورود صادر شود. باید توجه داشته باشید که برای انجام بخشی از فرآیند ویزای گردشگری روسیه، لازم است تا به برخی از آژانس های مسافرتی مراجعه کنید. برای درخواست این ویزا داشتن مدارک زیر الزامی است:

  • تاییدیه گردشگری: این مدرک را می توانید از آژانس های مسافرتی مورد تایید سفارت روسیه و آن هایی که در وزارت امور خارجه روسیه ثبت شده اند، دریافت کنید. در این تاییدیه باید نام کامل شما، تاریخ تولد، شماره پاسپورت، تاریخ ورود و خروج، برنامه سفر، شماره ارجاع آژانس، مهر رسمی و امضای مسوول قانونی مربوط درج شده باشد. خوب است بدانید که برای گرفتن ویزای گردشگری روسیه احتیاجی به داشتن رزرونامه هتل ندارید. 
  • بلیت رفت و برگشت: تاریخ بلیت رفت و برگشت شما به روسیه باید با تاریخ درج شده در تاییدیه گردشگری و البته تاریخ رزرو هتل تان همخوانی داشته باشد.
  • پاسپورت معتبر: طبیعتا پاسپورت شما باید اصل بوده، حداقل دو صفحه خالی داشته و اعتبار آن باید بیش از 6 ماه باشد.
  • فرم درخواست ویزا : باید فرم درخواست ویزا را با دقت، به درستی و به زبان انگلیسی پر کرده باشید و در انتها آن را امضا بزنید.
  • یک قطعه عکس 3 × 4

  نکته اول: توجه داشته باشید که به هنگام ورود به خاک روسیه و در هنگام کنترل ویزای شما، ممکن است تاییدیه گردشگری و بلیت برگشت با تاریخ مشخص را از شما درخواست کنند. بنابراین لازم است تا از تاییدیه گردشگری خود یک نسخه کپی تهیه کرده و بلیت برگشت خود را نیز همراهتان داشته باشید. 

  نکته دوم: لازم است که تمام مدارک خواسته شده تا 5 روز کاری پیش از ورود به روسیه، به سفارت ارسال شده باشند. 

  هزینه ویزای گردشگری روسیه

  نوع ویزا

  هزینه به دلار

  ویزای یک بار ورود (4 تا 20 روز تحویل)

  ویزای یک بار ورود فوری (1 تا 3 روز تحویل)

  ویزای دو بار ورود (4 تا 20 روز تحویل)

  ویزای دو بار ورود فوری (1 تا 3 روز تحویل)

  ویزای چند بار ورود (4 تا 20 روز تحویل)

  ویزای چند بار ورود فوری (1 تا 3 روز تحویل)

  در نهایت توصیه می کنیم برای آشنایی بیشتر با ویزاهای روسیه و شرایطش، این مطلب را مطالعه کنید.

  Photo by : Unknown

  راه های سفر به کازان و هزینه ها

  خوب است بدانید در حالت عادی، معمولا تور به خصوصی برای سفر به کازان وجود ندارد و در نتیجه تنها راه ممکن برای سفر و گشت و گذار در کازان، استفاده از راه شخصی است؛ در ادامه با شرح انواع راه ها و هزینه های هر یک آشنا می شویم:

   راه‌های سفر به کازان عبارت اند از:

  شخصی: 1) هواپیما

              2) ترکیبی

  عوارض خروج از کشور

  خوب است بدانید که عوارض خروج از کشور برای بار اول 220 هزار تومان، بار دوم 330 هزار تومان و بار سوم به بعد 440 هزار تومان است که می توانید آن را به صورت اینترنتی در این جا و یا با سایر راه های الکترونیکی پرداخت کنید.

  سفر شخصی به کازان

  برای سفر شخصی به کازان راه های مختلفی پیش روی شماست که در ادامه با آن آشنا می شویم:

  1- هواپیما

  مسیر هوایی یکی از راحت ترین راه ها برای سفر به مقاصد بسیار دور هستند. برای سفر به کازان نیز می توانید از هواپیما استفاده کنید البته باید بدانید که هیچ پرواز مستقیم و داخلی از ایران به مقصد این شهر وجود ندارد. بنابراین بهترین کار آن است که ابتدا خود را به مسکو برسانید و سپس با پروازهای روسی به کازان بروید. حسن انتخاب پروازهای روسی، قیمت مناسب تر بلیت هاست. هزینه این پروازها به صورت یک طرفه عبارت اند از:

  + پروازهای ایرانی تهران - مسکو: 1,300,000 تومان تا 2,500,000 تومان

  پرواز مسکو - کازان: بین 34 دلار (391,000 تومان) تا 100 دلار (1,150,000 تومان)

  در هنگام خرید بلیت ها به فرودگاه های مبدا و مقصد در روسیه و ساعت بلیت ها توجه داشته باشید، چرا که مسکو در مجموع سه فرودگاه دارد، بنابراین لازم است زمان رسیدن خود به ترمینال یا فرودگاه مبدا در مسکو را در نظر بگیرید. 

  2- راه های ترکیبی

  از دیگر راه های دسترسی به کازان می توان به مسیر زمینی اشاره کرد. البته در این روش ابتدا باید هوایی خود را به مسکو برسانید و سپس از راه های زیر استفاده کنید. 

  *هواپیما + قطار

  خوب است بدانید قطارهای متنوعی با هزینه ها و خدمات مختلفی هر روزه از مسکو به سوی کازان حرکت می کنند. در مجموع انواعی از قطارهای درجه یک، دو، سه و اتوبوسی وجود دارد که در 11 تا 13 ساعت، فاصله مسکو تا کازان را طی می کنند. ساعت حرکت این قطارها از صبح تا شب متفاوت بوده و بنابراین به راحتی می توانید قطار موردنظر خود را پیدا کنید. در ادامه هزینه ها برای مسیر یک طرفه گفته شده اند:

  پروازهای ایرانی تهران - مسکو: 1,300,000 تومان تا 2,500,000 تومان

  قطارهای مسکو - کازان: بین 1,600 روبل روسیه (316,000 تومان) تا 12,000 روبل روسیه (2,370,000 تومان)

  برای دیدن برنامه قطارهای روسیه و یا خرید بلیت آن ها می توانید از این سایت استفاده کنید. 

  هزینه‌ ها در طول سفر به کازان

  سفر شما به کازان می تواند با هزینه های مختلفی همراه باشد که افزایش و کاهش آن کاملا به نحوه برنامه ریزی شما بستگی دارد. در این جا با ارایه متوسط قیمت این موارد به شما کمک می کنیم تا بتوانید یک شمای کلی از هزینه های سفر به روسیه به دست آورید.

  خوب است بدانید تمامی این هزینه ها به صورت جداگانه و مورد به مورد بررسی شده و به روز هستند و در آینده و در فواصلی مشخص نسبت به بروز رسانی شان اقدام خواهد شد.

  در ادامه به صورت جزیی درباره هزینه‌های زیر صحبت خواهیم کرد:

  1- هزینه‌های حمل و نقل در کازان

  2- هزینه های اقامت در کازان

  3- هزینه‌های خوراک در کازان

  4- هزینه های تفریح در کازان

  5- هزینه‌های سوغاتی و پوشاک در کازان

  6- هزینه سرویس موبایل در کازان

  Photo by : Unknown

  1- هزینه‌ های حمل و نقل درون شهری کازان

  گرچه کازان در مقایسه با شهرهایی مانند مسکو و سن پترزبورگ وسعت چندانی ندارد؛ اما سیستم حمل و نقل متنوع و مدرنی دارد و از جمله گزینه های در دسترس آن می توان به مترو، تراموا، اتوبوس برقی و اتوبوس اشاره کرد. خوب است بدانید که مرکز شهر کازان در واقع آن قدر کوچک است که می توانید با پیاده روی به اغلب نقاط آن دسترسی پیدا کنید؛ اما اگر بخواهید از رود ولگا عبور کنید و خود را به بخش شرقی شهر برسانید، استفاده از وسایل اشاره شده بسیار کارآمد خواهد بود. 

  *کارت هوشمند شهر کازان

  برای پرداخت هزینه وسایل حمل و نقل کازان مانند مترو، تراموا، اتوبوس برقی و اتوبوس می توانید از کارت های هوشمند کازان استفاده کنید. گرچه این روش چندان برای گردشگران توصیه نمی شود، چرا که تخفیفی که به شما در این روش تعلق می گیرد بسیار ناچیز است و احتمالا به دردسر تهیه کارت و شارژ آن نمی ارزد. چرا که نخست هر کارت تنها برای یک نفر کاربرد دارد و همچنین علاوه بر این کارت لازم است نقشه ای با هزینه 75 روبل روسیه (14,000 تومان) را تهیه کنید. همچنین برای مترو یک نوع کارت هوشمند و برای اتوبوس، تراموا و اتوبوس برقی یک نوع کارت دیگر کاربرد دارد. در هر حال اگر علاقه دارید تا از این کارت های هوشمند تهیه کنید، خوب است بدانید کارت های هوشمند مترو هزینه ای برابر با 45 روبل روسیه (8,000 تومان) و کارت های هوشمند تراموا، اتوبوس و اتوبوس برقی برابر با 75 روبل روسیه (14,000 تومان) هستند. 

  متروی کازان: متروی کازان در مجموع یک خط و 10 ایستگاه دارد که مرکز شهر را به جنوب شرقی آن متصل می کند. با استفاده از متروی کازان می توانید به برخی از جاذبه های معروف شهر مانند کاخ کرملین کازان و مرکز خرید سیوکونایا اسلوبادا (Sukonnaya Sloboda) دسترسی پیدا کنید. برای پرداخت هزینه های متروی کازان می توانید از سکه های مترو و یا کارت های هوشمند استفاده کنید که بسته به نوع پرداخت، کرایه شما بین 23 روبل روسیه (4,000 تومان) تا 25 روبل روسیه (4,000 تومان) متفاوت خواهد بود. خوب است بدانید سفر برای کودکان زیر 7 سال در متروی کازان رایگان بوده و ساعت کاری این مترو از 6 صبح تا 12 شب است. 

  تراموا، اتوبوس برقی و اتوبوس: برای پرداخت هزینه های این سه وسیله نقلیه نیز می توانید از پول نقد و یا کارت های هوشمند استفاده کنید. کرایه این وسایل به صورت نقد 25 روبل روسیه (4,000 تومان) و با کارت 23 روبل روسیه (4,000 تومان) است. 

  تاکسی: مانند اغلب نقاط دنیا، تاکسی های کازان نیز گران ترین وسایل حمل و نقل عمومی محسوب می شوند. هزینه ورودی تاکسی های کازان 60 روبل روسیه (11,000 تومان) است و به ازای هر 1 کیلومتر هزینه ای برابر با 13 روبل روسیه (2,000 تومان) به کرایه افزوده می شود. 

  تاکسی های آنلاین: در کنار تاکسی های عمومی شهر می توانید برای گشت و گذار در کازان از تاکسی های آنلاین استفاده کنید. این تاکسی ها که همانند اسنپ خودمان هستند، ابتدا باید اپلیکیشن موبایلی آن ها را روی گوشی هوشمند خود نصب کرده و سپس با مشخص کردن مبدا و مقصد، تاکسی خود را انتخاب کنید. از جمله تاکسی های آنلاین موجود در روسیه می توان به اوبر (Uber) و یاندکس تاکسی (YandexTaxi) اشاره کرد. 

  اجاره دوچرخه: یکی دیگر از راه ها برای گردش در شهر کوچکی چون کازان استفاده از دوچرخه است. البته کرایه دوچرخه در کازان ارزان نیست و برای 12 ساعت حدود 500 روبل روسیه (98,000 تومان) و برای یک روز حدود 600 روبل روسیه (118,000 تومان) خواهد بود. 

  2- هزینه های اقامت در کازان

  در این جا با هزینه انواع اقامتگاه ها مانند هتل ها، آپارتمان ها و هاستل های شهر کازان آشنا می شویم:

  هتل ها: طیف هزینه هر نوع هتل در هر شب ارایه شده است.

  هتل های ۲ ستاره: بین 500 روبل روسیه (98,000 تومان) تا 3,000 روبل روسیه (592,000 تومان)

  هتل های ۳ ستاره: بین 1,000 روبل روسیه (197,000 تومان) تا 5,000 روبل روسیه (987,000 تومان)

  هتل های ۴ ستاره: بین 3,000 روبل روسیه (592,000 تومان) تا 7,000 روبل روسیه (1,382,000 تومان)

  هتل های ۵ ستاره: بین 4,500 روبل روسیه (888,000 تومان) تا 13,000 روبل روسیه (2,567,000 تومان)

  آپارتمان: خوب است بدانید تنها گزینه های اقامتی شما در کازان به هتل ها محدود نمی شود و می توانید روی آپارتمان ها نیز حساب باز کنید. هزینه آپارتمان های کازان بسته به موقعیت، مساحت، تعداد اتاق و امکانات متفاوت هستند. 

  شبی بین 900 روبل روسیه (177,000 تومان) تا 6,000 روبل روسیه (1,185,000 تومان) 

  هاستل ها: یکی از ارزان ترین گزینه های ممکن برای اقامت، هاستل ها هستند. خوب است بدانید بیش از 300 هاستل مختلف در شهر کازان وجود دارد که هزینه آن ها بین 200 روبل روسیه (39,000 تومان) تا 680 روبل روسیه (134,000 تومان) متفاوت است.

  3- هزینه‌ های خوراک در کازان

  هنگامی که به شهری سفر می کنید برای صرف غذا، گزینه های بسیار متنوعی پیش روی شماست که هزینه های متفاوتی نیز دارند. می توانید به سراغ رستوران ها بروید و غذای حاضری را انتخاب کنید و البته هزینه بیشتری بپردازید و یا در اقتصادی ترین حالت، خود دست به کار شوید و با خرید مواد و محصولات اولیه آشپزی کنید. در این جا با طیف هزینه هر کدام آشنا می شویم.

  رستوران و فست فود: 

  • رستوران ارزان: حدود 300 روبل روسیه (59,000 تومان) تا 600 روبل روسیه (118,000 تومان)
  • رستوران اقتصادی: حدود 700 روبل روسیه (138,000 تومان) تا 1,100 روبل روسیه (217,000 تومان)
  • رستوران لوکس: از 1,000 روبل روسیه (197,000 تومان) به بالا
  • فست فودهای زنجیره ای مانند مک دونالد: حدود 200 روبل روسیه (39,000 تومان) تا 350 روبل روسیه (69,000 تومان)

  خوراکی های لازم: 

  • نان (500 گرمی): حدود 30 روبل روسیه (5,000 تومان)
  • شیر (1 لیتر): 51 روبل روسیه (10,000 تومان)
  • برنج سفید (کیلویی): حدود 62 روبل روسیه (12,000 تومان)
  • جوجه بی استخوان (۱ کیلو): حدود 284 روبل روسیه (56,000 تومان)
  • گوشت قرمز (1 کیلو): حدود 490 روبل روسیه (96,000 تومان)
  • تخم مرغ 12 عددی: 71 روبل روسیه (14,000 تومان)
  • یک بطری آب 1.5 لیتری: حدود 30 روبل روسیه (5,000 تومان)

  میوه و سبزیجات (1 کیلوگرم): 

  • گوجه فرنگی: حدود 110 روبل روسیه (21,000 تومان)
  • پیاز: حدود 24 روبل روسیه (4,000 تومان)
  • سیب زمینی: حدود 25 روبل روسیه (4,000 تومان)
  • کاهو: حدود 75 روبل روسیه (14,000 تومان)
  • سیب: حدود 81 روبل روسیه (16,000 تومان)
  • موز: حدود 61 روبل روسیه (12,000 تومان)
  • پرتقال: حدود 78 روبل روسیه (15,000 تومان)
  Photo by : Unknown

  4- هزینه های تفریح در کازان

  کازان مانند هر شهر دیگری جاذبه ها و تفریحات مخصوص به خودش را دارد که در این جا با هزینه آن ها آشنا می شویم:

  1) ورودی کاخ کرملین کازان | Kazan Kremlin: رایگان، ورودی موزه ها و نمایشگاه های کاخ: 700 روبل روسیه (138,000 تومان)

  2) پارک آبی ریوریا | Riviera Aquapark: برابر با 1,090 روبل روسیه (215,000 تومان) تا 1,290 روبل روسیه (254,000 تومان)

  3) مسجد قل شریف کازان | Qolşärif Mosque: رایگان

  4) معبد همه ادیان کازان | Temple of All Religions: رایگان

  5) موزه تاریخ طبیعی | Natural History of Tatarstan Museum: برابر با 200 روبل روسیه (39,000 تومان)

  6) موزه سالگرد هزار سالگی کازان | Museum of the 1000 Anniversary of Kazan: برابر با 100 روبل روسیه (19,000 تومان)

  7) موزه سبک زندگی شوروی | Museum of Soviet Life: برابر با 250 روبل روسیه (49,000 تومان)

  8) موزه کودکی شاد | Museum of Happy Childhood: برابر با 250 روبل روسیه (49,000 تومان)

  9) موزه تاریخ کازان | Museum of History of the Kazan University: برابر با 200 روبل روسیه (39,000 تومان)

  10) تور قایق سواری کازان: از 6,500 روبل روسیه (1,283,000 تومان) تا 50,000 روبل روسیه (9,876,000 تومان)

  11) تورهای گشت شهری با اتوبوس هاپ آن هاپ آف: از 12 دلار (138,000 تومان) به بالا

  معبد همه ادیان
  مسجد قل شریف
  کاخ کرملین

  5- هزینه‌های سوغاتی و پوشاک در کازان

  یکی از هیجان انگیزترین بخش های سفر به هر نقطه ای، خرید سوغاتی و یادگاری هاست. داشتن اطلاعاتی در این باره به شما کمک می کند تا بدانید در حین سفر دنبال چه نوع وسایلی باشید و محصول مورد نظرتان را گران تر نخرید. از جمله سوغات روسیه می توان به سنگ کهربا و زیورآلات آن، تخم مرغ های تزیینی، عروسک های روسی معروف به ماتریوشکا، کلاه های پشمی روسی (اوشانکا | Ushanka)، جعبه های لاکی، شکلات، لوازم آرایش، سازهای سنتی موسیقی و ...اشاره کرد.

  معمولا برای صنایع دستی نمی توان هزینه مشخصی را ارایه داد و تنها حرفه ای ها می توانند قیمت واقعی و یا منصفانه تر آن را تشخیص دهند. برای آن که بتوانید در خرید سوغاتی خود در بازارهای محلی موفق تر عمل کنید، پیشنهاد می شود این مقاله آموزشی را بخوانید:

  پوشاک: قیمت پوشاکِ برند و غیر برند کازان در اغلب موارد بسیار گران تر از موارد مشابه در شهر تهران است و در هزینه ها تفاوتی 30 تا 100 درصدی به چشم می خورد. بنابراین کازان نیز مانند دیگر شهرهای روسیه مقصد مناسبی برای خرید و بازارگردی محسوب نمی شود.

  هزینه یک شلوار جین برند در کازان حدود 4,500 روبل روسیه (888,000 تومان)

  یک پیراهن زنانه با برند زارا یا اچ اند ام حدود 2,300 روبل روسیه (454,000 تومان)

  یک جفت کفش نایک حدود 4,500 روبل روسیه (888,000 تومان)

  یک جفت کفش چرم مردانه حدود 5,500 روبل روسیه (1,086,000 تومان)

  Photo by : Unknown

  6- هزینه سرویس موبایل در روسیه

  یکی از چالش های سفر خارجی آن است که سیمکارت کشور مقصد را تهیه کنیم و یا به سیمکارت خودمان بسنده و از خدمات رومینگ بهره ببریم. نکته ای که اینجا باید در نظر گرفت، توجه به هزینه هایی مانند خرید سیمکارت، تعرفه های مکالمه و مقایسه آن با هزینه های رومینگ است.

  در این رابطه باید بدانید که نرخ مکالمه موبایلی در روسیه قدری از ایران گران تر بوده و هزینه هر یک دقیقه برقراری ارتباط با استفاده از اپراتورهای این کشور، در حدود 2.7 روبل روسیه (533 تومان) خواهد بود. خوب است بدانید که در کشور روسیه 4 اپراتور معروف وجود دارد که خدمات موبایلی روسیه را به عهده دارند. این 4 اپراتور عبارت اند از: ام تی اس (MTS)، مگافون (Megafon)، بی لاین (Beeline) و تله 2 (Tele 2). همان طور که ترتیب نام بردن این اپراتورها نشان می دهد، می توان گفت ام تی اس و مگافون محبوب ترین اپراتورهای روسیه هستند و کاربران بیشتری دارند. البته پوشش و خدمات این اپراتورها بسیار شبیه به هم بوده و تهیه آن ها بسیار ساده است. تنها کافیست پاسپورت خود را همراه داشته باشید. البته به این موضوع هم توجه داشته باشید که بر خلاف ایران، هزینه خرید سیمکارت ها کم نبوده و بیش از 1,000 روبل روسیه (197,000 تومان) هستند. 

  خوب است بدانید برای خرید سیمکارت های روسی می توانید به مغازه های موبایل فروشی، نمایندگی های اپراتورها در مراکز خرید و فرودگاه ها مراجعه کنید. 

  اگر به هر دلیلی خواستید از سیمکارت های ایرانی خود استفاده کنید، بهتر است از هزینه رومینگ این سیمکارت ها اطلاع داشته باشید.

  هزینه های زیر برای هر یک دقیقه و به تومان ارایه شده اند.

  نوع ارتباط

  همراه اول با MEGAFON, VIMPELCOM(IMPULS), NTC, NCC, OJSC

  همراه اول با MTS

  همراه اول با Tele 2

  ایرانسل با MTS, TELE2, TMT

  ایرانسل با Beeline, Megafone

  رایتل با MTS و Beeline

  رایتل با Megafon

  مکالمه داخلی

  ۵۶,۰۰۰

  ۵,۰۰۰

  ۲,۰۰۰

  ۵,۰۰۰

  30,۰۰۰

  31,8۰۰

  7,200

  مکالمه با ایران

  ۹۳,۸۰۰

  ۵,۰۰۰

  ۷,۵۰۰

  ۵,۰۰۰

  30,۰۰۰

  78,۰۰۰

  7,200

  دریافت مکالمه

  ۳۱,۰۰۰

  ۳,۵۰۰

  ۳,۵۰۰

  ۵,۰۰۰

  30,۰۰۰

  37,۰۰۰

  ۵,۰۰۰

  ارسال پیامک

  ۷,۷۰۰

  ۱,۰۰۰

  ۱,۰۰۰

  ۱,۵۰۰

  6,۰۰۰

  9,۰۰۰

  2,400

  اینترنت (هر مگابایت)

  -

  ۱,۵۰۰

  ۱,۵۰۰

  2,۰۰۰

  -

  205,000

  19,300

  با همه این ها تصمیم با شماست که در نهایت از کدام راه استفاده کنید و در واقع این نوع سفر و میزان مکالمات شماست که تعیین می کند کدام راه هزینه کمتری برای شما بر می دارد. 

  Photo by : Unknown

  امنیت در سفر به کازان

  اگر نگاهی به شاخص های جهانی صلح و امنیت بیندازیم، خواهیم دید که کشور روسیه در سال 2017 میلادی، جایگاه 151 دنیا را به خودش اختصاص داده است. به این ترتیب بسیار پایین تر از کشور ایران قرار گرفته و تنها از کشورهایی چون اوکراین، لیبی، سودان، سوریه و عراق بالاتر است؛ اما از آن جا که روسیه کشور پهناوری است و تنها بر اساس این شاخص ها نمی توان به تصور دقیقی از امنیت کشور روسیه دست یافت، بهتر است نگاهی جزیی به شهر کازان بیندازیم و ببینیم امنیت این شهر توریستی چگونه است.

  وقتی دو شهر تهران و کازان را در کنار هم قرار می دهیم و این دو را از لحاظ امنیت بررسی می کنیم، تفاوت قابل توجهی در امنیت شهر کازان می بینیم به طوری که به راحتی می توان گفت کازان مقصد بسیار امنی برای سفر محسوب می شود. به طور مثال آمار خلاف هایی چون جیب بری، کیف زنی، ماشین دزدی، گروگان گیری و حتا اهانت های مذهبی و نژادپرستانه در این شهر بسیار پایین است. با همه این ها فراموش نکنید وقتی به مقصد جدیدی سفر می کنید، لازم است مواردی را از جانب احتیاط رعایت کنید. به طور مثال وسایل ارزشمند خود را در ملاعام قرار ندهید، از پول های نقد خود مراقبت کنید و پاسپورت خود را در جای امن نگاه دارید. همچنین ساعت رفت و آمد در طی روز را نیز در نظر داشته باشید. گرچه شما مسافرید و دیگر محدودیتی برای خوابیدن و استراحت شبانه ندارید، اما هنوز هم بسیاری از شهرهای دنیا مانند کازان امنیت چندانی در طی ساعات پایانی شبانه روز و نیمه شب ها ندارند. توصیه می کنیم در این اوقات از پیاده به روی به تنهایی در شهر خودداری کنید. 

  Photo by : Unknown

  بهترین فصل سفر به کازان

  شهر کازان همانند دیگر شهرهای روسیه در نیمکره شمالی کره زمین قرار گرفته و دارای اقلیم قاره مرطوب است. این بدان معناست که زمستان هایی بسیار سرد و طولانی در این شهر در انتظار شما هستند، به طوری که اگر زمستان های مسکو را دیده باشید، به راحتی تایید می کنید که زمستان در کازان روی متفاوتی از خشم سرما را نشان می دهد! از آن طرف در تابستان های شهر کازان، نقطه مقابل زمستان را خواهید دید و روزهایی بسیار گرم و خشک از راه می رسند. در ادامه به طور دقیق تر با آب و هوای شهر کازان آشنا می شویم:

  بهار: با شروع فصل بهار دمای هوا به بالای صفر می رود و هوایی دلپذیر را می توان در کازان تجربه کرد. هرچه به میانه و انتهای این فصل نزدیک می شویم، دمای هوا نیز افزایش پیدا کرده به طوری که میانگین دما در ماه خرداد به 18 درجه سانتیگراد نیز می رسد. از ویژگی های بارز و بهارانه کازان می توان به حداکثر بارش باران در مجموع سه ماه اشاره کرد. پس اگر بهار را برای سفر به کازان انتخاب می کنید، چتر، بارانی و لباس گرم مناسب را فراموش نکنید.

  تابستان: همان طور که گفتیم تابستان های کازان به گرم ترین روزهای سال این شهر بدل می شوند و ساکنان این شهر شاهد بالا رفتن دما گاه تا 39 درجه نیز هستند. البته میانگین دمای کازان در سه ماه تابستان در حدود 17 تا 25 درجه سانتیگراد است. 

  پاییز: پاییز کازان نیز همانند شهرهای مسکو و سن پترزبورگ، عملا بیشتر از یک ماه و نیم نیست و باقی آن به فصل سرد زمستان اختصاص دارد. در این فصل کوتاه، میانگین دمای روزانه تا زیر 10 درجه سانتیگراد هم می رسد و می توان خنکای هوا را دوست داشت. 

  زمستان: به طولانی ترین و سردترین زمان سال رسیده اید. زمستان کازان از ماه نوامبر (اواسط ماه آبان) شروع می شود و تا انتهای سال ادامه دارد. میانگین دما در این فصل به راحتی به زیر صفر رفته و تا منفی 13 درجه نیز پیش می رود. بنابراین می توان گفت:

  بهترین زمان سفر به کازان از ماه اردیبهشت تا مرداد است.

  Photo by : Unknown

  دغدغه زبان نداشته باشید!

  یکی از متداول ترین سوال های اخیر کاربران کارناوالی در کامنت ها، مساله زبان و چگونگی برقرار کردن ارتباط در کشوری خارجی بوده است. از همین رو مقاله ای کامل درباره انواع راه های برقراری ارتباط برای شما تهیه کردیم تا نشان بدهیم چگونه می توان زبان کشوری را بلد نبود، به آن کشور سفر کرد و از سفر خود هم لذت برد.

  اگر به غیر از فارسی، به زبان دیگری تسلط ندارید و یا انگلیسی تنها زبانی است که شما بلدید، خواندن این مقاله کاربردی را از دست ندهید:

  Photo by : Unknown

  سخن آخر

  همان طور که گفتیم تمام هزینه های ذکر شده در این مقاله، جدید و به روز بوده و از منابع معتبر استخراج شده اند، با این حال تفاوت جزیی در اعداد و ارقام در گذر زمان طبیعی است. کارناوال در زمان های معین و در آینده نسبت به بروز رسانی هزینه ها اقدام خواهد کرد. 

  این مقاله را چگونه ارزیابی می کنید؟

  خواندن این مقاله آموزشی در تصمیم گیری شما برای سفر به شهر کازان موثر بود؟

  شما تجربه ای از سفر به این شهر دارید؟ هزینه های سفر شما به چه شکل بود؟

  کارناوال مشتاقانه از خواندن تجربیات سفر شما استقبال می کند.

  دیدگاه ها، خاطرات و عکس های خود را با ما و دیگر دوستان‌تان در کارناوال در میان بگذارید و به ما بگویید این بار مقاله هزینه سفر به چه شهر و کشوری را برای شما تدارک ببینیم.

  4 دیدگاه

  جدید ترین دیدگاه
  کاربر مهمان

  خیلی ممنون بابت اطلاعات خوب و کاملتون. واقعا مفیده. بیگ لایک

  27 مرداد 1398

  کاربر مهمان

  سلام قیمت یورو و پوند در روسیه چند روبل هست ؟؟؟

  05 تیر 1398

  بابک

  با سلام  واقعا دستتون درد نکنه کاملا اطلاعاتتون دقیق هست من خودم تو کازان زندگی میکنم و واقعا دقیق ودرسته اطلاعاتی که دادین

  08 خرداد 1397

  کلیه حقوق مادی و معنوی برای کارناوال محفوظ است. استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط کارناوال امکان پذیر است.